MISIJA OEBS NA KIM: Poražavajuć izveštaj - Stopa povratka na Kosovo u opadanju, visoka nezaposlenost
PRILIKOM predstavljanja petog Izveštaja o proceni prava zajednica , šef misije OEBS na Kosovu i Metohiji Majkl Devenport je rekao da je u posebnom fokusu namera da se kosovski pravni okvir uskladi sa međunarodnim standardima i da se institucije pridržavaju zakona koji štiti prava zajednica.
U izveštaju misije, a kako je navedeno u saopštenju za javnost, navodi se da je “ostvaren napredak od decembra 2015. do decembra 2019. godine u oblasti integracije pravosuđa” i podseća da je usvojena “pravno obavezujuća Uredba o provratku raseljenih” i da je “poboljšana funkcijaiInstitucije ombudsmana” .
-Zaključak je, međutim, da se u drugim oblastima situacija nije promenila, te da su i dalje prisutni problemi sa primenom Zakona o upotrebi jezika - dodaje se dalje u saopštenju za javnost Oebs, a povodom izeštaja o pravima zajednica na Kosovu.
Navodi se da obrazovanje na srpskom jeziku nije zastupljeno u kosovskim institucijama i podseća da je svake godine sve manje raseljenih koji se vraćaju. Takođe, visoka je stopa nezaposlenosti među pripadnicima nevećinskih zajednica, posebno Roma, Aškalija i Egipćana. U izveštaju se podseća da se i dalje dešavaju incidenti koji pogađaju manjinske zajednice, kao i da postoje međuetničke tenzije, a medijski sadržaj namenjen nevećinskim zajednicama ocenjen je kao “oskudan”.
-U svakom demokratskom društvu važno je da sve zajednice mogu da žive u sigurnom okruženju, da mogu da koriste svoj jezik, da praktikuju svoju kulturu i religiju. Nadam se će sve relevantne institucije ozbiljno razmotriti preporuke i slediti odgovarajuće mere, jer je unapređenje prava nevećinskih zajednica kamen temeljac u izgradnji stabilnog društva - kazao je Devenport povodom pomenutog izveštaja a navedeno je u večerašnjem saopštenju za javnost Oebsa .
U najnovijem izveštaju o proceni prava zajednica OEBS konstatuje da su se prema podacima Visokog komesarijata Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR), zaključno sa decembrom 2019. godine, na Kosovo od 2000. vratila 28.302 raseljena lica, a da se stopa povratka smanjivala svake naredne godine i da je ovaj trend i dalje u opadanju. Inače, UNHCR procenjuje da se na KiM nalazi 16.151 raseljeno lice, od kojih 412 živi u nekom od privremenih kolektivnih prihvatilišta (22).
Preporučujemo
ALARMANTNO! "PRIPREMITE ZALIHE ZA 72 SATA": Evropa pred katastrofom, a ove zemlje u opasnosti
U IZVEŠTAJU o civilnoj i vojnoj spremnosti Evrope, koji je objavljen u sredu, navodi se kako bi stanovnici Evropske unije trebalo da prikupe zalihe neophodnih potrepština u slučaju izbijanja rata ili neke druge velike opasnosti, piše "Njuzvik".
04. 11. 2024. u 16:15
PUTINU U POMOĆ STIŽE NAJELITNIJA VOJSKA: Šta je "Olujni korpus", jedna od najmoćnijih specijalnih jedinica na svetu
SEVERNOKOREJSKA pojačanja dolaze usred naznaka da se Rusija bori s popunjavanjem svojih snaga.
30. 10. 2024. u 12:37
RUS KOME SE KLANjA CELA SEVERNA KOREJA: Da nije bilo njega Kim ne bi vladao - dao ruku za Velikog vođu (FOTO)
SKROMNI ruski seljak iz Sibira promenio je istoriju Severne Koreje. Dinastija Kim Jakovu Novičenku najviše duguje što je danas na vlasti.
05. 11. 2024. u 09:14
Komentari (0)