Međa na moru: Hrvatska traži nastavak razgovora oko razgraničenja na Prevlaci

V. K. - S. G.

27. 07. 2019. u 11:08

Evropska komisija u Strategiji proširenja upozorila zemlje kandidate sa zapadnog Balkana da, ako žele da uđu u EU, moraju rešiti granične sporove sa susedima

Међа на мору: Хрватска тражи наставак разговора око разграничења на Превлаци

Poluostrvo Prevlaka

POLUOSTRVO Prevlaka ili rt Oštro, "kapija Boke" koja je svetsku javnost zatalasala 1991, opet je u centru pažnje. I Crne Gore i Hrvatske, kao i Brisela. Ni posle bezmalo tri decenije nije povučena granična linija na ovom prostoru između dve države. Evropska komisija je u Strategiji proširenja još prošle godine upozorila zemlje kandidate sa zapadnog Balkana da, ako žele da uđu u EU, moraju rešiti granične sporove sa susedima.

Ovih dana Ministarstvo spoljnih poslova Hrvatske je za Dojče vele saopštilo da je u sporu sa Crnom Gorom jedino otvoreno pitanje - razgraničenje na moru.

Usledila je reakcija zvanične Podgorice: "Vlada Crne Gore planira da kroz novu strategiju upravljanja granicama definiše i ovo pitanje i formira novu interresornu komisiju koja će sagledati kako politički, tako i pravno-tehnički ugao ovih odnosa, i predložiti rešenja koja će ići u pravcu dugoročnog rešavanja ovog pitanja."

Rt Oštro postao je sporna granična priča 1991. Prevlaka se nalazi između sela Vitaljina u Konavlima i Oštrog rta, s leve strane na ulazu u Bokokotorski zaliv. Oduvek je, prema crnogorskim izvorima, bilo vojna baza i na Prevlaci su bili oni kojima pripada Boka. Čak i u vreme NDH nije pripadala Hrvatskoj, već su na njoj bile italijanske okupaciona snage.

Vojska je pre više od dve decenije napustila Prevlaku. Stigli su "plavi šlemovi" koji nisu imali mnogo posla i deceniju kasnije su napustili poluostrvo. A onda je stupio na snagu Protokol o privremenom režimu i tako sve do danas.

ALTERNATIVNA REŠENjA

NEKI analitičari u Crnoj Gori uglavnom se slažu da je slučaj najbolje prepustiti međunarodnoj arbitraži. No, ukoliko Prevlaka uđe u međunarodnu sudnicu, pitanje je koliko će proces trajati. Ima i onih koji smatraju da će se spor brže rešiti ulaskom Crne Gore u NATO. Međutim, dobar deo opozicije smatra da je Prevlaka "prodata Hrvatskoj".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

Jata

27.07.2019. 16:14

Postavlja se pitanje kako je hrvatska usla u EU a da nije resila pitanje granica! Dvostruki arsini postali su pravilo!