Jelki Kovačev ponovo prete prinudnim iseljenjem: Stan na dobošu zbog duga starog vlasnika

Z. RAJIĆ

16. 06. 2018. u 09:28

Jelki Kovačev iz Vrbasa, radnici fabrike "Medela", posle više od godinu dana ponovo je zaprećeno prinudnim iseljenjem iz stana koji je kupila i isplatila 2007. godine

Јелки Ковачев поново прете принудним исељењем: Стан на добошу због дуга старог власника

Jelka Kovačev , Stan u potkrovlju prodat na licitaciji

JELKI Kovačev iz Vrbasa, radnici fabrike "Medela", posle više od godinu dana ponovo je zaprećeno prinudnim iseljenjem iz stana koji je kupila i isplatila 2007. godine. Iako je ugovor uredno overen u sudu, Jelki je naloženo da napusti stan koji je prodat da bi bio namiren bankarski dug bivšeg vlasnika, jer imovinu nije upisala u katastar. Njeno iseljenje bilo je određeno u januaru prošle godine, ali tada nije sprovedeno, a sada je, uz asistenciju policije, zakazano za 21. jun.

U međuvremenu, Jelka je podnela tužbu Osnovnom sudu u Vrbasu, koji je u septembru 2017. potvrdio da je ona vlasnica stana, ali je u aprilu ove godine rešenje preinačio Apelacioni sud u Novom Sadu dajući za pravo banci i kupcu stana na javnom nadmetanju. Dvosoban stan od 52 kvadratna metra u potkrovlju zgrade u Bloku Vasilja Koprivice, procenjen je na 28.420 evra, a prodat je za 9.000 evra, čime je namiren dug od 1.030.000 dinara, koji je bivši vlasnik stana Željko Gardašević imao prema Zberbanci.

Stan je, prema rečima Jelkinog advokata Slobodanke Petković iz Novog Sada, kupio Petar Kulić, diplomirani pravnik sa iskustvom u radu u advokaturi i učesnik u četrdesetak javnih prodaja. Stan je prodat, iako je Gardašević obavestio sud da predmet prodaje nije njegova imovina, a kao dokaz je dostavio overeni kupoprodajni ugovor sa Jelkom Kovačev.

- Osnovni sud je istakao da je banka morala da zna da stan nije u svojini dužnika Gardaševića i da je iskoristila priliku njegovog samo formalnog upisa u katastarske knjige. Kulić je pre kupovine znao da stan nije imovina dužnika, da se upisano katastarsko stanje razlikuje od faktičkog i da je time javna prodaja nedopuštena. A Jelka nije podnela zahtev za upis svojine u katastar jer nije znala da je to nužno i verovala je da je postala vlasnik overom ugovora - predočila je Petkovićeva.

Prema njenim rečima, nejasno je zbog čega Apelacioni sud nije želeo da zaštiti vanknjižno pravo svojine, kao što je to činio u mnogim drugim predmetima. Ona napominje da je u skoro svim odlukama Apelacionog suda navođeno da javna vlast ne može bez povrede prava na imovinu da prodaje nekretnine koje se samo formalno vode na imenu dužnika, dok su treća lica faktički svojinski držaoci.

- Moja prava su pogažena. Zar država nije mogla da me upozori da upišem stan u katastar i naplati taksu na uknjižbu, što je i u njenom interesu nego je dopustila da se otme stan kako bi se namirila banka - pita Jelka.


GUBI KROV I PLAĆA 780.000

NA presudu Apelacionog suda Jelka je uložila reviziju, ali ovaj vanredni pravni lek ne odlaže zakazano iseljenje iz stana. Ona presudom ne samo što gubi stan, nego mora i da nadoknadi troškove parničnog postupka u iznosu od 787.369 dinara, a njena plata je 23.000 dinara.




Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Jugoslava Pravdic

18.06.2018. 14:46

Ne može tako. Ugovor overen u sudu je pravosnažni dokument koji sud šalje u katastar na sprovodjenje. Po ovome, tamo neko nije namerno sproveo ugovor sa novim vlasnikom. Zbog propusta državnih sulubenika ne može se otudjiti vlasništvo jer je privatna svojina neprikosnovena. Prvi vlasnik koji nije izmirio stan novca dobijenim kupoprodajnim ugovorom, izvršio je svjesno i planirano krivično delo pljačke, otimanja i prevare. Banka treba da potražuje njegovu ostalu imovinu, a ne novog vlasnika.