Srpska se zadužuje 63 miliona maraka

S. MIŠLjENOVIĆ

17. 05. 2018. u 06:28

Narodna skupština RS usvojila predlog o izmeni maksimalnog iznosa zaduživanja za 2018. Govedarica: Vlada skoro polovinu izvornih prihoda u budžetu troši na otplatu dugova

Српска се задужује 63 милиона марака

ZASEDANjE Narodna skupština RS,foto Skupština RS

NARODNA skupština Republike Srpske usvojila je Odluku o dugoročnom zaduživanju Srpske za ovu godinu kojim se vrši izmena maksimalnog iznosa dugoročnog zaduživanja Srpske sa 477 miliona KM na iznos do 540.126.000 KM.

Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija je, u završnoj reči o predlogu ove odluke u Narodnoj skupštini, istakao da će biti ponosan na Vladu ukoliko uspe da legitimiše Srpsku na međunarodnom finansijskom tržištu, što će biti ogromna pomoć i olakšanje svakoj budućoj vladi, bez obzira na to ko je činio.

- To ćemo uraditi ne zbog ove vlade, već zbog budućih vlada - naveo je Tegeltija.

Kada je reč o gornjem nivou zaduživanja, Tegeltija je naveo da je Srpska na nivou od 41 odsto javnog duga.

- Javnost mora da zna da u vezi sa ovom odlukom nema dodatnog zaduživanja, odnosno da ne povećavamo zaduživanje - rekao je Tegeltija.

On je napomenuo da je ograničenje zaduženja Srpske 565 miliona KM, i "ni marke iznad toga". Tegeltija je naglasio da se u Srpskoj nije desio bankrot.

U opoziciji kažu da je to veoma loša odluka Vlade RS, koja je doneta mimo zakona, ali i zbog toga što je izborna godina.

DUG SRPSKE 5,4 MILIJARDE MARAKA
STANjE ukupnog duga RS na kraju februara ove godine, prema preliminarnim podacima entitetskog Ministarstva finansija, iznosi pet milijardi i 396,7 miliona KM, a ukupnog duga koji podleže zakonskom ograničenju pet milijardi i 350,47 miliona KM, ili 50,62 odsto procenjenog BDP za 2018.

Šef Kluba poslanika SDS Vukota Govedarica rekao je da Klub poslanika te stranke neće prihvatiti Predlog odluke o izmeni Odluke o dugoročnom zaduživanju RS za ovu godinu, jer Vlada, kako kaže, skoro polovinu izvornih prihoda u budžetu troši na otplatu dugova.

- To je neprihvatljivo i to treba menjati - rekao je Govedarica.

On je naveo da Vlada Srpske od 2012. godine, kada je usvojen novi Zakon o zaduženju, dugu i garancijama Srpske, pokriva budžetski deficit kratkoročnim i dugoročnim zaduženjima.

Govedarica je dodao da je time dobijen jedan veliki okvir za zaduživanje, koji je drastično veći nego što je to bilo po starom zakonu.

Poslanik NDP Dragan Čavić rekao je da Odluka o dugoročnom zaduženju ima nedostatke, jer nije u skladu sa Zakonom o budžetskom sistemu, kao što u skladu s tim zakonom nije ni predloženi rebalans budžeta.

- U skladu s tim zakonom nije bio ni budžet koji ste usvojili skupštinskom većinom - upozorio je Čavić.

foto Skupština RS

Poslanik Srpske radikalne stranke RS Milanko Mihajlica smatra da se Odluka o dugoročnom zaduživanju donosi zbog toga što je izborna godina i da zato ona ima predizborni karakter.

Kada se govori o međunarodnom finansijskom tržištu, Srpska planira da proda obveznice na međunarodnom finansijskom tržištu jer su kapaciteti domaćeg tržišta ograničeni, a postoji i ograničenje izloženosti banaka prema javnom sektoru RS - rekao je ministar finansija Zoran Tegeltija.

On je dodao da je u BiH potrebno međunarodno finansiranje, jer je sve takve potrebe završavala kroz aranžmane sa MMF i projekte Svetske banke.

- BiH je jedina zemlja u regionu koja još nije izašla na međunarodno finansijsko tržište, a jedan od razloga su i međusobni odnosi u BiH, budući da postoje tri nivoa vlasti koji odobravaju odluke o zaduženju - naveo je Tegeltija.

NEPRIHVATLjIVO Vukota Govedarica

USVOJEN REBALANS BUDžETA

NARODNA skupština RS usvojila je po hitnom postupku rebalans budžeta Srpske za ovu godinu, koji je za 87 miliona KM viši od usvojenog i pretežno je usmeren na investicije. Budžet bez rebalansa iznosio je 3,3 milijarde konvertibilnih maraka.

Poslanici opozicije glasali su protiv rebalansa budžeta.





Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

major Dimitrijevic Boris

17.05.2018. 08:02

trebalo je bar 200 miliona ovo je malo ..# vazno je da prozivimo dok smo zivi 32 milona eura nisu dovoljna .Svka drzava ima primarnu emosiju , Evropska Unija recimo stampala je 4000 miljardi eura iz proimarne emisije tokom 2017 ., a mi zbog ove konvertibilne marke prakticno nemamo vlautu niti fiskalne mehanizme za motivaciju ekonomije i pokrivanje novostvornee vrednosti ,ovo sto kazem vazi za celu Bosnu zato ekonomija u celoj BIX ini da makne sa NULE