ATINA POSVEĆENA PRESPANSKOM DOGOVORU? U Skoplju opušteno iščekivanje glasanja o poverenju vladi Aleksisa Ciprasa

M.S./Tanjug

14. 01. 2019. u 16:00

Uprkos medijskim najavama iz Grčke o mogućnostima „određenih neizvesnosti“, vlasti u Skoplju drže da će Cipras dobiti neophodnu većinu za ozvaničenje procesa bilateralnog akta za promenu imena države u Republika Severna Makedonija

АТИНА ПОСВЕЋЕНА ПРЕСПАНСКОМ ДОГОВОРУ? У Скопљу опуштено ишчекивање гласања о поверењу влади Алексиса Ципраса

Foto Tanjug

OD STALNOG DOPISNIKA „NOVOSTI“

SKOPLjE


Pod ubeđenjem sigurnosti obezbeđene većine za „prohodnost“ adminsitracije premijera Aleksisa Ciprasa uoči glasanja o poverenju grčke vlade koja ostaje „posvećena Sporazumu iz Prespe“, u Skoplju vlada atmosfera opuštenog iškekivanja.

Uprkos medijskim najavama iz Grčke o mogućnostima „određenih neizvesnosti“, vlasti u Skoplju drže da će Cipras dobiti neophodnu većinu za ozvaničenje procesa bilateralnog akta za promenu imena države u Republika Severna Makedonija, i otpočinjanje partnerskih odnosa dvaju blaksnkih suseda posle oduženog spora. Da preovladava uverenje sigurnog sprovođenja „neupitnog“ dogovora uprkos odlasku ministra Panosa Kamenosa, uz optimizam iz Atine, potvrđuje i izjava šefa diplomatije u Skoplu Nikole Dimitrova.


- Dobio sam uverevanja da grčka Vlada, saglasno nacionalnim insteresima, ostaje snažno posvećena da završi posao sa Prespanskim dogovorom, izjavio je Dimitrov.

PROČITAJTE JOŠ: Evropa pozdravlja Severnu Makedoniju


Premijer makedonske Vlade i lider vladajućih socijaldemokrata (SDSM) Zoran Zaev privatnom posetom Nemačkoj koristi „slobodne dane“ - skijanjem, što je još jedan dokaz opuštenog iškeivanja epiloga o glasanju poverenja lade u Atini.


- Samo Zoran Zaev i SDSM mogu da slave promenu imena države i identiteta. Makedonski narod je razočaran zbog gubenja imena, identiteta, istorije i kulture, izjavio je lider opozicione VMRO-DPMNE Hristijan Mickovski, uz tvrdnju da su prodati državni i nacionalni interesi.


U međuvremenu sa osam glasova „za“ i jednim „uzdržanim“ parlamentarna Komisija za politički sistem prihvatila je inicijativu Todora Petrova za skupljanje potpisa kako bi se raspisao novi referendum o imenu sa pitanjem: „Da li ste za Republiku Severnu Makedoniju“. Inicijator je izjavio da bi time bila proverena prethodno doneta odluka Sobranja od 11. januara za promenu imena države.


Ukoliko spiker parlamenta Talat Džaferi odobri inicijativu kao urednu, otkako bude informisana Državna izborna komisija, podnosilac ima rok od tri meseca da skupi potpise. Petrov očekuje da taj postupak počne od 15. Februara.

PROMENA USTAVA U SLUŽBENOM LISTU

U šestom broju „Službenog lista Makedonije“ objavljena je odluka o promeni Ustava sa kojom stupa na snagu primena novog imena države - Republika Severna Makedonija.

Odluku je potpisao predsednik Sobranja Talat Dzaferi, a premijer Zoran Zaev rekao je da za tu odluku nije potreban potpis predsednika Ðorđa Ivanova, koji se, inače, protivio ustavnim promenama.

U Ustavu reči „Republika Makedonija“ menjaju se rečima „Republika Severna Makedonija“, dok se reč „Makedonija“ menja rečima „Severna Makedonija“.

Amandmanom 34 se potvrđuje da Republika poštuje suverenitet, teritorijalni integritet i političku nezavisnost susednih država.

U skladu sa ustavnim promenama državljanstvo je makedonsko/građanin Republike Severne Makedonije.

U ličnim dokumentima i putnim ispravama državljanstvo se piše na makedonskom jeziku, dok za građane čiji je sluzbeni jezik neki drugi a ne makedonski, pisaće se na makedonskom jeziku i na jeziku te manjinske grupe.

Dokumenta koja su u međunarodnoj upotrebi treba da se usaglase u roku od pet godina, dok će se dokumenta koja se koriste isključivo za unutrašnje potrebe prilagođavati postepeno i taj će proces biti usklađen sa procesom otvaranja pregovora države sa Evropskom unijom.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije