Nezakonito po državnu penziju
20. 01. 2015. u 06:40
Ustavni sud 2010. "oborio" ove odredbe Zakona o sprečavanju korupcije

Đukanović, Vujanović i Krivokapić
PODGORICA - Poslanici SNP Velizar Kaluđerović i Neven Gošović pripremili su inicijativu da bi osporili članove Zakona o sprečavanju korupcije, kojima se omogućava pravo na povlašćenu penziju predsedniku države, Skupštine i Vlade koji su na toj funkciji od 1992. Oni tvrde da su ove odredbe - nezakonite.
Glasovima vladajuće DPS - SDP koalicije, parlament je krajem decembra usvojio prelazne odredbe Zakona o sprečavanju korupcije, na osnovu kojih predsednici države, Skupštine i Vlade imaju pravo na privilegovanu "državnu penziju". Ranije je odredba ove sadržine ukinuta odlukom Ustavnog suda, uz obrazloženje da takve norme nisu ustavne.
Član 108 Zakona o sprečavanju korupcije kaže da predsednik države, Skupštine i Vlade imaju pravo na penziju i pre nego što ispune utvrđene uslove. On im omogućava da zahtev podnesu, praktično, odmah po prestanku funkcije.
Bez obzira na to što je Ustavni sud još 2010. ukazao da su takve odredbe neustavne, DPS - SDP koalicija je najviše funkcionere, poput Mila Đukanovića, Ranka Krivokapića, Filipa Vujanovića i Igora Lukšića, stavila u privilegovan položaj u odnosu na radnike i poslanike. Prosečna "državna penzija" je u 2014. iznosila 1.086, a prosečna penzija u Crnoj Gori 275 evra. "Državna" je tako za 811 evra bila veća od prosečne.
- Osnovica za određivanje ove penzije predstavlja neto zaradu koju bi primio imalac prava obavljajući funkciju premijera, šefa države i čelnika parlamenta u mesecu koji je prethodio podnošenju zahteva. Javnim funkcionerima iz stava jedan ovog člana penzija iznosi 65 odsto utvrđene osnovice, uvećane za dva odsto za svaki dalji navršetak godine penzijskog staža. Iznos ne može biti veći od 85 odsto od utvrđene osnovice - precizirano je u pomenutom zakonu.
Zakonom o zaradama i drugim primanjima državnih i javnih funkcionera, koji je na snagu stupio 4. juna 2008, funkcionerima je, takođe, bila omogućena penzija i pre ispunjenja uslova utvrđenih propisima, kojim se uređuje penzijsko-invalidsko osiguranje.
Ustavni sud je 2010. oborio takve odredbe, pošto "visina privilegovane penzije državnih funkcionera ne sme nesrazmerno odstupati od prosečne penzije".
PORODICE
ISTIM zakonom pravo na privilegovanu penziju daje se i članovima porodica funkcionera, koji imaju pravo na penziju, ali su preminuli pre donošenja zakona. Zbog toga pravo na penziju ima i porodica bivšeg premijera Željka Šturanovića.