MISIJA OEBS NA KIM: Poražavajuć izveštaj - Stopa povratka na Kosovo u opadanju, visoka nezaposlenost
PRILIKOM predstavljanja petog Izveštaja o proceni prava zajednica , šef misije OEBS na Kosovu i Metohiji Majkl Devenport je rekao da je u posebnom fokusu namera da se kosovski pravni okvir uskladi sa međunarodnim standardima i da se institucije pridržavaju zakona koji štiti prava zajednica.
U izveštaju misije, a kako je navedeno u saopštenju za javnost, navodi se da je “ostvaren napredak od decembra 2015. do decembra 2019. godine u oblasti integracije pravosuđa” i podseća da je usvojena “pravno obavezujuća Uredba o provratku raseljenih” i da je “poboljšana funkcijaiInstitucije ombudsmana” .
-Zaključak je, međutim, da se u drugim oblastima situacija nije promenila, te da su i dalje prisutni problemi sa primenom Zakona o upotrebi jezika - dodaje se dalje u saopštenju za javnost Oebs, a povodom izeštaja o pravima zajednica na Kosovu.
Navodi se da obrazovanje na srpskom jeziku nije zastupljeno u kosovskim institucijama i podseća da je svake godine sve manje raseljenih koji se vraćaju. Takođe, visoka je stopa nezaposlenosti među pripadnicima nevećinskih zajednica, posebno Roma, Aškalija i Egipćana. U izveštaju se podseća da se i dalje dešavaju incidenti koji pogađaju manjinske zajednice, kao i da postoje međuetničke tenzije, a medijski sadržaj namenjen nevećinskim zajednicama ocenjen je kao “oskudan”.
-U svakom demokratskom društvu važno je da sve zajednice mogu da žive u sigurnom okruženju, da mogu da koriste svoj jezik, da praktikuju svoju kulturu i religiju. Nadam se će sve relevantne institucije ozbiljno razmotriti preporuke i slediti odgovarajuće mere, jer je unapređenje prava nevećinskih zajednica kamen temeljac u izgradnji stabilnog društva - kazao je Devenport povodom pomenutog izveštaja a navedeno je u večerašnjem saopštenju za javnost Oebsa .
U najnovijem izveštaju o proceni prava zajednica OEBS konstatuje da su se prema podacima Visokog komesarijata Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR), zaključno sa decembrom 2019. godine, na Kosovo od 2000. vratila 28.302 raseljena lica, a da se stopa povratka smanjivala svake naredne godine i da je ovaj trend i dalje u opadanju. Inače, UNHCR procenjuje da se na KiM nalazi 16.151 raseljeno lice, od kojih 412 živi u nekom od privremenih kolektivnih prihvatilišta (22).
Preporučujemo
TAČNO NA OVOM MESTU BI MOGAO POČETI TREĆI SVETSKI RAT: Putin ga smatra svojom teritorijom, NATO trupe već raspoređene
OVAJ snegom prekriveni granični most između dve srednjovekovne tvrđave u delu Estonije gde se govori ruski, mogao bi biti mesto gde će započeti Treći svetski rat, piše Politiko.
26. 12. 2024. u 08:55
POJAVILA SE ŠOK TVRDNjA: "Rusi su oborili avion u Kazahstanu, pogledajte tragove eksplozije na repu letelice"
AVION Azerbejdžan erlajnsa, koji se 25. decembra srušio na putu za Rusiju, možda je oboren ruskom raketom zemlja-vazduh, prema izveštajima ruskih medija koji nisu naklonjeni Kremlju i ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
26. 12. 2024. u 07:44
PLANETI PRETI SCENARIO IZ 1815. Posle događaja na planini koja je promenila svet usledile tragedije: "Pitanje nije da li će, nego KADA!"
„EFEKTI bi mogli biti još gori nego što smo videli 1815."
25. 12. 2024. u 15:54
Komentari (0)