Vlast da vrati krst na Sahat kulu

V. KADIĆ/ Tanjug

12. 09. 2017. u 10:58

Lazar Radović, unuk čoveka koji je postavio simbol u Podgorici. Obeležje uradio deda Stevan i ceo vek su se njime ponosili

Власт да врати крст на Сахат кулу

Twitter

TRAŽIMO od vlasti u Podgorici, kao i od izvođača radova, da vrate krst tamo gde mu je više od sto godina bilo mesto. Mi danas ne znamo gde je završio, da li je bačen na neko đubrište. Ovo je, za "Novosti", rekao Lazar Radović (82) povodom uklanjanja krsta za vrha podgoričke Sahat kule tokom resturacije ovog objekta i Trga Bećir-bega Osmanagića.

A krst je na ovu podgoričku znamenitost postavio deda Lazara Radovića.

- Krst na kuli uradio je i postavio deda Stevan, čiji je sin Dušan, moj otac, bio prota - nastavlja Lazar. - Poručujem nadležnim organima da se nećemo tako lako odreći tog znamenja. Deda Stevan je bio majstor svog zanata, ispod njegovih ruku rađala su se vredna dela koja su stizala i do majke Rusije, gde je primao velika priznanja. Krstom koji je stajao na kuli ponosili su se svi Radovići, ali i drugi Starovarošani. Dva veka je bio simbol grada na Morači, sve do ovih dana, kada se nečija luda glava dosetila da ga oburda.

Naš sagovornik podseća na to da je njegov deda prilikom izrade znamenja na krst postavio goluba mira, koji je na njemu stajao sve dok ga komunističke vlasti nisu uklonile.

- Nikada nismo saznali gde je golub "odleteo". Ali zato moramo znati gde je krst završio - energično poručuje Lazar Radović. - Ne pretim ja nikome, posebno ne našoj braći podgoričkim muslimanima, sa kojima delimo dobro i zlo. Pamtim kao dete da su u ona "vunena" vremena u našoj kući na Svetog Nikolu, našu krsnu slavu, kao i o Božiću i Uskrsu uvek dolazile komšije islamske vere. To smo cenili, a i mi smo im uzvraćali posete.

U kući Radovića, od dede Stevana ostala je izbledela fotografija na kojoj on pozira u crnogorskoj nošnji sa pet odlikovanja na grudima, stečenim na brojnim ratištima za oslobođenje Crne Gore. Društvo mu prave supruga Mara sa sinovima Milanom, Gigom i Dušanom i ćerkama Zorkom i Sofijom.

Lazar Radović sa naslednicima Foto Privatna arhiva

Predsednik Crkvene opštine Podgorica Zoran Vukčević kazao je za, "Novosti", da su u Staroj varoši živeli i žive njegov pradeda, deda, otac, a sada on, sin mu i unuk, i da Sahat kulu doživljavaju kao svoju:

- Tužno se osećam, jer znam da naše komšije muslimani tako ne misle. Čak i da im je naređeno, oni to ne bi uradili - kaže Vukčević.

Krst, koji je više od sto godina stajao na vrhu Sahat kule, drevne građevine iz 17. veka, ovih dana je, na zaprepašćenje Podgoričana, uklonjen. To je, u okviru ovog milionskog posla, koji finansira Opština Podgorica, uradila turska kompanija "Tika".

"Novosti" su se mejlom obratile zameniku gradonačelnika Časlavu Vešoviću da objasni o čemu se zapravo radi i da li će krst biti vraćen na kulu, ali do zaključenja ovog izdanja odgovor nismo dobili.


POKAZIVAČ, A NE KRST!

Iz Biroa za odnose sa javnošću Podgorice saopštili su da na Sahat kuli nema verskih obeležja!

- Tokom rekonstrukcije, sa Sahat kule jedino je uklonjen pokazivač strana sveta. Očigledno je da se ne radi ni o jednom verskom simbolu - poručile su podgoričke vlasti!


ZAMENIK GRADONAČELNIKA PODGORICE: VRATITI KRST NA SAHAT KULU

Zamenik gradonačelnika Podgorice Časlav Vešović (DPS) apelovao je da se na Sahat kulu nakon reastauracije vrati krst, simbol koji je tu stajao stotinu godina. On je istakao da bi izgled Sahat kule, nakon restauracije, trebalo da ostane autentičan i sa svim delovima koji čine to kulturno dobro. Vešović je za podgorički Dan kazao da je Glavni grad uputio zahtev Upravi za zaštitu kulturnih dobara da se poštuje autentičan izgled Sahat kule.

"Na sastancima i javno iznosim jednake stavove i do njih držim, a najbolja potvrda za to je i zahtev Glavnog grada Upravi za zaštitu kulturnih dobara da se konzervatorske mere sprovedu poštujući autentičan izgled Sahat kule pre njene restauracije", kazao je Vešović.

Istakao je da prema simbolu koji se nalazi na vrhu Sahat kule nema odnos kao prema religijskom obeležju, već kao delu kulturnog dobra koje pripada svima.

"Po mom shvatanju, restauracija istorijskih amblema Podgorice ne podrazumeva njihovu redukciju. Znajući da je simbol do juče stajao na vrhu Sahat kule, cenim da tako treba da bude i vekovima pred nama", poručio je Vešović.

On je naglasio da ako Sahat kula predstavlja simbol divljenja i ponosa svih građana Podgorice, onda ne treba menjati njen izgled.

"Jednako bih mislio i da predmet na vrhu kule podseća na simbol bilo koje druge religije, verovanja i društvenih vrednosti. U svemu ovome potenciram značaj obnove Trga Bećir bega Osmanagića i Sahat kule, kao jednog od znakova prepoznavanja Podgorice, koji će u novom ruhu sve naše građane i posetioce glavnog grada Crne Gore podsećati na našu bogatu kulturu i istoriju", istakao je on.

— Cafe del Montenegro (@cafemontenegro) September 12, 2016

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije