Crna Gora: Na posao do 67. godine?

B. RADOSAVOVIĆ

26. 07. 2018. u 17:54

Nadležni pripremaju izmene zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju u Crnoj Gori. Produžava se radni staž. Inovirani propis doneće i promene u obračunu penzija

Црна Гора: На посао до 67. године?

Najstariji će raditi sve više godina Foto N. Skenderija

NADLEŽNI u Crnoj Gori pripremaju novi Zakon o penzijsko invalidskom osiguranju, koji predviđa produženje radnog staža najverovatnije do 67. godione života, kao i drugačiji obračun prinadležnosti najstarijih građana.

Primena trenutno važećeg zakona podrazumevala je postupnost u povećanju starosne granice. U penziju će i po ovom propisu moći da idu muškarci sa 67 godina i to od 2025, a žene od 2041.

Ali prema najavljenim izmenama zakona, očigledno da ta pravila neće ni zaživeti. Reklo bi se, na inicijativu, ili pritisak međunarodnih institucija poput Svetske banke, MMF i Američke privredne komore koje iskoriste svaku priliku da kritikuju rešenja u tom zakonu, naročito ona o pravu na prevremeno penzionisanje.

- U izmenjenom zakonu, koji bi trebalo da bude usvojen do kraja ove godine, mogla bi se promeniti starosna granica za odlazak u penziju, jer je težnja Evropske unije da se uposleni što duže zadržavaju u radnom odnosu. Naš zakon sada propisuje odlazak u penziju sa 67 godina života, uz napomenu da će u potpunosti biti primenljiv za žene za 23 godine, a muškarce za sedam godina ili 2041. i 2025. godine. Sada ne možemo reći šta će biti dogovoreno tokom pregovora, ali radna grupa uveliko razmatra rešenja - rekao nam je Dušan Perović, direktor Fonda PIO.

Osim toga, inovirani zakon doneće i promene u obračunu penzija. Sada se koristi švajcarski model koji uzima u proračunu rast zarada i cena na malo kako bi se početkom svake godine izračunao rast, odnosno uskladile penzije sa tim modelom.

- Za očekivati je da se ta nova formula primeni u obračunu penzija početkom naredne godine, mada i sada na osnovu privrednih aktivnosti uz primenu švajcarskog modela može očekivati veći rast penzija u 2019. godini - optimističan je Perović.

MINIMUM 15 GODINA STAŽA SADAŠNjI zakon propisao je da se u penziju može sa 67 godina i 15 godina staža minimalno. U penziju mogu i oni koji imaju 30 godina radnog staža, ali 20 u kontinuitetu provedenih na radnim mestima gde se računa staž sa uvećanim trajanjem ili takozvani beneficirani, kao na primer za rudare. Sa dve decenije neprekidnog rada mogu se penzionisati i roditelji ili staratelji sa detetom koje ima teške smetnje u razvoju, a prima ličnu invalidninu.

A zbog većih prihoda od poreza i doprinosa, koje evidentira Poreska uprava od početka godine, rastu i prihodi Fonda PIO. Tako su krajem maja, od početka godine dostigli skoro 175 miliona evra i 4,2 odsto su viši nego u uporednom periodu prošle godine.

- Iz državnog budžeta od januara do maja uplaćeno je 63 miliona za isplatu penzija. Međutim, kako raste naplata izvornih prihoda, smanjiće se izdvajanja iz državne kase za potrebe Fonda. Zato je procena, ako se nastavi ovakav trend do kraja 2018. i kontribucija države za tu namenu mogla bi biti manja za četiri do pet odsto, optimističan je prvi čovek Fonda PIO.

U Crnoj Gori trenutno je 130.000 i 300 penzionera. Od početka 2018. godine 600 je novopenzionisanih. Da bi Fond bio finansijski održiv poželjno je imati tri zaposlena na jednog penzionera.

- Sada na jednog penzionera imamo 1,6 zaposlenih. To nije dovoljno. Međutim i tu beležimo pozitivne trendove. Privredne i investicione aktivnosti, nova zapošljavanja, kretanja u malim i srednjim preduzećima nas ohrabruju da će se situacija poboljšati pa će se negativan odnos broja zaposlenih i penzionera u dogledno vreme promeniti - naveo je Perović.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

Жика Живац

27.07.2018. 13:11

У држави чији је заштитни знак лењост и нерад, једино логично питање је: А јел свака среда радна?

Radkvic Miso

24.09.2018. 09:05

Nema tog Crnogorca koji ima vise od 20 godina ranog staza moze da zivi i 100 Göd.