Albanci neće Tuzi uz Podgoricu
20. 03. 2014. u 06:20
Albanske stranke u podgoričkoj Skupštini ponovo pokreću pitanje statusa Malesije. Samo samostalna opština, nikakva autonomna oblast, poručuju Albanci
PODGORICA - Malesija mora biti autonomna oblast sa Tuzima kao centrom samostalne opštine, a ovo pitanje albanske stranke će ponovo pokrenuti na prvoj narednoj sednici podgoričke skupštine, poručuju predstavnici albanskih partija.
Inicijativu je najavio odbornik Građanske inicijative Vaselj Sinaštaj, koji će imati podršku Demokratskog saveza. Oni ne kriju ogorčenje zbog toga što se ovo pitanje ponovo stavlja na dnevni red, umesto da je završeno još pre nego što su status opština dobili nekadašnji mesni centri Berana i Plava, Petnjica i Gusinje.
- Vlast kupuje vreme čekajući da se vidi ko će biti nosilac lista za lokalne izbore u Podgorici. DPS će verovatno sačekati odluku Ustavnog suda oko inicijative gradonačelnika Miomira Mugoše za sudbinu zakona o teritorijalnoj organizaciji - kaže Sinaštaj.
Albanci u Malesiji protive se „široj autonomiji“ koju je svojevremeno ponudila aktuelna vlast, umesto statusa punopravne opštine. To bi na terenu značilo da Tuzi imaju sve ingerencije opštine, osim što bi ostale u administrativnim granicama Podgorice, dok bi iznos budžeta određivala gradska vlast. Tuzi bi, poput ostalih crnogorskih opština, kontrolisale svoj budžet za plate zaposlenih u administraciji i sami bi određivali prioritete na prostoru Malesije.
- Sve je to lakrdija. Malesija traži da postane punopravna opština i tu nema priče. Sve drugo ne dolazi u obzir - kaže za „Novosti“ Mehmed Bardhi, predsednik Demokratskog saveza, partije koja se od svog osnivanja 1990. godine bori za samostalnu opštinu. - Održavanje konsultativnog referenduma je takođe velika besmislica, jer nema pravnu snagu. Tačku će da stavi Vlada Crne Gore, bez obzira na to kako će se na tom referendumu izjasniti građani Malesije.
Da bi došli do cilja, kaže Bardhi, mnogo toga mora da se iskristališe i promeni. Pre svega, moraju se znati granice buduće opštine. Kuda treba da se prostire Malesija, da li su postojeće međe njene prirodne granice, ili treba ponovo sesti i napraviti korekciju?
- Crna Gora bi zbog toga morala da se zamisli - kaže Mehmed Bardhi.
- Svi ti ljudi koji su se tamo okupili nisu došli iz Egipta, nego su odavde, iz Malesije, i traže da država Crna Gora poštuje evropske konvencije o ljudskim pravima.
- Sve su to pitanja na koja treba neko da odgovori. Naglašavam da su novonastale crnogorske opštine stvorene zahvaljujući političkim odlukama, ali ako Malesija, Zeta ili primorje ne mogu same ekonomski da opstanu, onda ne znam ko može u Crnoj Gori - kaže Bardhi. - Glavni grad je postao centar severa i juga, što nije dobro. Zbog toga smatramo da je potrebna decentralizacija, kako bi se svakoj opštini dalo pravo da raspolaže svojim resursima.
Bardhi poziva premijera Mila Đukanovića, vojnu ministarku Milicu Pejanović Đurišić, koja je 1997. bila predsednik DPS, da se prisete Deklaracije o minimumu demokratskih principa koju su potpisali te godine.
- Tim dokumentom oni su preuzeli obavezu da Tuzi postanu punopravna opština. Od tada do danas je prošlo 16 godina, što je dovoljno da se obećanje ispuni i preuzeta obaveza konačno ispoštuje, ali očigledno je da režim to ne želi - dodaje Bardhi. - Malesija je specifična po mnogo čemu, a najviše što je naseljena autohtonim Albancima, pa bi nova vlast u opštini u službenoj upotrebi koristila albanski jezik. To nam pripada po svim pravima.
Bardhi dodaje da ako ovaj režim glasno govori da Crna Gora ide krupnim koracima ka Evropi, ne bi bilo dobro da se na tom putu spotakne o Tuzi.
Njegos
20.03.2014. 10:29
Da se postuju ljudska prava a oni u albaniji ne daju Srpska imena?
srpske partije u cg treba da se ujedine sa bosnjackim i albanskim, preuzmu vlast u crnjoj, naprave te samostalne opstine sa pravom referenduma i kraj, neprijatelj mog neprijatelja je moj prijatelj, ako milogorci priznaju kosmet, srbima uskracuju sva moguca prava i na silu vode drzavu u nato onda srbi treba da okrenu drugi list, cirka pola crnje bi se reujedinilo sa srbijom, sve posteno i demokratski
U Evropskim zemljama nema toga, ovdje smo svi gradjani a drzave su uglavnom bar deklarativno gradjanske. Neka najpre Albanci, Turci, Srbi i ostali narodi u Nemackoj traze i dobiju svoje opstine, i autonomije pa neka se tad i EU poziva na prava manjina. Samo je SFRJ napravila haos po pitanju naroda, narodnosti i uvela manjine u ustav umesto da su narodi dosli pameti pa raspadom SFRJ stvorili drzave jednakih prava za sve svoje gradjane, napravise jos veci pakao.
Komentari (3)