BERANE: Izgradnja elektrana ekološki terorizam
24. 12. 2018. u 11:33
Građani u Beranama protestovali protiv gradnje objekata na rekama u Vinickoj i severu crne gore. Vlada da stavi moratorijum za podizanje malih hidroelektrana

Stanovnici Berana ispred zgrade Opštine - Foto M. Sekulović
AKO bi došlo do gradnje male hidroelektrane na Vinickoj reci, ugrozilo bi se vrelo s koga se vodom snabdeva celo selo. Oštetili bi kanale - jazove kojima se po nekoliko vekova navodnjavaju imanja od kojih ljudi žive, došlo bi do remećenja ekološke ravnoteže. Trpanjem vode u cevi, reka bi u toku sušnih meseci potpuno presušila. Ovde je reč o klasičnom ekološkom terorizmu nad rekom.
Ovo je juče na protestnom skupu zbog pokušaja gradnje male hidroelektrane u mestu Vinicka, pred zgradom Opštine Berane kazao predsednik MZ Novica Lainović, koji je naglasio da je u anketi 418 građana bilo protiv gradnje ove elektrane, 12 je bilo uzdržanih, dok svega osam nije bilo protiv gradnje elektrane, koja je usijala odnose u selu, iz koga je i investitor.
Pročitajte još: Gorštaci brane reke od tajkuna
- Svi investitori iz naše države i inostranstva su dobrodošli i pozivamo ih da dođu i ulažu u naše krajeve, ali uništavanje naših najvećih vrednosti, izvora, reka, jezera i šuma nećemo dozvoliti, jer to bogatstvo pripada budućim generacijama - kazao je predsednik NVO "Zaštitimo Komaraču i sve druge reke" mr Ramo Gutić iz Plava. - Sever Crne Gore nema naftu, ali ima čistu vodu koja je za generacije koje dolaze višestruko vrednija od nafte... Nikakve ucene, pretnje i obećanja neće nas pokolebati da sprečimo otimanje naših dragulja, koji su nam preostali. Naša poruka sa ovog mesta je da Vlada Crne Gore stavi moratorijum na izgradnju elektrane u Vinckoj, ali i elektrana na prostoru opština Berane, Andrijevica, Plav, Gusinje i ostalih opština na severu Crne Gore.
On napominje da će u suprotnom dugoročne štete biti veće od koristi i doneće novo siromašanje i iseljavanje ionako najsiromašnijeg dela Crne Gore.
- Nismo reagovali na pravi način kada su izgrađene prethodne elektrane, računajući da dajemo doprinos održivom razvoju naše države, iako smo bili svesni da će elektrane proizvesti negativne posledice po meštane i životnu sredinu. Ali nismo ni slutili da neko i pomisli da se reka može oduzeti i staviti u cev, a radi profita da unište cela naselja. Izgradnja elektrana izaziva ekološku katastrofu u rečnom slivu. Okolnom stanovništvu su na taj način prekršena osnovna ustavna prava, odnosno pravo na zdravu životnu sredinu - smatra Gutić, koji je u ime učesnika skupa zahtevao reviziju postupaka davanja koncesija za gradnju malih hidroelektrana i izdavanja građevinskih dozvola.
ZAHTEV - OBUSTAVA RADOVA!
- SMATRAMO da je napravljeno više propusta administracije, posebno u vezi sa elaboratima o proceni uticaja na životnu sredinu i da saglasnosti koje se izdaju nemaju pravnog utemeljenja, te da sve treba detaljno preispitati, a neke ljude pozvati i na odgovornost zbog falsifikovanja dokumentacije i korišćenja podataka starih više od pola veka. Nije naša greška što neizmerno volimo svoj zavičaj. Zahtevamo da kocesionari obustave radove do okončanja postupaka pred sudovima - kazao je Gutić na protestu koji su podržali i "Grin houm", Ekološki pokret "Ozon".