Zašto se Amerikanci ne osećaju superiornim u kosmosu i zbog čega im sve više smetaju Rusi i Kinezi: Satelitski rat velesila sve izvesniji

Branko VLAHOVIĆ

28. 06. 2020. u 16:00

SAD 2022. u orbitu šalju grupu satelita čiji će zadatak biti da upozore na rakete

Зашто се Американци не осећају супериорним у космосу и због чега им све више сметају Руси и Кинези: Сателитски рат велесила све извеснији

"Tundra" - ruski vojni satelit, poslednje generacije Foto Topvar.ru

MOSKVA - OD STALNOG DOPISNIKA

NEMIRI na američkim ulicama i epidemija virusa korona potpuno su zasenili nedavno obelodanjivanje jednog važnog dokumenta koji pokazuje kakav će se voditi rat u kosmosu u vrlo bliskoj budućnosti. Srećom, biće to rat bez krvi, ali njegove posledice, upozoravaju stručnjaci, mogu biti velike. Pentagon je minulih dana obelodanio "Odbrambeno-kosmičku strategiju" u kojoj se potvrđuje da će Amerikanci činiti sve da Kinezi i Rusi na ovladaju kontrolom nad kosmosom.

Nakon te, nove američke kosmičke strategije, usledila je brza reakcija Moskve. Ruski eksperti ističu da je to prvi dokument oko kosmosa koji su Amerikanci objavili od kada je u decembru 2019. predsednik Donald Tramp saopštio da se formira novi rod vojske "Kosmičke snage SAD".

Sve dok su Amerikanci bili superiorni po broju vojnih satelita u kosmosu nisu se nimalo uzbuđivali time čime se bave Rusi i Kinezi. U vreme vladavine Borisa Jeljcina Rusi su bili prilično zaostali u pravljenju savremenih "kosmičkih ušiju i očiju" i tako je bilo godinama. Generale koji su na to upozoravili, u Kremlju nisu slušali, pravdajući se da za to nema novca.

"SARMAT" UMESTO "VOJVODE" RUSI ne skrivaju da su modernizovali svoje ubojite balističke rakete pa bi uskoro na bojevo dežurstvo trebalo da dođe raketa "sarmat" koja će zameniti čuvene "vojvode". "Sarmat" je, inače raketa koja se čuva u bunarima i njena prednost je što će moći da napadne neprijatelja sa one strane gde se najmanje očekuje. Tu mogućnost joj daje bojevi blok "Avangard". Serijska proizvodnja "sarmata" će biti u Krasnojarsku u Sibiru, a prvi projektili će biti dovezeni na bojevo dežurstvo 2021. godine.

Ali kada su emitovane prve vesti da će Rusija i Kina uskoro imati rakete kojima mogu lako da unište one američke kosmičke, nastala je nervoza, jer bez podrške satelita ne mogu da se se koriste visokoprecizne navođene rakete. Kosmički stručnjaci svih velesila odlično znaju da bi u eventualnom ratu prve rakete bile ispaljene ka satelitima kako bi se "oslepeo" protivnik.

U američkoj kosmičkoj strategiji se ocenjuje da Kina i Rusija "bacaju izazov američkom slobodnom delovanju u kosmosu". Zato u Pentagonu smatraju da moraju "da zasmetaju Kini i Rusiji da zauzmu kontrolu u kosmosu", a za to će, kako se očekuje, tražiti pomoć i od svojih saveznika.

Ocena američkih vojnih eksperata je da Kina i Rusija predstavljaju najveću stratešku opasnost jer razrađuju i testiraju nova sredstva protivkosmičke odbrane. Amerikanci priznaju da kineska i ruska sredstva mogu da umanje vojnu efikasnost SAD i saveznika. U Vašingtonu su posebno zabrinuti što Kinezi ulažu milijarde dolara u kosmos i orbitu šalju sve veći broj satelita.

Novom doktrinom se poručuje da će SAD nastojati "da sačuvaju prednost koju sada imaju u kosmosu i da će zaštititi svoje satelitete dži-pi-es (GPS) od čijeg rada zavise ne samo u armiji već i civilne službe".

"Tundra" - ruski vojni satelit, poslednje generacije Foto Topvar.ru

Minule nedelje raketa "elektron" je u kosmos prebacila tri satelita Nacionalne uprave vojno-kosmičkog obaveštavanja SAD, kao i male aparate NASA. O tome je javnost obavestio "Roket lab", američka kompanija koja se bavi tom tehnikom. Raketa je lansirana sa poluostrva Mahija na Novom Zelandu.

A početkom juna saopšteno je da će Agencija za kosmički razvoj SAD do 2022. ili 2023. godine lansirati u orbitu bližeg kosmosa grupu satelita čiji će zadatak biti da upozore na let protivničkih hipersoničnih raketa.

Naravno da ni Rusi ne sede skrštenih ruku, pa je početkom juna objavljena informacija da su napravljena četiri nova satelita tipa "Tundra" bazni kosmički segment sistema upozoravanja o raketnom napadu. Ti sateliti omogućavaju da Rusi prate onaj deo teritorije SAD u kome se nalaze njihove interkontinentalne balističke rakete. Tako je 22. maja lansiranjem sa kosmodroma "Pleseck" četvrtog kosmičkog satelita "Tundra" formiran sastav "Kupol", koji može da obavlja sve postavljene zadatke praćenja i upozoravanja.

- "Kupol" može da prati bilo koje lansiranje kosmičkih raketa kao i letove balističkih raketa sa američke teritorije. Novi kosmički sistem upozoravanja će biti osnovni i on će upozoravati da je na Rusiju otpočeo raketni napad - objasnili su ruski stručnjaci.

Vašington najviše strahuje od raketnog sistema "Nudolj" Foto mo.ru

Očekuje se i da PVO sistem S-500 "Prometej" i protivraketni sistem "Nudolj" budu gotovi i predati armiji na korišćenje 2021, ili godinu dana kasnije.

Protivraketni sistem "Nudolj" je ono što posebno plaši Amerikance jer će on, kako se očekuje, moći da gađa ciljeve u bližem kosmosu, a takođe će biti i presretač protivničkih raketa. Inače "Nudolj" će biti na tegljaču i moći će da menja pozicije, a njegov domet će biti ciljevi na visini od 500 do 750 kilometara, a u daljini 700 do 800 kilometara.

"Kupol" - novi ruski kosmički sistem upozoravanja od raketnih napada Foto VK.com


KINEZI ŽURE

NOSPORNO je da u kosmičkim tehnologijama Kinezi dosta zaostaju za Rusima i Amerikancima. Ali oni ulažu dosta novca i korak po korak se približavaju liderima. U maju su saopštili da je prototip kineskog pilotirajućeg kosmičkog broda uspešno završio prvi probni let, a zatim se prizemljio na unapred određenu teritoriju. Taj kosmički brod je podigla u orbitu teška raketa "long marš 5V".







Pratite nas i putem iOS i android aplikacije