Dragulj na reci Morači pred potopom

V. Kadić

10. 05. 2016. u 19:30

Vlada Crne Gore nema nameru da odustane od najavljene izgradnje četiri hidroelektrane. Među zainteresovanim investitori i zemalje članice EU

Драгуљ на реци Морачи пред потопом

Komnen Bećirović

PODGORICA - Izgradnja hidroelektrana na Morači ponovo je zategla odnose civilnog sektora i države. Vlada ne odustaje od tog projekta, već najavljuje formiranje komisije koja će oceniti ponude potencijalnih investitora, nakon čega će krenuti teške mašine u potop jednog od poslednjih prirodnih dragulja Crne Gore, čime bi i opstanak vekovnog manastira Morača bio doveden u pitanje!

Sistem HE na Morači obuhvata hidroelektrane "Andrijevo", "Raslovići", "Milunovići" i "Zlatica", instalisane snage 238 megavata i prosečne godišnje proizvodnje 694 gigavata. Predviđeni period njihove izgradnje je šest godina, dok se troškovi procenjuju na oko pola milijarde evra.

U Ministarstvu ekonomije navode da su javnost u kontinuitetu obaveštavali o ovim projektima i potpisanim memorandumima sa više zainteresovanih investitora i zemalja, među kojima su i investitori iz zemalja članica EU. Podsećaju da je ministarstvo, pre donošenja strategije razvoja energetike Crne Gore do 2030. godine i pratećeg akcionog plana, sprovelo niz javnih rasprava na kojima je zainteresovana javnost imala priliku da dostavi mišljenja i sugestije na ovu i sve druge oblasti iz oblasti energetike.

Dugo se najavljuje podizanje brana na Morači, koliko traje i otpor onih koji se bore za njen spas i spas manastira Morače i celog prostora. Jedan od onih koji se već više od četvrt veka bori protiv tog projekta je istaknuti publicista Komnen Bećirović, koji često dolazi u Ljevištu, dok svoju borbu vodi iz Pariza.

- Borba je poprimila međunarodne razmere i stvorila sve uslove za upis Morače sa njenim prirodnim i civilizacijskim blagom u svetsku baštinu pod zaštitom Uneska. I umesto da Vlada Crne Gore kandiduje Moraču za upis u svetsku organizaciju, ona i dalje očajnički nastoji da Moraču potopi sa njenim kanjonima, starim desetinama miliona godina, sa njenom florom i faunom, jedinstvenom na planeti, arheološkim nalazištima i pećinama, svetski poznatom lavrom Nemanjića - kaže Bećirović.

MITROPOLIJA PROTIV

STAV Mitropolije crnogorsko-primorske je da bi izgradnjom hidroelektrana na Morači bio ugrožen i manastir. U međuvremenu su organizovani naučni skupovi, a stručnjaci iz raznih oblasti su uglavnom bili protiv ovog projekta. Smatraju da ne postoji način da se manastir fizički zaštiti s obzirom na to da se ceo plato nalazi na konglomeratnoj steni.

Manastir je jedan od najstarijih i najvažnijih istorijskih spomenika Crne Gore, pod čijim svodovima se nalazi čuvena freska "Gavran hrani proroka Iliju", koja je naslikana 1252. godine.

Sve je to, podseća Bećirović, posebno ekonomska neisplativost elektrana na Morači i smrtna opasnost od milijardi kubnih metara vode u veštačkim jezerima nad Podgoricom, odavno bezbroj puta rečeno i ponovljeno.

- Ali uprkos svemu tome, propalim tenderima, od kojih poslednji pre dve godine odbijanjem italijanske kompanije "A2A" da se upusti u "potopiteljsku" avanturu, vlast "povampiruje" priču o elektranama - ističe Bećirović.

Ekološka udruženja i nevladine organizacije u Crnoj Gori poručuju da su planovi izgradnje HE na Morači u suprotnosti sa ciljevima više direktiva Evropske unije i krše načela međunarodnih konvencija o zaštiti prirode. Strahuje se da bi izgradnja akumulacionih jezera na ovoj reci, uz trusni teren, bila konstantna pretnja za Podgoricu i zetsku ravnicu nizvodno od brana. Ko će pobediti u ovom "ratu za Moraču", znaće se vrlo brzo.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)

Vlado

10.05.2016. 21:15

Elektricni kabal do Italije postavljen je pre desetak godina po morskom dnu sa namerom da snabdeva strujom jug Italije.

sale

11.05.2016. 16:53

Baš su se ovih dana nešto nameračili na manastire, prvo Valjevska Gračanica pa sada i Morača...