SELAKOVIĆ SA RAUOM: Diplomatski i prijateljski odnosi Srbije i Poljske
MINISTAR spoljnih poslova Srbije Nikola Selaković drugog dana posete Varšavi sastao se sa ministrom inostranih poslova Poljske Zbignjevom Rauom.
Foto: MSP
Sagovornici su se osvrnuli na dugu tradiciju diplomatskih i prijateljskih odnosa i saglasili se da su obe zemlje opredeljene za jačanje sveukupne saradnje.
Ministar Selaković istakao i značaj razmena poseta na najvišem nivou i ovom prilikom uputio poziv kolegi Rauu da dođe u uzvratnu posetu Srbiji.
Dodao je da se već počelo sa pripremama za posetu poljskog predsednika Andžeja Dude Srbiji i ponovio je ta poseta od velikog značaja za našu zemlju i nastavak prijateljskih i partnerskih odnosa.
Ministri su istakli opredeljenost za unapređenje ekonomske saradnje i pojačano prisustvo privrednika i investitora u obe zemlje. Složili su se da je realan cilj da nivo spoljnotrgovinske razmene za dve godine pređe dve milijarde evra.
Kada je u pitanju proces evropskih integracija Srbije, Selaković je zahvalio na aktivnoj podršci i stavu Poljske da je našoj zemlji i čitavom regionu zapadnog Balkana mesto u Uniji.
Foto: MSP
Ministar je ukazao na značaj regionalnog formata - Višegradske grupe (V4) i rekao da Srbija prepoznaje bliskost sa državama članicama V4, te da ima interes da sa njima sarađuje kako bilateralno, tako i u okviru ove inicijative.
Takođe, Selaković je govorio o inicijativi „mini šengen“ koja ima za cilj da se kroz ekonomsko povezivanje i saradnju našeg regiona doprinese stabilnosti na Balkanu i relaksiranju političkih odnosa.
Šef srpske diplomatije informisao je ministra Raua o dijalogu Beograda i Prištine, i naglasio da je Srbija u potpunosti opredeljena za nastavak dijaloga, ali da ostajemo skeptični prema spremnosti druge strane za sprovođenje dogovorenog, ponovivši stav da bi postizanje kompromisa bilo jedino održivo rešenje.
Foto: MSP
Selaković je šefu poljske diplomatije uputio čestitke povodom ovogodišnjeg jubileja - 230 godina od donošenja prvog Ustava Poljske, koji je i prvi ustav u Evropi.
Dvojica ministara potpisala su Memorandum o razumevanju između ministarstava spoljnih poslova Srbije i Poljske, kao i Program saradnje u oblasti kulture, obrazovanja i nauke za period 2021-2024. godine.
Takođe, ministri su razgovarali i o održavanju političkih konsultacija u oblasti bilateralnih odnosa, regionalne i multilateralne saradnje, procesa evropskih integracija i bezbednosnih politika, kao i o intenziviranju saradnje u kulturi i obrazovanju i većem povezivanju poljskih i srpskih gradova.
Preporučujemo
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
TRAMP POTPISAO NAREDBU 13219: "Dejtonski sporazum i Rezolucija 1244 se moraju poštovati"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp produžio je danas vanredno stanje na nacionalnom nivou u vezi sa Zapadnim Balkanom, u skladu sa Zakonom o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima, objavljeno je danas na sajtu Federalnog registra SAD.
24. 06. 2026. u 17:38 >> 17:45
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
UMRLA JE U BOLOVIMA, U 47. GODINI Njenu smrt Miloš nikada neće prežaliti: "Bolest je brzo napredovala"
"BOLEST je brzo napredovala. Za samo sedam godina ona je legla u krevet i bila je nepokretna do smrti."
25. 06. 2026. u 10:29
Komentari (0)