Porošenku preti novi Majdan

Branko Vlahović

05. 11. 2017. u 12:44

Siromaštvo i korupcija bujaju, bune se i mađari i rumuni, dok zakarpatska oblast kijevu najavljuje otcepljenje. Ministar policije Arsen Avakov, čiji je sin nedavno uhapšen, mogao bi da organizuje državni udar, kažu informisani

Порошенку прети нови Mајдан

Porošenko i Avakov nekad bili saveznici Foto Tanjug

MOSKVA:

OD STALNOG DOPISNIKA


VESTI koje poslednjih nedelja stižu iz Kijeva o pripremanju državnog udara, poljskim kuhinjama, barikadama i sukobima demonstranata i policije, nameću dva pitanja - hoće li Majdan po treći put smeniti ukrajinskog predsednika i kakva je to zemlja u kojoj emigrant Mihail Sakašvili ruši Petra Porošenka, koji mu je svojevremeno dao državljanstvo i funkciju gubernatora Odese.

Porošenko je pod velikim pritiskom Vašingtona, pa nema snage i hrabrosti da bivšeg predsednika Gruzije Sakašvilija, glavnog organizatora nemira, ukrca u specijalni avion i prebaci u Tbilisi, gde ga očekuje zatvor i suđenje zbog raznih zloupotreba koje je napravio u vreme dok je bio predsednik te male države na Kavkazu. Porošenko je oduzeo državljanstvo Sakašviliju, ali se nije usudio da ga uhapsi kad je ovaj na silu prešao poljsko-ukrajinsku granicu.

SAKAŠVILIJU pomaže i ambiciozna Julija Timošenko, lider “Batkivšine”, kao i nacionalisti partije Sloboda i Nacionalni korpus. Na mitingu u Kijevu Sakašvili i njegovi istomišljenici traže da se osnuju antikorupcijski sudovi, da se ukine poslanički imunitet i da se prihvati novi izborni zakon.

List “Ukrajinska pravda” piše da su se zbog novog Majdana posvađali Porošenko i ministar unutrašnjih poslova Arsen Avakov. Navodno je Porošenko tražio da se rasteraju opozicioneri u “šatorskom naselju” u blizini parlamenta, Avakov je to odbio rečima da će radije ostaviti poluprazne šatore nego da dođe do krvavih sukoba. Ljutito je dodao da ne želi da rastera demonstrante jer nema kao Porošenko biznis u inostranstvu i u Evropi ga niko ne čeka...

Minule nedelje došlo je do novog zaoštravanja odnosa između Porošenka i Avakova. Uhapšen je sin Avakova, zasada je u kućnom pritvoru. Navodno je jedinicama Nacionalne garde Ukrajine prodavao rančeve šest puta skuplje od normalne cene. Sada je u kućnom pritvoru. Ministar Avakov smatra da mu je sin uhapšen iz osvete, jer nije hteo da posluša Porošenka i rastera one koji su organizovali “šatorsko naselje” pored Vrhovne rade (parlamenta).

NE KONTROLIŠU GRANICU Ukrajinski vojni tužilac Anatolij Matios izjavio je da ukrajinski graničari ne kontrolišu oko 150 kilometara granice sa Mađarskom. Na tim privatnim parcelama nalaze se osmatračnice, ali njih ne koriste graničari već čuvari poseda. Navodno, privatni čuvari ne dozvoljavaju graničarima da im se primaknu. I Mihail Sakašvili, koji je često išao u Zakarpatje, tvrdi da se tamo ne oseća ukrajinska država, sve je mađarsko - od zastava, jezika, pa do biznisa.

AVAKOV je, inače, sin sovjetskog vojnog pilota, po nacionalnosti je Jermenin i - nije sirotinja. Nalazi se na listi 200 najbogatijih Ukrajinaca, bogatstvo mu se procenjuje na oko sto miliona dolara. Više puta su ga optuživali da priprema državni udar. U junu ga je Sergej Leščenko, predstavnik frakcije “Bloka Petra Porošenka” u parlamentu, optužio da se priprema da preotme vlast. U organizaciji državnog udara Avakov bi se, navodno, oslanjao na bataljon Nacionalne garde “Azov”. Te optužbe Avakov je nazvao glupostima.

Broj demonstranata u Kijevu zasada nije toliki da bi predstavljao pravu opasnost za režim, ali tako je počinjalo i kad je dolazio na vlast Viktor Juščenko, a zatim i kad je pomoć Amerikanaca i njihovih vazala ohrabrila ulicu da otme vlast Viktoru Janukoviču. U Kijevu se može čuti da učesnici u demonstracijama dobijaju “nadnicu” od oko tri evra. “Šatorsko naselje” će ostati najverovatnije do proleća, a do tada se situacija može pogoršati i broj demonstranata povećati. A rukovodilac nacionalne policije Knjazev tvrdi kako su od demonstranata oduzeli oružje, granate, uniforme i štošta drugo. Ali, ni Knjazev ne želi da rastera demonstrante.

ISTRAŽIVANjE Sociološkog centra “Sofija” pokazuje da Porošenka sada podržava samo dva odsto građana. Glavne primedbe su osiromašenje stanovnika, velika korupcija, stalna poskupljenja komunalnih usluga, nastavak rata u Donbasu...

Vlast u Kijevu se “osvaja” krvavim demonstracijama

Parlament je krenuo u proceduru razmatranja predloga demonstranata. Govori se o ukidanju poslaničkog imuniteta, ali to neće biti brzo, jer treba da se menja ustav. Priča se i o promenama izbornog zakona, a što se tiče atikorupcijskih sudova, Porošenko taj predlog nije ni prosledio parlamentu.

Politikolog Ruslan Bortnik smatra da demonstracije u Kijevu na Zapadu doživljavaju kao način da “dresiraju Porošenka da bude poslušniji”. U Vašingtonu i Briselu odavno upozoravaju rukovodstvo u Kijevu da je u Ukrajini velika korupcija. Oligarsi koji su izgubili mnogo novca i pobegli u inostranstvo tokom vladavine Porošenka žude za osvetom. A Sakašvili želi da se vrati na političku scenu i dobije ponovo ukrajinski pasoš. Njemu političke ambicije nikada nisu manjkale, pa ako već ne može da se vrati na belom konju u Tbilisi, želi da se popne visoko na političkoj piramidi u Ukrajini.

- U Ukrajini se raspada ne samo ekonomija nego i vlast - poručuje Sakašvili.

VLASTI Ukrajine su jesenas sebi stvorile još jedan veliki problem usvajanjem novog zakona o obrazovanju, kojim se redukuju prava manjina, pa se tako narušava princip Evropske unije, čiji član želi da bude i Ukrajina. Između ostalog, novi zakon predviđa da se na maternjem jeziku može učiti samo u prvih pet razreda osnovne škole.

Da bi smirili situaciju, Ukrajina i Poljska su 23. oktobra potpisale deklaraciju kojom garantuju na svojoj teritoriji učenje na poljskom i ukrajinskom jeziku. U Kijevu nastoje da istim receptom umire Mađare, koji su zapretili da neće dozvoliti da se održi skup NATO-Ukrajina i da će kočiti ukrajinsku integraciju u EU. Zbog pomenutog zakona mađarski ministar spoljnih poslova Sijarto odbio je da se sretne sa ukrajinskim kolegom Klimkinom. Njihove izjave još više su zaoštrile odnose između rukovodstava dveju susednih zemalja. Klimkin je optužio Mađarsku da podržava separatizam u jugozapadnom delu Ukrajine, u Zakarpatskoj oblasti, gde kompaktno živi mađarska manjina. A u Budimpešti je održana akcija “Samoopredeljenje za Zakarpatje”.

Sina ministra policije privode u zatvor

MAĐARI TRAŽE SVOJA PRAVA I PASOŠE

MAĐARI smatraju da se zbog lošeg zakona mora napraviti međunarodni pritisak na Ukrajinu. Protiv tog zakona izjasnio se i ministar spoljnih poslova Rumunije Teodor Meleškanu. Kijev odgovara rečima da se u Mađarskoj namerno raspiruje politička histerija, a ministar Klimkin ističe da će pokrenuti pitanje izdavanja mađarskih pasoša građanima Ukrajine.

Gubernator Zakarpatja Genadij Moskalj naglašava da Kijev, ako želi da ova oblast ne traži odvajanje od Ukrajine, mora da više vodi računa o potrebama regiona.




Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

Gojko

05.11.2017. 14:10

Uz ovaj opširan tekst dodao bih da je u Ukrajini i veliki broj ubistava,pljački,a na granici Donbasa skoro,svakog dana u proseku 1 Ukro vojnik pogine i 3 budu ranjena.Znači godišnje oko 300 boraca pogine i do 1.000 budu ranjeni.

Americanopithecus uberiora perueniunt

21.11.2017. 12:08

Истина полако излази на видело. Открива се да су исти они који су направили хаос на Балкану, исто то направили у Украјини. Одстрел грађана на Мајдану организовали су Обама, Порошенко и Сакашвили. Као што су Маркале, Сребреницу и Рачак организовали Клинтон, Изетбеговић и Харадинај. Упропастили су и Југославију (Србију) и Украјину.