Katalonska opozicija protiv zakona o referendumu, žustra rasprava u parlamentu

Tanjug

06. 09. 2017. u 10:15

Katalonski poslanici koji se zalažu za nezavisnost, a koji čine većinu u regionalnom parlamentu, nameravaju da glasaju za predlog zakona nakon što je opoziciji pružena mogućnost da u roku od dva sata podnesu amandmane

Каталонска опозиција против закона о референдуму, жустра расправа у парламенту

AP Photo

Opozicioni poslanici u Kataloniji suprotstavili su se odluci predsednika regionalnog parlamenta da poslanici danas glasaju o predlogu zakona kojim se utire put spornom referendumu o nezavisnosti te španske regije.

Predsednik katalonskog parlamenta Karme Forkadel pozvao je na privremeni prekid sednice parlamenta nakon što je izbila žustra rasprava zbog odluke o glasanju o tom predlogu zakona koja je u poslednjem trenutku uvršćena u agendu današnje plenarne sednice, prenosi AP.

Katalonski poslanici koji se zalažu za nezavisnost, a koji čine većinu u regionalnom parlamentu, nameravaju da glasaju za predlog zakona nakon što je opoziciji pružena mogućnost da u roku od dva sata podnesu amandmane, pojašnjava američka agencija.



Opozicija tvrdi da bi predlog zakona o referendumu trebalo najpre da proceni pravni komitet jer je protivan ustavnim zakonima Španije.

Španske centralne vlasti najavile su da će upotrebiti sve pravne mere kako bi sprečile održavanje referenduma koji je je planiran za 1. oktobar, a ako bude održan - neće ga priznati.

Ranije danas, AFP je javio da se očekuje da će Katalonija tokom dana usvojiti zakon kojim se postavlja temelj za referendum o nezavisnosti, a kojem se Madrid žestoko opire što, kako agencija ocenjuje, nagoveštava najdublju političku krizu u Španiji posle više decenija.



Neimenovani izvor blizak katalonskoj regionalnoj vladi rekao je da će referendum danas zvanično biti raspisan.

Španski premijer Marijano Rahoj u ponedeljak je optužio katalonsku vladu da spornim zakonom pokušava da "zaobiđe sve pravne procedure" i obećao da će zakon odmah osporiti na sudu.

Rahojeva vlada je, takođe, zapretila pravnom akcijom protiv najviših katalonskih političkih zvaničnika koji su umešani u pitanje referenduma.



Katalonija, region sa 7,5 miliona stanovnika koji ima sopstveni jezik i običaje i donosi oko petinu španskih prihoda na polju ekonomije, ima značajna ovlašćenja po pitanjima kao što su obrazovanje, zdravstvo i socijalno osiguranje.

Međutim, ekonomske nedaće Španije i viđenje da ta region plaća više poreza nego što dobija investicija i sredstava od Madrida, doprineli su da pitanje otcepljenja sa margine katalonske politike pređe u njeno središte, zaključuje francuska agencija.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

Molele

06.09.2017. 10:59

gledali rasulo u evropi red je da se igra kolo kod svih potpisnika za svirku koju komponuje NAT-SAD.