Crna Gora: Bageri menjaju tok Tare
27. 10. 2018. u 06:45
Mreža za afirmaciju nevladinog sektora iznela dokaze o uništavanju Tare. Korito puno peska i betona zbog gradnje saobraćajnica kod Mateševa

Izvođači ne haju što je veći deo toka pod zaštitom Uneska - Foto printskrin Vijesti
SNIMCI napravljeni iz drona, koje je javnosti predočila Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) potvrdili su da "suza Evrope" teče drugim tokom, odnosno da je izmešteno njeno korito. Zbog gradnje auto-puta i mostova Tara 1 i 2 kod Mateševa, vodu su na nekim mestima zatrpali pesak i beton, a kamera je "uhvatila" i bager usred korita reke!
Iz te organizacije pozvali su nadležne da reaguju i snose odgovornost za, kako su kazali, veliku ekološku štetu. Istakli su i da su osnovne informacije o auto-putu proglašene tajnom kako bi se sakrile ovakve radnje i odgovornost za ekološku i finansijsku štetu.
Pročitajte još: EKOLOŠKI INCIDENT: Zamućena "suza Evrope"
Iz kineske kompanije CRBC, koja je glavni izvođač radova, kazali su da su betonski radovi u skladu sa glavnim projektom, ali i potvrdili navode da je korito reke, čiji je veći deo pod zaštitom Uneska, izmešteno. Kako su naveli, radovi su predviđeni i glavnim projektom i u skladu sa građevinskim dozvolama koje im je izdalo Ministarstvo održivog razvoja i turizma. Nisu osporili da radovi utiču na reku i stanje životne sredine, ali da se trude da to svedu na minimum.
Na glavni projekat pozvalo se i Ministarstvo saobraćaja, navodeći da se izvođenje radova svakodnevno kontroliše, kako od nadzornog tela, tako i u okviru nadležnosti njihovog resora, tako i ostalih relevantnih državnih institucija.
Kako bi sačuvali ovaj biser prirode, predstavnici civilnog sektora u saradnji sa međunarodnim organizacijama i pravnicima razmotriće dalje korake, a najavljeno je i podnošenje krivičnih prijava.
Ministarstvo turizma i održivog razvoja, kako su saopštili, nije upoznato da se betonira korito Tare. Prema njihovim saznanjima, rade se stubovi budućeg mosta, a za taj objekat postoji građevinska dozvola.
"GRIN HOUM"
U ODBRANU reke stali su iz NVO "Grin houm", navodeći da na potezu više od pet kilometara, od Jabuke do Mateševa Tara "izgleda katastrofalno". Prema rečima Nataše Kovačević, iz te organizacije, na terenu se može videti uništeno korito reke, obalno područje, nedostatak biodiverziteta i teška mehanizacija. Iz "Grin houma" tvrde da se po Direktivi o vodama zabranjuje izmeštanje korita, te da iako je trebalo, nisu rađene adekvatne procene uticaja na životnu sredinu.
INSPEKCIJA
SPORAN deo gradilišta u ponedeljak je obišao i inspektor za vode koji je naložio dostavljanje nalaza stručnog nadzora za radove koji se izvode prema glavnom projektu regulacije korita reke Tare. Kako su saopštili iz Uprave za inspekcijske poslove, ako bude potrebno biće pokrenut upravni postupak.