RATOVALI ZA ISLAMSKU DRŽAVU, A SADA ČEKAJU DA SE VRATE KUĆI: Do 500 državljana BiH zarobljeno u kampovima Sirije i Iraka

Tanjug

09. 09. 2019. u 12:22

Do pet stotina državljana Bosne i Hercegovine nalazi se u izbegličkim ili zarobljeničkim kampovima u Siriji i Iraku, gde čekaju na moguću deportaciju u zemlju u kojoj su rođeni

РАТОВАЛИ ЗА ИСЛАМСКУ ДРЖАВУ, А САДА ЧЕКАЈУ ДА СЕ ВРАТЕ КУЋИ: До 500 држављана БиХ заробљено у камповима Сирије и Ирака

Ilustracija; Foto: YouTube Printscreen

Do pet stotina državljana Bosne i Hercegovine nalazi se u izbegličkim ili zarobljeničkim kampovima u Siriji i Iraku, gde čekaju na moguću deportaciju u zemlju u kojoj su rođeni, piše sarajevski Avaz.


Pozivajući se na neimenovane izvore bliske vlastima, list piše da je reč o osobama koje su povezane s terorističkom organizacijom Islamskom državom a nakon njenog sloma dospeli su u zarobljenišvo snaga protivterorističke koalicije predvođene SAD.

Organi vlasti policijske agencije u BiH još uvek nemaju precizne podatke koliko je tačno bosanskoercegovačkih državljana zarobljeno nakon sloma terorističke ID, ali se do sada kalkuliralo brojkom od njih oko tri stotine.

Te se procene gotovo udvostručene nakon što su bosanskohercegovačke vlasti dobile podatke o osobama poreklom iz BiH, koje su u Siriju ili Irak otišle iz drugih država u kojima su živeli.

Avaz piše da je na stotine ratnika s pasošima BiH otišlo u redove ID iz Austrije, Belgije, Švjcarske, Švedske i Nemačke.

PROČITAJTE JOŠ: BiH izručen bivši pripadnik Islamske države


Uz muškarce, koji su se borili u redovima ID i u tim su borbama zarobljeni, na povratak u BiH čeka i nekoliko stotina njihovih udovica odnosno žena i dece.

Do sada je u BiH vraćen jedino Ibro Ćufurović iz Velike Kladuše kojem se pred Sudom BiH trenutno sudi po optužnici za terorizam i ratovanje u terorističkoj organizaciji.

BiH se još u februaru ove godine odazvala pozivu SAD da primi svoje zarobljene državljane iz Sirije i Iraka ali tea vlasti te zemlje sporo rade na utvrđivanju njihovog identiteta i uloge koju su imali u tzv. Islamskoj državi i eventualnim ratnim zločinima.

Članovi državnog operativnog tela zaduženog za ova pitanja na čijem čelu je ministar bezbednosi Dragan Mektić ne uspevaju da dogovore ovlašćenja različitih ministarstava i policijskih agencija niti su do sada bili u stanju da usaglase plan smeštaja deportovanih osoba.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)

Joca

09.09.2019. 13:00

Da li bi se oni sazalili da su u ID? Kako su samo mucili i ubijali ljude. Sad treba isto njima uraditi, a ne da cekaju da se vrate.... Kakva glupost....

Nuclear Vlasta

09.09.2019. 13:18

Доведите их у Србију ! Дајте им држављанство, минимални лични доходак и кров над главом - Наравно, Србија је на европском путу !!

realist.

10.09.2019. 08:50

Ostavite ih da rade u obnovi rusevine gde su rusili I ubijali kad u zgrade Siriju dabi ljudima omigucili povratak u njihove domove. A posle toga sudi za teror i ubijane nevinih ljudi