Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH usvojio Predlog izmena Izbornog zakona: Nakon decenije, izbori u Mostaru

O. MATAVULj

08. 07. 2020. u 18:30

Građani konačno imaju pravo da se izjasne i biraju lokalnu vlast

Дом народа Парламентарне скупштине БиХ усвојио Предлог измена Изборног закона: Након деценије, избори у Мостару

Dom naroda Foto Kliks

DELEGATI Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH usvojili su, po hitnoj proceduri, izmene Izbornog zakona BiH. To će, nakon desetogodišnjeg zastoja, omogućiti održavanje lokalnih izbora u Mostaru.

Nakon što je Predlog u utorak izglasan u Predstavničkom domu, postalo je izvesno da će "proći" i u Domu naroda. Za predlog je glasalo 14 delegata, dok je jedan bio protiv.

Delegati su usvojili i zaključke SNSD kojima se od Hercegovačkog-neretvanskog, Posavskog i Zapadnohercegovačkog kantona, gde Srbi još nisu konstitutivni, traži da do dana sprovođenja lokalnih izbora usvoje izmene ustava radi osiguranja konstitutivnosti svih naroda na toj teritoriji.

Tokom rasprave, predsedavajući Doma naroda Nikola Špirić rekao je da je dobro za sve građane Mostara da nakon decenije imaju pravo da se demokratski izjasne i biraju vlast u gradu.

USVOJENI MODEL USVOJENI model izmena izbornih pravila za Mostar podrazumeva izbor 22 odbornike sa šest izbornih jedinica, i to tako da Gradsko područje Sever daje dva odbornika, Stari grad pet, Jugoistok dva, Jug dva, Jugozapad sedam, a Zapad četiri. Sa Gradske liste bira se još 13 odbornika.

- Srbi se 25 godina nakon Dejtonskog sporazuma bore za konstitutivnost u pojedinim kantonima. Podržaćemo zakon, ali kao što je urađeno u Predstavničkom domu, predlažemo iste zaključke kojima se traži da se do izbora obezbedi ustavna konstitutivnost Srba u tri kantona u kojima to nije slučaj - rekao je Špirić.

On smatra da će se velika politička borba voditi kada se, nakon izbora, bude raspravljalo o Statutu grada Mostara.

Zlatko Miletić, delegat iz reda hrvatskog naroda, istakao je da ima ozbiljne zamerke na sadržaj izmena i čestitao Draganu Čoviću (HDZ) i Bakiru Izetbegoviću (SDA) što su došli do dogovora koji će omogućiti održavanje izbora u Mostaru.

- Molim ih da idući put u pregovore uključe i Srbe. Mostar, koliko god da je bošnjački i hrvatski, toliko je i srpski. Da vam ne pominjem imena poznatih Srba, od pesnika, muzičara, pisaca, sportista koji su proneli dobar glas o gradu širom sveta - istakao je Miletić.

Delegat Dragan Čović rekao je da se, pored nadmudrivanja, mora držati Dejtonskog sporazuma do kraja.


Izetbegović i Špirić

- Najvažnije je da dobijemo mogućnost da izbori u Mostaru budu održani sa izborima u BiH. Ovo je šansa da Mostar ima svoje veće i gradonačelnika, mogućnost da kroz njega prođe i koridor "Pet ce" - istakao je Čović.

Bakir Izetbegović naglasio je da ne misli da će zadugo biti savršenog rešenja, ali način na koji je dogovor postignut i sam sadržaj smatra pozitivnim.

- Nadam se da ćemo jednog dana imati direktne izbore za gradonačelnika Mostara i da neće biti potrebne nikakve kvote i zaštitni mehanizmi - rekao je Izetbegović.

Opozicija je kritikovala predlog zbog, kako je rečeno, cementiranja nacionalnih podela, dok predlog izmena koje je predložio SDP nije dobio potrebnu podršku da se uvrsti na dnevni red.

Zahtev za izmene Izbornog zakona podneli su SDA i HDZ, nakon što su lideri tih stranaka potpisali dva politička sporazuma. Kritike su imali predstavnici mostarskih Srba, koji su bili isključeni iz dogovora, ali stvar je izglađena nakon sastanka sa članom PBiH Miloradom Dodikom.









Pratite nas i putem iOS i android aplikacije