Crna Gora: Referendum o radnom stažu?

B. RADOSAVOVIĆ

23. 08. 2018. u 07:15

Najava novog zakona o penzionisanju uznemirila zaposlene u crnogorskim državnim službama. Za duži rad dobili bi 1/3 uplaćenih doprinosa PIO

Црна Гора: Референдум о радном стажу?

Vatrogasci odlučni u protestu

NAJAVLjENE izmene zakona o penzionisanju izazvale su nezadovoljstvo zaposlenih u mnogi državnim službama, koje prelazi u bes. I dok dve centrale, reprezentativni sindikati, Unija i Savez, daju prednost dijalogu, oni koji tradicionalno imaju beneficirani radni staž u bezbednosnim i službama zaštite od početka avgusta iskazuju revolt na Vladina ponuđena rešenja u pisanju teksta.

Savez i Unija slobodnih sindikata već za desetak dana u većini opština organizovaće javne tribine, kako bi sa članstvom i građanima razmenili mišljenja o zakonu o penzijsko-invalidskom osiguranju.

- Insistiraćemo na prikupljanju potpisa za podnošenje predloga za raspisivanje državnog referenduma, na kojem bi se izjašnjavali o izmenama Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju. Da se formuliše referendumsko pitanje, datum kada će početi prikupljanje potpisa. Ostali modeli sindikalne akcije zavisiće od spremnosti Vlade da uvaži predloge sindikata, najavili su generalni sekretari Saveza i Unije slobodnih sindikata Duško Zarubica i Srđa Keković.

Ukoliko bude usvojen novi predlog zakona o penzionom osiguranju, koji predviđa da zaposleni za ostvarivanje pune penzije treba da ispuni oba uslova i 40 godina staža i najmanje 65 godina života, prosečan zaposleni će raditi tri godine duže nego do sada, u penziji će uživati tri godine manje, a od penzije će dobiti trećinu onoga što je uplatio kroz doprinos za penzijsko osiguranje.

Prema statističkim podacima Fonda PIO i Monstata, prosečan penzioner u Crnoj Gori u penziji uživa nepunih 11 godina. Kako će novi zakon, što očekuju u Ministarstvu, povećati prosečno trajanje radnog staža za tri godine, uz zadržavanje iste stope smrtnosti, to znači da se uživanje u penziji prosečno smanjuje za te tri godine.

Uplata doprinosa za penzijsko osiguranje za prosečnu platu od 511 evra, o trošku zaposlenog i njegovog poslodavca iznosi 157 evra. Za 40 godina staža, koji je sada nedovoljan za odlazak u penziju ako zaposleni nema i napunjenih 65 godina života, zaposleni u Fond PIO uplati ukupno 75.000 evra. Na taj iznos prijavljene plate, njegova penzija bi iznosila 279 evra i, ukoliko bi u njoj uživao sada prosečnih 11 godina, on bi od Fonda dobio 36.000 evra.

Međutim, kako se sada povećava granica za rad, a time smanjuje period uživanja u penziji, zaposleni sa prosečnom platom bi u Fond PIO za 43 godine uplatio 81.000 evra, a za osam godina bi od penzije dobio 27.000 evra.

I dok se priprema strategija za dalje delovanje ima i onih koji su krenuli u proteste ispred Minstarstva rada i socijalnog staranja u Podgorici gde se piše novi zakon. Nezadovoljni su u pravosuđu i javnoj upravi, vatrogasci, oni koji rade u službama zaštite u spuškom zatvoru. Podržali su ih njihove kolege iz Sindikata odbrane, ali i deo Koordinacionog tima majki sa troje i više dece.


TEŽAK POSAO

- VATROGASCI spasioci prvi ulaze na pojedine opasne intervencije, poslednji izlaze, ali to država, izgleda, ne ume da ceni - poručio je Goran Pičurica, iz Izvršnog odbora vatrogasaca spasilaca, dodajući da je zakon o PIO poslednja kap u prepunoj čaši crnogorskih radnika.

Sa tim porukama završili su prvu protesnu šetnju Podgoricom. Biće i novih, možda i radikalnijih mera, najavili su, ukoliko donosioci i zakonopisci ne usvoje njihove primedbe, koje se, između ostalog, odnose i na beneficirani radni staž.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

Vlada Legenda

23.08.2018. 08:44

Ma referendum o radu,da li raditi 3 umesto dosadašnjih 4 sata nedeljno!I da traje nekih 10 dana,treba ipak ustati i doći do biračkog mesta!

Umovi

23.08.2018. 08:56

Lopovska posla onih koji i ne razmišljaju o penziji. Ali zato penzioneri moraju da razmišljaju za koga će da ubuduće glasaju.