Neizvestan pogled u budućnost: Kada će Italijani početi da se vraćaju normalnom životu

Novosti online / Milica Ostojić

05. 04. 2020. u 14:04

U Italiji počinju sve više da razmišljaju o tome kada i kako će se pripremiti za povratak normalnom životu. Najavljene mere za pokretanje ekonomije, ali se ne zna kada će se aktivirati

Неизвестан поглед у будућност: Када ће Италијани почети да се враћају нормалном животу

Foto Tanjug-AP

RIM - SPECIJALNO ZA “NOVOSTI”


Italijani se slažu u tome da je prerano za veći optimizam, ali činjenica da lagano pada broj preminulih i onih koji su na intenzivnoj terapiji, polako vraća u fokus javnosti pitanje kako se pripremiti za ponovno uspostavljanje normalnog života i oporavak ekonomije. Niko ne može ni da pretpostavi kada se to moglo dogoditi.


Ministar Zdravlja Roberto Speranca objavio je cirkularno pismo medijima u kojem iznosi pet direktiva za pokretanje Italije, bez naznaka kada će se to sprovoditi. Sve je još na nivou pretpostavke i opet zavisi od pošanjagrađana i poštovanja svih mera. Teško je reći kada će se završiti vanredno stanja, kada će Italijani pokušati da se vrate na nešto što bi ličilo na normalan život.

Prvi uslov za to je da se smanjit pritisak na bolnice,jer ako bi ponovo eksplodirao korona virus u sadašnjim uslovima, to bi bilo užasno. Polovinom aprila znaće se nešto više o testu na lek „remdesivir“ (razvijen u borbi protiv ebole) sa kojim je počelo eksperimentisanje i koji je dao dobre rezultate, a do 10.maja će se znati više i biti jasniji ishodi nekih drugih probnih terapija koje su u toku, kao što su molekularni i serološki test koji bi mogao da krene odmah na nacionalnom nivou na uzorku od desetinu hiljada osoba. Tako bi se shvatilo koliko je stanovnika Italije bilo u kontaktu sa korona virusom i koliko ih je steklo imunitet.


Distanca među osobama propisana je do daljeg, maske na licu takođe, postavljanje kovid bolničke mreže na čitavoj teritoriji Italije, biće formirane brze specijalizovane ekipe, koje mogu odmah da sprovedu tampon test. Potom sledi studija, po sistemu uzoraka, da bi se shvatilo koliko je zaraženih u Italiji kao i jedna aplikacija na mobilnom telefonu, po modelu Južne Koreje, koja bi omogućila potvrdu kontakata osoba pozitivnih na korona virus i praćenje njihovog zdravstvenog stanja u karantinu.


- To su ključne pretpostavke u strateškom planu kako bi se izašlo „sa postepenošću i opreznošću“ iz epidemije korona virusa, brzina bi bila najgori saveznikjer nećemo imati brzo vakcinu, a sve do vakcine ne može se isključiti novi talas povratka virusa - opominje italijanski ministar zdravlja.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije