Pre na onaj svet, nego u penziju!
18. 06. 2018. u 22:28
Više od milion građana Rusije potpisalo peticiju protiv vladine penzione reforme. Čak 40 odsto Rusa ne može da doživi 65 godina do prvog čeka

Depositphotos
MOSKVA
OD STALNOG DOPISNIKA
PREDLOG ruske vlade od 14. juna ove godine da se donese zakon kojim bi se produžio radni vek muškaraca i žena izazvao je veliko nezadovoljstvo u Rusiji. Samo za nekoliko dana više od milion građana Rusije potpisalo je peticiju protiv vladinog projekta da ubuduće muškarci odlaze u penziju u 65. godini, a žene u 63. Inicijatori potpisivanja peticije žele da se obrate predsedniku Vladimiru Putinu i vladi i upozore ih da produžetak radnog veka nema logiku, jer čak u 62 oblasti Ruske Federacije muškarci u proseku žive manje od 65 godina, a u tri čak manje od 60 godina. Pri sadašnjim demografskim tendencijama, oko 40 odsto muškaraca i 20 procenata žena ne može da doživi penziju.
U Rusiji sada penziju prima 46,5 miliona ljudi. Većina ih ima mala primanja i teško živi, pa oni koji mogu da nađu posao nastavljaju da rade. Ruski statističari prognoziraju da će i muškarci i žene u Rusiji živeti znatno duže, ali nezadovoljni građani upozoravaju da problem pomanjkanja para za penzije treba rešiti na neki drugi način. Predstavnici sindikata upozoravaju da većina zaposlenih radi u "sivoj zoni" i vlasnici firmi ne plaćaju penzione doprinose. Sociološka istraživanja pokazuju da je 80 odsto građana protiv produžetka radnog veka.
Vlada je uputila Dumi predlog zakona o etapnom povećanju starosne dobi za penzionisanje. Sada u Rusiji žene odlaze u penziju sa 55 godina, a muškarci sa 60. Po novom zakonu bi od 2019. trebalo i žene i muškarci duže da rade, a postepeno bi se stiglo do granice kada bi muškarci trebali da idu u penziju u 65. godini, a žene u 63.
Predlog zakona bi trebalo da se razmotri u Dumi u toku jula, a o njemu bi se glasalo u septembru. Sve parlamentarne partije osim vladajuće Jedinstvene Rusije već su se izjasnile da će glasati protiv produženja radnog veka. Predstavnici vlade tvrde da će se zahvaljujući reformi i produženju radnog veka poboljšati standard penzionera. Sa tim u vezi vlada namerava da poveća biznisu PDV sa 18 na 20 odsto, da bi se obezbedio novac za penzije, što je takođe izazvalo negodovanje.
PROČITAJTE JOŠ - Penzioneri u EU: Mnogo rada i odricanja, malo uživanja
Ruskim budućim penzionerima kao utehu navode da je penzijski vek već produžen do 65 godina u Moldaviji i Azerbejdžanu, a u Nemačkoj, Španiji i Italiji će se 2020. godine ići u penziju u 67. godini. Moskovski dnevni list "Vedomosti" piše da prema informacijama iz predsedničke administracije, ako nezadovoljstvo građana bude veliko, ublažiće se predložena penzijska reforma.
UPOZORENjE ZA PUTINA
SINDIKATI, ali ne samo oni, podsećaju predsednika Vladimira Putina da je još 2005. kategorično tvrdio da dok je on predsednik neće moći da se menja penzijski zakon. Predsednikov portparol Dmitrij Peskov ipak kaže da je to Putin izjavio pre 13 godina, a u međuvremenu se menja ne samo ekonomija, već i demografija. Daleke 1970. u Rusiji je na jednog penzionera bilo 3,7 zaposlenih, a 2019. na jednog penzionera će biti dva zaposlena. Iz godine u godinu opada broj zaposlenih, a godišnje u penziju ide oko milion i po ljudi.
Norveska
18.06.2018. 23:48
Zivim u Norveskoj vec 25 god. Øvre se ide u penziju sa 67 I hoce da produze Na 70 god. A PDV je 25 %
@Norveska - i kakve to veze bre ima sa rusijom?kakvo je levcenje u norvesci?kakve su plate u norvesci?kakv je standard u norvesci?
U Kanadi je 65 i za muskarce i za zene. Ima opcija da odes u punu penziju sa 55 ajko do tada napunis 30 godina staza. 65 godina je za njihovu starosnu penziju (koja je razlicita od radne) I tu nema opcije za ranije. Pokusali su da je pomjere na 67 (s obzirom da vecina razvijenih zemalja to radi kako bi uspjeli odrzati penzioni system) ali je politicki pritisak bio veliki. Ne sumnjam da ce se to ipak desiti uskoro.
Kako me ovo poseca na obespravljenu Srbiju?!
Komentari (4)