Pokolj Srba slave uz F-16 i Tompsona
04. 08. 2018. u 20:00
Zagreb ponovo provocira neprimerenim programom za godišnjicu “Oluje”. Predsednica Hrvatske dodelila priznanja Gotovini i Markaču

TUGU Srba proteranih iz Hrvatske sutra će u Kninu hrvatske vlasti pokušati da zaguše bukom tri borbena aviona F-16, čiji će prelet biti jedan od centralnih događaja tokom obeležanja 23. godišnjice akcije “Oluja”.
Dan na koji proterani Srbi žale, a Hrvatska slavi, Zagreb će iskoristiti za promociju nove rate opreme i jačanja veza sa NATO. Tri izraelska aviona uskoro će postati deo Hrvatskog ratnog vazduhoplovstva.
PROČITAJTE JOŠ: Kolinda Grabar-Kitarović odlikovala Gotovinu i Markača
Dekor koji je zvanični Zagreb spremio za “Oluju” dodatno će zategnuti odnose između Srbije i Hrvatske, jer su, ovog puta, osim najavljenog tradicionalno neprimerenog nastupa pevača Marka Perkovića Tompsona, koji veliča ustaštvo, dodeljena i odličja Anti Gotovini i Mladenu Markaču.
Priznanja generalima koje je najpre Haški tribunal za zločine tokom “Oluje” osudio na 24, odnosno 18 godina zatvora, a zatim ih oslobodio, uručiće sutra u Kninu predsednica Kolinda Grabar Kitarović.
Planirano je da u nedelju ulicama Knina prodefiluju vojne jedinice Hrvatske vojske. Biće održana i “misa za domovinu”, uveče će pevati Miroslav Škoro, dok će Tompson održati koncert u Glini.
Za večeras je zakazana i fudbalska utakmica između ratnih veterana, pripadnika Hrvatske vojske i policije i fudbalske reprezentacije sa selektorom Zlatkom Dalićem na čelu.
Borbeni avion F-16 nadletaće Knin

Dok Hrvati budu slavili, Srbi će tugovati. Još se ne zna sudbina 1.746 Srba nestalih tokom sukoba u Hrvatskoj.
Šefica Odseka za nestala lica Vlade Srbije Ljiljana Krstić rekla je da je od 2001. do 2017. iz registrovanih grobnica u Hrvatskoj eshumirano 1.165 žrtava srpske nacionalnosti koje su stradale u “Oluji” i “Bljesku”. Porodicama je predato 755 posmrtnih ostataka.
Predsednica Udruženja porodica nestalih i poginulih lica “Suza” Dragana Đukić rekla je da se u Hrvatskoj nema dobre volje da se pitanje nestalih Srba reši:
- Kada nema posmrtnih ostataka, nema imena, onda nema ni zločina.
A u Srbiji će centralni događaj obeležavanja Dana sećanja na sve stradale i prognane u “Oluji” biti organizovan sutra, u Bačkoj Palanci. Okupiće se državni vrh Srbije i Srpske, a prisutnima će se obratiti predsednici Aleksandar Vučić i Milorad Dodik, kao i svedok stradanju Jelena Knežević, koja je u avgustu 1995. u izbegličkoj koloni došla u Srbiju. Parastos žrtvama služiće patrijarh srpski Irinej.
Duh rata gotovo nikako ne ustupa mesto duhu mira u javnim i privatnim odnosima, u našoj zemlji i njezinim odnosima sa drugim zemljama - konstatuje se u izjavi sećanja Srpskog narodnog veća. Iako su prošle 23 godine od završetka “Oluje”, još se osećaju razorne posledice - tvrde se u izjavi koju potpisuje predsednik SNV Milorad Pupovac.
Marko Perković Tompson

U Organizaciji Srpskog narodnog veća danas će u selu Mokro Polje biti održana komemoracija za sve srpske žrtve.
SEĆANjE NA STRADALE I PROGNANE
Koordinator Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas” za Banjaluku Radomir Kužet rekao je da su “Oluji” 1995. izvršeni genocid i etničko čišćenje nad srpskim narodom, jer je više od 1.860 Srba iz rsk ubijeno, a četvrt miliona proterano.
- Haški tribunal je rekao da to nije to, ali cilj i plan su realizovani, a akcija je sprovedena do tančina. Od prvog dana se htela sprovesti ideja - trećinu Srba ubiti, trećinu prekrstiti i trećinu proterati. Mislim da se to sa ovom akcijom uspelo - rekao je Kužet u Banjaluci povodom obeležavanja 23 godine od egzodusa Srba.N. R.
deki
04.08.2018. 22:27
Ako ih neka slave vidi to onaj odozgo sve
A uz koga će da nisi očekivao da slve uz nekog ko nije ustaša
Komentari (2)