ŠEST DECENIJA NAUČNO SREDIŠTE: Jedinstvena izložba posvećena rođendanu Univerziteta u Novom Sadu
U SARADNjI sa Rektoratom Univerziteta u Novom Sadu Muzej Vojvodine danas u 18 sati otvoriće u izložbenim prostorijama Rektorata izložbu “60 godina Univerziteta u Novom Sadu” autorke Čarne Milinković, više kustoskinje – istoričarke.
Posle neuspelih zalaganja za osnivanje Univerziteta na prostoru Vojvodine, velika sinteza viševekovnih nadanja, vizija koju su stvarale generacije visokih intelektualaca,te ideja i dostignuća u oblasti nauke i obrazovanja ostvarila se 1960. godine kada je Narodna skupština Republike Srbije donela Zakon o osnivanju Univerziteta u Novom Sadu, kojim su ranije osnovani fakulteti povezani u jedinstvenu novosadsku akademsku zajednicu.
Danas Univerzitet u Novom Sadu povezuje ljude, prostor i vreme. Predstavlja jedno od najvećih obrazovnih i naučnih središta u Centralnoj Evropi, sa više od 50.000 studenata i 5.000 zaposlenih na 14 fakulteta, i tri instituta u četiri istorijska univerzitetska grada, Novom Sadu, Somboru, Subotici i Zrenjaninu.
Dan novosadskog Univerziteta se svake godine obeležava na Vidovdan, 28. juna, te će i ove godine uz tekući program i u nastavku svečane akademije koja počinje u 18 časova, biti otvorena i pomenuta izložba.
Autorka izložbe je, u dve izložbene celine, prikazala nastanak i razvoj novosadskog Univerziteta od najranijih ideja o njegovom osnivanju, koje su se pojavile još u 18. veku, pa do današnjih dana, kada se u njegovom sastavu nalazi četrnaest fakulteta i tri instituta.
U paviljonu Rektorata dat je kratak osvrt na vekove. Takođe, prikazana je i struktura upravljanja Univerzitetom, te je taj prostor posvećen upravo svim rektorima kao i Rektoratu uopšte.
Drugi izložbeni prostor je posvećen svim fakultetima i institutima koji pojedinačno baštine bogat rad, kroz koji kao akademska zajednica daju veliki doprinos daljem razvoju prosperitetnog društva.Dizajn izložbe i kataloga osmislio je profesor Akademije umetnosti Univerziteta u Novom Sadu, mr Darko Vuković.
Među najznačajnijim pretečama današnjeg novosadskog univerziteta su Norma - škola za obrazovanje srpskih učitelja, osnovana 1778. godine u Somboru i Preparandija osnovana 1812. godine u Sent Andreji, čije je sedište 1816. godine preseljeno u Sombor.
Najznačajniju ulogu u razvoju naučne misli od 19. veka imala je Matica srpska – nastarija kulturna i naučna institucija srpskog naroda, osnovana 1826. godine u Pešti, koja je 1864. godine preseljena u Novi Sad. Razvoju pravne nauke i pravnog obrazovanja na prostoru današnje Vojvodine posebno je doprineo Pravni fakultet u Subotici, osnovan 1920. godine.
ALARMANTNO! "PRIPREMITE ZALIHE ZA 72 SATA": Evropa pred katastrofom, a ove zemlje u opasnosti
U IZVEŠTAJU o civilnoj i vojnoj spremnosti Evrope, koji je objavljen u sredu, navodi se kako bi stanovnici Evropske unije trebalo da prikupe zalihe neophodnih potrepština u slučaju izbijanja rata ili neke druge velike opasnosti, piše "Njuzvik".
04. 11. 2024. u 16:15
PUTINU U POMOĆ STIŽE NAJELITNIJA VOJSKA: Šta je "Olujni korpus", jedna od najmoćnijih specijalnih jedinica na svetu
SEVERNOKOREJSKA pojačanja dolaze usred naznaka da se Rusija bori s popunjavanjem svojih snaga.
30. 10. 2024. u 12:37
RUS KOME SE KLANjA CELA SEVERNA KOREJA: Da nije bilo njega Kim ne bi vladao - dao ruku za Velikog vođu (FOTO)
SKROMNI ruski seljak iz Sibira promenio je istoriju Severne Koreje. Dinastija Kim Jakovu Novičenku najviše duguje što je danas na vlasti.
05. 11. 2024. u 09:14
Komentari (0)