Vekovi na krstu i ćirilici

V. KADIĆ

15. 11. 2016. u 14:30

Novljanin Goran Komar istražuje spomenike u staroj Hercegovini, Dubrovniku i Boki. Iako lekar, upustio se u traganje za pravoslavnim i srpskim korenima

Векови на крсту и ћирилици

Goran Komar pored jedne nekropole

PODGORICA - Zavirio je neumorni Goran Komar iz Herceg Novog gotovo ispod svake stare ploče na prostoru stare Hercegovine, dubrovačke regije i Boke kotorske, otkrivajući nepoznate nekropole i ćirilične spomenike.

Iako lekar po struci, Komar se hrabro upustio u istraživanje istorije i kulture, tragajući za hrišćanskim, pravoslavnim i srpskim korenima. Ovih dana, po kiši koja je neprestano lila, u selima kod Kalinovika (nekadašnja Uloška opština) otkrio je, uz svesrdnu pomoć Radomira i Đorđa Sladoja, stare ćirilične spomenike.

- Nekropola se nalazi u brdima na levoj strani Neretve, u jednom od tamošnjih sela, i ograđena je urušenom međom. Stekao sam utisak da se naslonila na grobnoj gomili. Na njoj dominira visoki nadgrobni krst, a nešto zapadnije leži ukrašena pripadajuća ploča. Tu je postavljen visoki ukrašeni sanduk na postolju, a pored ovih spomenika nalaze se i dve oštećene, raspukle ploče - objašnjava za "Novosti" Goran Komar. - Krst je ukrašen rozetama, kao i sanduk, koji poseduje predstavu štita i po četiri veoma precizno izrađene arkade. Nažalost, ovi spomenici ne poseduju natpis kakav je slučaj sa sličnom nekropolom u susednoj Trešnjevici. Nekropola pripada predislamskom periodu, a na mestu gde je smeštena nalazi se muslimansko groblje.

Naš sagovornik već dugo godina istražuje ovim prostorima i sve sačuvane stare natpise je uspeo da obiđe. Nema mesta gde nogom nije stao - od Bileće, preko Trebinja, Gacka, Stoca, Ljubinja i Nevesinja, pa preko Kalinovika, Goražda, Fojnice, Čapljine, Sarajeva, do Popovog Sela, Petrovog Polja, Boriča, Uloga, Dabra, Blagaja, Berkovića, Šćepan Polja, Ljubomira. Veliki broj natpisa sačuvan je i na području "najistočnije Hercegovine", koje danas pripada Crnoj Gori (Nikšić, Piva, Boka).

Tužna je sudbina brojnih srednjovekovnih nadgrobnih spomenika (stećaka) nastalih između 12. i 16. veka od Neretve do Cetinja. Neprocenjivo istorijsko nasleđe leži u pojasu Banjana i Vrhpolju, kod Velimlja u nikšićkom kraju, zapušteno i nezaštićeno. Ali od zaborava i propadanja spasava ih doktor Komar.

ODBRANA STEĆAKA

EPISKOP budimljansko-nikšićki Joanikije prvi je pravoslavni episkop koji je pre nekoliko godina javno ustao u odbranu stećaka.

- Meni nije poznat neki slučaj odranije, naravno, u onom posleratnom periodu. Narodni muzej Crne Gore pre nekoliko godina, gotovo krišom, na prepad odnosi 12 reprezentativnih spomenika, izuzetne umetničke i zanatske vrednosti, sa područja Počekovića i Klenka. Ali vladika Joanikije sa nekolicinom nas dolazi na lice mesta, gde dolazi do oštrog duela sa predstavnicima muzeja i Ministarstva kulture. Stećci jesu odneseni, ali smo mi postigli da ih dalje ne odnose - tvrdi Komar.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

Hrvoje

15.11.2016. 15:57

"Braćo", nemojte se previše radovati. Ćirilično pismo je kroz povijest bilo u upotrebi i od strane Hrvata te nekih crkvenih redova u Katoličkoj crkvi, tako da vaše teorije o tome kako je to "srpsko", ne drže vodu niti ponajmanje. Pa čak i da je tome tako (a nije), pogledajte onda crkvu na tvrđavi u Petrovaradinu na kojoj stoji posveta Kralju Tomislavu uz natpis "Hrvati Petrovaradina". Da li je to znak da Petrovaradin treba pripasti Hrvatskoj? Ja mislim da nije. Ovo je 2016. godina!

lav

15.11.2016. 16:44

@Hrvoje - Druze vas problem je sto otimate sve sto je srpsko i to prikazujete kao svoje. Svojatate Nikolu Teslu a digli ste mu selo u vazduh... Pobili ste silni narod od 1941-1945. koliko ste ih pokatolicili a koliko proterali, nije vas bilo dovoljno u mnogim delovima danasnje HR a pricas o nekakvom Petrovaradinu. Ocistili ste etnicki Srbe ubijanjem, proterivanjem i pokatolicavanjem, ali dobro, mi znamo da to niste zapravo vi Hrvati nego neko mnogo veci sa zapada. Videces uskoro kako ce balkan izgledati.

Sl

15.11.2016. 17:49

@Hrvoje - Tako je, pretci danasnjih Hrvata su koristili cirilicu. Dok su bili Srbi. A onda su se pokatolicili i hrvatizovali, i tako prestali da koriste cirilicu.

flamantes

18.11.2016. 00:55

@Hrvoje - Ćirilica je postala srpska od kad ju je Vuk preuredio, do tada je bila slovenska azbuka.