Đurđeve stupove ukočio Unesko
18. 06. 2018. u 12:15
Dugogodišnja obnova manastira kod Novog Pazara najverovatnije neće biti nastavljena. Za obnovljanje kula u punoj visini nema osnova. Vernici razočarani, ipak se nadaju izgradnji
.jpg)
(Ne)sporno: Kule čekaju graditelje
DUGOGODIŠNjA obnova manastira Đurđevi stupovi kod Novog Pazara, zadužbine Stefana Nemanje iz 12. veka, neće najverovatnije ni ovoga leta biti krunisana završetkom visokih kula-stupova, po kojim je ova svetinja, nekada simbol Nemanjine moći, dobila ime, saznaju "Novosti".
Radovi na kulama zaustavljeni su pre tri godine sa obrazloženjem da je to samo privremeno stanje i da će ubrzo, dok se prikupi dodatna dokumentacija, biti nastavljeni. Međutim, sudeći prema informacijama iz Ministarstva kulture, koje finansira obnovu ovog kulturnog dobra pod zaštitom Uneska, nastavak radova na zidanju stupova nije u planu, a možda ga uopšte neće ni biti.
PROČITAJTE JOŠ: Zaborav prekrio Vajfertovu vilu
- Radovi na obnovi Crkve Svetog Đorđa u manastiru Đurđevi stupovi nisu stopirani, niti je reč o nemogućnosti daljeg finansiranja radova, već su s dinamikom i predviđenim planom u potpunosti izvršene dugogodišnja obnova i prezentacija hrama, zasnovana na pouzdanim istorijskim i materijalnim podacima. Celovita obnova hrama, sa rekonstrukcijom kula, nije naučno utemeljena i ne postoje relevantni podaci na osnovu kojih bi kule bile obnovljene u punoj visini - objašnjavaju u Ministarstvu kulture.
Obnovom kula bez pouzdanih činjenica o visini i načinu oblikovanja njihovog završetka bio bi materijalizovan jedan hipotetički izgled, koji bi sadašnju dokumentarnost pažljivo restauriranih kula zamenio nečijom predstavom o njima. Pošto su Đurđevi stupovi pod zaštitom Uneska, Srbija se potpisivanjem Konvencije o zaštiti svetske kulturne i prirodne baštine obavezala da poštuje osnovne postulate i kriterijume, na osnovu kojih je dobro upisano na Svetsku listu, kao i na očuvanje autentičnosti. Prekomernom i neutemeljenom obnovom ugrožava se autentičnost spomenika, usled čega svetsko kulturno dobro može biti skinuto sa liste Uneska.
Ovako bi trebalo da izgleda svetinja
.jpg)
Dugogodišnji član Odbora za obnovu Đurđevih stupova profesor Mirko Popovac kaže da su vernici u Raškoj oblasti razočarani, ali da se još nadaju da će započete kule biti sazidane do vrha, odnosno do kupole manastira.
- Bez stupova manastir neće povratiti originalni izgled i sjaj koji je nekada imao. Ostaviti kule na polovini nije nikakvo rešenje - ističe Popovac.
PROČITAJTE JOŠ: Igumani bili i ratnici
DA JE AKADEMIK ŽIV
MANASTIR Đurđevi stupovi je gotovo tri veka bio u ruševinama. Ozbiljnija obnova započeta je sedamdesetih godina prošlog veka i njome je nekoliko decenija rukovodio pokojni akademik Jovan Nešković. Kada je pre dvadeset godina obnovu trebalo dodatno intenzivirati, a svetinju oživeti (vratiti monahe), formiran je Odbor za obnovu na čelu sa tadašnjim vladikom raško-prizrenskim Artemijem.
Otac Gerasim
.jpg)
I tada je bilo sporova: kako svetinji povratiti originalni izgled i stari sjaj, ali je akademik Nešković svojim znanjem, iskustvom i autoritetom sve nedoumice brzo razrešio. Mnogi u Starom Rasu veruju da bi, da je on živ, i kule (stupovi) uveliko bile ozidane.
Vik
18.06.2018. 12:23
Znaci bolje da stoje polusrusene? Ako je cena i da budu skinute sa UNESCO-ve liste ali vazno je da budu obnovljene i stavljene u funkciju. Potrebe naseg naroda su najvaznije pa tek onda sta kaze UNESCO!
kule smetaju komsijama...
@Branislav - Ne smetaju komšijama i rođacima koji su normalni vernici, ali smeta islamskim fundamentalistima koji sanjaju obnovu Osmanskog carstva !
Dali ste dobili dozvolu od Bugara, jer su Nemanjici bili bugarski vladari u 12 i 13 veku a manastir je sagradjen za vreme Bugarske Imperije?
@Radomir Istoricar - a zasto se sin Stefana Nemanje, Sv. Sava, borio za samostalnu Srpsku Pravoslavnu Crkvu ako je bio bugar? A Bugarska PC vec imala autokefaliju... To sto ti pricas je kao kad bi Konstantinopoljski Patrijarh proglasio sebe Romejem i trazi nazad sve eparhije koje su pripadali Romejima... A to su i bugarske i rumunske i srbske eparhije... (nesto sto su Fanarioti uradili za vreme Otomana)
Komentari (12)