Grahovljani igrali u pozajmljenoj nošnji
06. 07. 2018. u 06:30
Prvi nastup KUD "Gavrilo Princip" iz Bosanskog Grahova imao u Kikindi. Zaigrao i Bogdan Vještica (18), koji je ovde rođen u izbeglištvu. Počeli su da vežbaju bez instrumenata, odeće, opanaka

Članovi KUD "Gavrilo Princip" okruženi prijateljima
SREDNjOŠKOLAC Bogdan Vještica iz Bosanskog Grahova imao je sa svojom folklornom grupom prvi zvanični nastup u Kikindi, mestu u kom je rođen kao beba u izbeglištvu. Značaj ovog nastupa još je veći, jer je njegovo Kulturno-umetničko društvo "Gavrilo Princip" obnovilo rad posle 22 godine, a da bi učestvovali na ovoj međunarodnoj smotri folklora, nastupili su u pozajmljenoj narodnoj nošnji.
Bogdan je danas gimnazijalac. Nedavno je proslavio 18. rođendan. Sa folklornom grupom došao je u Nakovo kod Kikinde, na festival "Ajmo zaigrati, ajmo de" i zaigrao sa grupama iz Srbije, Rumunije, Hrvatske i Bosne. Odlučno i srčano, želeo je ovaj mladi Krajišnik da pokaže šta ume.
PROČITAJTE JOŠ: CG: Ne strahuju od migranata
- Rođen sam u Kikindi, jer su moji roditelji ovde došli posle "Oluje". Odlučili su da se vrate kući u Grahovo kada sam imao nepunu godinu. Sestra je rođena u Kninu. Starija je od mene šest godina. Ona studira ekonomiju u Sarajevu, bavi se manekenstvom i često putuje. Ja pohađam gimnaziju u Drvaru i već tri godine svakog dana autobusom putujem do škole punih 25 kilometara u jednom smeru. Zato mi ovo putovanje sa folklorom nije naporno. Naprotiv, radovali smo se nastupu, a počeli smo da vežbamo u aprilu prošle godine - priča Bogdan.
Rad KUD "Gavrilo Princip" obnovljen je tako što je načelnik Opštine Duško Radun, pre godinu dana, pozvao Mladena Zeljkovića, koreografa iz svog mesta, i zatražio da okupi omladinu, da zaigraju. A Grahovo, koje pripada Federaciji BiH, i danas je razrušeno. Počeli su da vežbaju iako nije bilo nijednog instrumenta, nijednog komada nošnje, nijednog opanka... Pokazalo se da su uvek najbitnije ideje i ljudi.
Bogdan Vještica /Duško Radun

- Interesovanje za folklor bilo je toliko veliko da je na prvu probu došlo 70 odsto grahovskih đaka, osnovaca i srednjoškolaca - kaže Zeljković. - Okupili smo se u osnovnoj školi i počeli da vežbamo. Korak po korak. Danas imamo 60 članova u tri grupe. Najbrojnija je najstarija, u kojoj je tridesetak srednjoškolaca. KUD je jedino mesto gde mladi mogu kvalitetno da se iskažu, jer nemamo nijedan sportski klub niti drugo udruženje.
Zaigrali su mladi uz veliku želju i zato su uspeli. Za dva promotivna nastupa, pozajmljivali su nošnje ih Drvara, Prnjavora i Nakova. Prva velika podrška stigla je iz Beograda.
- Jedinu harmoniku dobili smo od Udruženja Grahovljaka i prijatelja Bosanskog Grahova iz Beograda. Prvi veliki donator za nabavku nošnje biće firma "Va-ma", koja će naredna dva meseca raditi rekonstrukciju Osnovne škole i razrušeni Dom kulture. Drugu značajnu pomoć ponovo očekujemo od Udruženja Grahovljaka iz Beograda, koje je od Vlade Srbije dobilo 600.000 dinara, a deo novca namenjen je za nabavku opreme za KUD - priča Radun.
Mladi folklorci imaju značajnu podršku načelnika Raduna. Sa njima je doputovao i u Nakovo. Kao bivši sportista, zna da će ovi omladinci brzo zaboraviti neke lekcije iz škole, ali verovatno nikada neće svoj prvi scenski nastup. Sećaće se ovog putovanja, prijatelja koje su upoznali, iskustva koje su stekli, tuđe odeće u kojoj su igrali. Slične lekcije, nadaju se, ponavljaće što češće i igraće sve bolje, sigurnije, radosnije i veselije.
POTOMCI KOLONISTA
NIJE slučajno što su folklorci iz Bosanskog Grahova prvo došli u Nakovo. U ovom selu kod Kikinde žive pretežno potomci kolonista koji su ovde doselili posle Drugog svetskog rata iz Bosanskog Petrovca i Grahova. U goste ih je pozvao Danilo Raca iz KUD-a "Izvor", koji je zaslužan za festival "Ajmo zaigrati, ajmo de".
PROČITAJTE JOŠ: Kotor: Osuđenik pobegao iz zatvorske bolnice
POKLON
KUD iz Grahova došao bi do narodnih nošnji kada bi im, na primer, svaki KUD iz Srbije poklonio jednu svoju nošnju. A svako ima bar jednu koja mu nije neophodna - razmišljaju Mladen Zeljković i Danilo Raca.