Crna Gora četvrta u Evropi po gojaznosti dece

I. STOJADINOVIĆ

06. 10. 2018. u 18:40

Čak 37 odsto sedmogodišnjaka ima prekomernu telesnu težinu, najčešći uzrok neadekvatna ishrana

Црна Гора четврта у Европи по гојазности деце

POSLEDNjE istraživanje Instituta za javno zdravlje (IZJZ) pokazalo je da čak 37 odsto sedmogodišnjaka u Crnoj Gori ima problem prekomerne telesne težine i gojaznosti. Kako su "Novostima" kazali iz te institucije, ovakvo stanje je Crnu Goru dovelo na četvrto mesto među zemljama Evrope kada je reč o problemu gojaznosti kod mališana.

PROČITAJTE JOŠ - Gojaznost zbog reklama

Istraživanje je obavljeno na uzorku od oko 1.600 dece, prema metodologiji Svetske zdravstvene organizacije, međutim, u Crnoj Gori, nije rađeno istraživanje gojaznosti kod dece predškolskog uzrasta, tako da u Institutu nemaju podatke da li i u kojoj meri problem prekomerne težine postoji kod tog uzrasta, kao i u kojim godinama je najviše izražena.

- Podaci koje imamo u poslednjih 10 godina, a tiču se gojaznosti kod dece, dobijeni su na zbirnom uzorku omladine od sedam do 19 godina, dok je poslednje rađeno na uzorku dece od sedam godina - objasnili su iz Instituta.

SVETSKI PROBLEM SVETSKA zdravstvena organizacija je u više navrata istakla da je gojaznost jedan od najozbiljnijih izazova u 21. veku. Kako su pojasnili, problem je globalan i utiče na većinu zemalja, a posebno na one sa lošijim standardom. SZO je izneo podatke za 2016. godinu koji ukazuju na alarmantno stanje na čitavoj planeti - čak 41 milion dece mlađe od pet godina ima problem sa gojaznošću.

Iz Centra za zdravstvenu ekologiju, koji radi u sklopu pomenute institucije, kao najčešći uzrok gojaznosti kod dece naveli su neadekvatnu ishranu. Kako su kazali, to podrazumeva nepravilan ritam obroka, a posebno preskakanje doručka, kao i konzumiranje hrane visoke energetske gustine, a nutritivno siromašne. Objasnili su da se pritom misli na konzumiranje slatkiša, grickalica, bezalkoholnih zašećerenih napitaka i slične hrane. Još neki od vodećih uzroka za prekomernu telesnu težinu kod dece prema njihovim navodima su i nedovoljna fizička aktivnost, gledanje televizije i korišćenje kompjutera, više od dva sata dnevno.

Iz Instituta su upozorili da gojaznost stvara predispozicije za razvoj raznih bolesti, te da bi problem sa telesnom težinom kod dece trebalo rešavati odmah! Prema njihovim rečima, deca koja u ranom detinjstvu i u toku puberteta imaju problem sa gojaznošću u većem su riziku nego njihovi vršnjaci koji imaju normalnu telesnu težinu da obole od povišenog krvnog pritiska, dijabetes melitusa, oboljenja koštano-zglobnog sistema, nekih karcinoma, mentalnih poremećaja. Iz Centra za zdravstvenu ekologiju, osim fizičkih zdravstvenih problema koji su uzrokovani gojaznošću, naglasili su da se deca sa tim problemom susreću i sa psihološkim posledicama jer su češće izložena vršnjačkom nasilju, a uz to imaju i slabiji uspeh u školi.

- Roditelji bi trebalo da znaju da prepoznaju problem i da se obrate lekarima za savet po pitanju korekcije režima ishrane i promena u određenim navikama koje su dovele do problema - savetuju iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore.

PREVENCIJA PRIORITET

IZ SZO godinama upozoravaju da gojazna deca u većini slučajeva imaju problem sa težinom i u odrasloj dobi i verovatnije je da će razviti dijabetes i kardiovaskularne bolesti. Prekomerna težina i gojaznost, kao i njihove povezane bolesti, u velikoj meri se mogu sprečiti, a zbog toga prevencija gojaznosti deteta zahteva visok prioritet, smatraju u SZO.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Perica Iz Varosi

06.10.2018. 23:31

Па колко су вредни и физичко активни , нису још много ни гојазни!!!!!!!