FEJSBUK SPREMA MONETARNU REVOLUCIJU: Šta je libra?
16. 06. 2019. u 15:41
"Fejsbuk" sprema monetarnu revoluciju, 18. juna predstavlja kriptovalutu, za koju tvrdi da je bolja od bitkoina. Moneta koja će se koristiti preko interneta postaće operativna početkom 2020.

Ilustracija / Depositphotos
MOGU li da platim librom? Ovo pitanje uskoro bi trebalo da postane realnost u platnom prometu širom planete. Reč je o kriptovanoj moneti koju se sprema da uskoro uvede društvena mreža "Fejsbuk".
Radi se o virtuelnom novcu, po ugledu na već postojeći bitkoin, ali koji bi, prema mišljenju njegovih idejnih tvoraca, trebalo da bude mnogo stabiliniji i nepodložan spekulacijama.
"Fejsbuk" će ovu svoju nameru ozvaničiti 18. juna, ali je vest o tome već dospela u javnost. Cilj je da nova moneta, koja će se koristiti preko interneta, postane operativna već početkom sledeće godine.
Njom bi mogli da se kupuju proizvodi i usluge, jednim pritiskom na tastaturu, bez korišćenja platnih kartica, direktno preko društvene mreže. Na ovaj način trebalo bi da bude omogućen i transfer novca, jednostavnim slanjem poruka preko, recimo, "Vibera" ili "Vocapa".
Ovaj način platnog prometa mogao bi potpuno da poremeti dosadašnji sistem plaćanja, imajući u vidu popularnost ove mreže, koja ima čak 2,2 milijarde aktivnih korisnika širom sveta, i uzimajući u obzir ko sve namerava da se uključi u projekat. Neka vrsta centralne banke za novu kriptomonetu trebalo bi da se nalazi u Švajcarskoj. "Fejsbuk" je u ovoj zemlji u maju već osnovao filijalu "Libra netvorks".
Tu bi trebalo da zasedaju predstavnici dvadesetak suosnivača, koji su u ceo projekat uložili oko 10 miliona dolara. Među njima su giganti kao što su "Viza masterkard", "Pej-pal", "Uber" ili "Buking.kom", što bi trebalo da garantuje ozbiljnost celog poduhvata, pošto se podrazumeva da će ove firme prihvatati transakcije na taj način.
Pročitajte još - Bitkoin pao na 13-mesečni minimum
Kriptomonete karakterišu zaštita, nemogućnost krađe, ali i nepostojanje tragova. Zbog ovog poslednjeg, kao i zbog nedostatka kontrole, mogućnosti raznih spekulacija, pranja novca, uplitanja u šverc ili fiskalni egzil, do sada su u više navrata reagovale međunarodne monetarne institucije. Problem je i što su kriptomonete nedovoljno poznate široj javnosti, a mešaju se i u jedan od osnovnih postulata državotvornosti.
Cilj "Fejsbuka" je, kako je procurilo u javnost, da nova globalna moneta zato bude "nespekulativna", zbog čega se već pojavio i novi naziv stejblkoin, kao pandan bitkoinu. Procenjuje se da će "Fejsbuku" za ovu stabilnost biti potrebno oko milijardu dolara "aktive" u sistemu libre.
Pojavile su se i informacije da su predstavnici "Fejsbuka", tim povodom, već obavili razgovore s rukovodiocima mnogobrojnih centralnih banaka u svetu.
Najavljeno je da bi klasični novac za virtuelnu libru trebalo da se menja bez provizije, na vrlo jednostavan način. S tim u vezi prenosi se ideja izvršnog direktora ovog giganta Marka Zakerberga, da se novac ubuduće šalje kao danas fotografija.
Nenad
16.06.2019. 16:06
Kao prvo cifra od 2,2 milijarde korisnika je prenaduvana. Polovina naloga je lazno ili jedan korisnik ima brdo istih. A i to koliko im je platforma bezbedna sigurno ce da utice na korisnike,drugacije receno,ne pada mi na pamet tako nesto.
Stejblkoini vec postoje teter, gemini dolar... I označavaju kriptovalutu koja ima odnos 1:1 sa nekom drugom poput dolara, evra... Osim toga vece je pitanje kako ce se kontrolisati prodaja informacija koje sakuplja fejsbuk od svojih korisnika sto ce biti mnogo teze nego sada
I budala zna da je FB "White House".Ko je glup nek izvoli.
Komentari (3)