Uspešno obavljena komplikovana operacija u Kliničkom centru Crne Gore: Metoda najbolje rezultate daje kod kancera jajnika i debelog creva
28. 12. 2019. u 08:55
Ova metoda posle transplantacione medicine predstavlja vrh svetske hirurgije

U operacionoj sali Foto N. Fifić
JEDNA od najkomplikovanijih hirurških intervencija, intraoperativna primena citostatika, koja posle transplantacione medicine predstavlja vrh svetske hirurgije, urađena je u Kliničkom centru Crne Gore. Metoda najbolje rezultate daje kod kancera jajnika i debelog creva. Intervenciju nad Refijom Muzurović iz Bijelog Polja je uradio doktor Ranko Lazović, vođa tima u kojem su bili anesteziolog Ognjenka Šarenac, hirurg Janko Žujović i radiolog Vladimir Krgović.
Posle uspešne intervencije zadovoljstvo se očitavalo i na licu doktora Lazovića, koji je rekao da Klinički centar ima svu potrebnu opremu za izvođenje tog zahvata, dok je u planu obuka još jednog medicinskog tima iz Crne Gore.
- Veliko je zadovoljstvo što možemo ovu kalendarsku godinu da završimo na ovaj način - kazao je Lazović, dodajući da će za crnogorske osiguranike ova operacija biti besplatna. - Radilo se o pacijentkinji sa odmaklom fazom karcinoma jajnika, koja je već operisana u Beogradu i primala je hemoterapiju.Kada nekoga kome je ostalo još tri ili šest meseci života podvrgnete ovakvoj intervenciji, to dovoljno ilustruje složenost, opravdanost i ozbiljnost metode. Ovo je najsloženija hirurška intervencija u trbuhu i karlici, koja se obično radi kod žena starosti od 35 do 40 godina.
Lazović navodi da je petogodišnje preživljavanje ovakvih pacijenata više od 20 odsto.
Pročitajte još - Ciste na jajnicima sedam puta povećavaju rizik od infarkta!
- Postoje studije koje govore da je petogodišnje preživljavanje i više od 40 do 60 odsto. Pacijenti idealni za ovu proceduru su oni kod kojih raširenost procesa u trbuhu i karlici iznosi do 21 odsto. Operacija ima dve etape - jedna je otvorena hirurgija gde se uklanjaju sve površine zahvaćene metastazom i to se zove citoreduktivna procedura. Kada završimo taj proces koji traje satima, trbuh mora biti potpuno suv i ispira se fiziološkim rastvorom da se metastaze potpuno uklone. Onda se postavlja pet drenova, od koji je jedan dovodni, dok četiri služe za cirkulaciju citostatika. U dva litra fiziološkog rastvora rastvara se doza citostatika koja zavisi od telesne mase i starosti - objasnio je doktor.
Ranko Lazović

Lazović je, da bi primenio ovu proceduru u Kliničkom centru bio na edukaciji, najpre kod profesora Dragutina Kecmanovića iz Kliničkog centra Srbije, potom u Nemačkoj, gde je učio od Pola Šugerbejkera, a treći put ponovo u timu Kecmanovića i Šugerbejkera u Beogradu, kazao je direktor KCCG Jevto Eraković.
PROCEDURA LEČENjA
DOKTOR Ranko Lazović pojasnio je da se rastvor sa citostatikom na temperature od 42 stepena preko pumpe uvodi u trbuh, u kojem uvek mora biti 500 mililitara rastvora, koji kruži i ispira sve 60 minuta.
- Za to vreme anesteziolog svakih deset minuta određuje nivo leukocita i vodi računa o količini izlučene mokraće i parametrima bubrežne funkcije, a posle 60 minuta bolesnik se skida sa pumpe, drenovi se kače na kese i bolesnik prelazi u jedinicu intenzivnog lečenja - kazao je Lazović.