Opasnost od bekstva Nikole Gruevskog

M. Stančić

31. 10. 2017. u 23:01

Bivši premijer Vlade Makedonije i dalje bez „običnog“ i diplomatskog pasoša

Опасност од бекства Николе Груевског

Foto Tanjug / AP Photo/Boris Grdanoski

SKOPLjE:
OD STALNOG DOPISNIKA „NOVOSTI“


Nikola Gruevski, bivši premijer Vlade Makedonije, lider opozicione VMRO-DPMNE, i dalje nije u mogućnosti da napusti zemlju jer, po nalogu Specijalnog javnog tužilaštva (SJO) u Skoplju, sud ne vraća oduzetu putnu ispravu.

Zbog opasnosti od begstva, sudije Apelacionog suda u Skoplju u utorak su ponovo odbile zahtev Gruevskog za vraćanje pasoša. Time je potvrđena odluka Krivičnog suda od pre mesec dana. To je druga odluka drugostepenog suda sa identičnim zaključkom, po kome Gruevski mora da dokazuje prisustvo u zemlji.

- Mera predostrožnosti, privremeno oduzimanje putne isprave za prelazak državne granice i zabrana izdavanja nove putne, ili druge isprave za prelazak državne granice i mera, Privremeno oduzimanje diplomatske putne isprave – ostaju na snazi, navodi se u odluci skopskog Krivičnog suda od 27. septembra, kada je Gruevski prvi put zahtevao vraćanje pasoša.

Kao razlog zahteva tada je naveo potrebu „da može da putuje izvan države zbog službenih potreba.“

Gruevski nije prisustvovao javnoj sednici u Apalecionom sudu, već je posredstvom advokata obrazložio ponovni zahtev, dostavom i priloga – poziv mađarskog premijera Viktora Orbana za sastanak. To je, po njemu, argumentovana osnova za zahtev omogućenja napuštanja države i puta u inostranstvo.

Kako je navedeno u zahtevu, Gruevski se poziva na „sudsku praksu“, kada je aktuelnom premijeru Zoranu Zaevu, isti sud vratio pasoš, otkako je obrazložio da službeno, kao tadašnji lider opozicije, mora da putuje izvan zemlje.

Gruevski je u izjavi za medije izneo optužbe da se prema njemu sprovodi „politička degradacija“. Dodao je da umesto begstva iz države planira povratak na vlast. Sudije skopske Apeleacije nisu uvažile zahtev advokata Gruevskog, da pri odlučivanju imaju u vidu činjenicu izbegavanja ograničenja prava samo jednog lica, „već stotina hiljada građana koje predstavlja preko partije“.

Opovrgavajući takav pristup, SJO ukazuje da odbrana Gruevskog u sudnici predstavlja kao političara, a ne kao „optuženo lice za tri krivična dela povezanih sa izbornim neregularnostima“.

Gruevskom je pasoš oduzet 3. jula ove godine odlukom Krivičnog suda u Skoplju, a na zahtev SJO zbog postupka koji se protiv njega vodi u slučaju "Titanik". Pored tog predmeta, lider makedonske opozicije od SJO je optužen i za teška krivična dela u slučajevima „Traektorija“, „TNT“, „Šamari u Centru“ i „Tenk“.


BEZ POJAČANOG OBEZBEĐENjA

Nikola Gruevski je u junu ove godine, zabrinut za ličnu bezbednost, „budući da je pod pretnjama ugrožavanja života i ličnog integriteta“, zatražio od MUP-a drastično pojačanje obezbeđenja, zaštitom umesto dosadašnjih šest, sa čak 20 telohranitelja.

Resorni ministar unutrašnjih poslova Makedonije Oliver Spasovski je tada ocenio da su stare zakonske odredbe, (po kojima su bivši funkcioneri dobijali po trojicu ljudi u obezbeđenju na godinu dana) – adekvatnije od aktuelnih kojima se predviđa zaštita sa šest telohranitelja na period koliko je trajala funkcija.

Prema izmenama u Zakonu o Vladi Makedonije, usvojenim 2013. Gruevski, kao bivši premijer, ima pravo na obezbeđenje od šest lica, službeno vozilo i vozača. Angažovano obezbeđenje je iz sastava organizacione jedinice MUP-a za obezbeđenje lica i objekata.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije