Pčele smiruju dušu
27. 10. 2017. u 18:28
Leskovčanin Zoran Marković (63) ljubavi prema pčelarstvu i fotografisanju spojio u jednu. Mnogo je, kaže, neverovatnih podataka o ovim malim bićima koje ljudi ne znaju

PČELAR Zoran Marković
LESKOVČANIN Zoran Marković (63), posle pola veka aktivnog bavljenja pčelarstvom i proizvodnjom pčelinjih proizvoda, odlučio je da se aktivnije posveti fotografiji koja je, kao i pčele, njegova ljubav i zadovoljstvo od rane mladosti. Kako bi ostao u stalnom kontaktu sa pčelama, Zoran je odlučio da ih drži u fokusu svog foto-aparata slikajući uglavnom detalje iz pčelarstva i pčelinje paše. Da je očaran ovim malim bićima odavno nema dileme, ali je ta očaranost postala tako očigledna tek na Zoranovim fotografijama sa kojima, kao i u pčelarstvu, niže samo uspehe.
- Pčele su vrlo važan učesnik u celokupnom ekosistemu, jer su glavni oprašivači u prirodi. Mnogo je gotovo neverovatnih podataka o njima. Slušao sam ih dok sam kao bosonogi dečak trčkarao za ocem Borislavom, koji se pčelarstvom takođe bavio od rane mladosti. Pomagao sam mu i kod kuće u spremanju ramova, farbanju košnica, a odlazio sam i kod drugih pčelara i svuda "krao" po deo iskustva i znanja koje mi je kasnije mnogo pomoglo u radu - priča Zoran.
Kao golobradi mladić već je imao 50 košnica, a uz očevu pomoć relativno brzo je udvostručio njihov broj. Paralelno sa obavezama u fabrici lekova "Zdravlje", gde je proveo radni vek, Zoran je pčelario i proizvodio uglavnom matice i rojeve, a manje med, propolis i polen. Promenjene životne okolnosti, ali i uslovi za moderno pčelarenje naterale su Zorana da smanjuje broj košnica, ali je sa pčelama nastavio da se druži.
- Stacionarno pčelarenje gubi svaki smisao, a u ovim poodmaklim godinama ne mogu sebe da uložim u pokretno pčelarenje koje traži intenzivan rad. Zbog toga sam pčelinjak sveo na 20 košnica, a pomažem i drugarima kada imaju problema na pčelinjacima. Na manifestacijama sada učestvujem samo sa svojim fotografijama, a sarađujem i sa časopisom "Srpski pčelar" - navodi Zoran.
Ako su tačne priče da pčelarstvom čovek može da se bori protiv stresa onda su Zoranove fotografije kondenzovano sredstvo koje leči i smiruje, nadahnjuje i rađa novu ljubav. Ljubav prema prirodi i zdravoj životnoj sredini. Pčele nas i sa Zoranovih fotografija podsećaju da su jedini insekti koji proizvode hranu i lek za čoveka.
- Ključna reč za gajenje, ali i fotografisanje pčela je posvećenost. Mnogo je strpljenja potrebno kako bi uslikali detalj koji se više ne ponavlja. Stotinama puta sam satima ležao u blatu kako bih ovekovečio ono što sam želeo, a poseban mi je izazov pčela na cvetu i baš sam sa tim fotografijama postigao najveći uspeh - objašnjava naš sagovornik i dodaje da priprema prvu samostalnu izložbu svojih najboljih radova.

RADO POKLANjAO ROJEVE
ZORAN je svoje fotografije na temu pčelarstva izlagao na kolektivnim izložbama i pčelarskim manifestacijama u mnogim gradovima Srbije. Veliki broj fotografija poklonio je kolegama pčelarima i prijateljima. Njegova dela će se naći i u prostorijama leskovačke Poljoprivredne savetodavne stručne službe, a 10 najboljih fotografija uskoro šalje Fakultetu veterinarske medicine u Beogradu. Zoran je rado poklanjao i rojeve pčela, prvenstveno mladim pčelarima i manastirima.
dabrozinjo
27.10.2017. 19:07
bate , covek lepo zbori , pored kuce kosnica je samo za kasicu meda pre dorucka , ko zeli da se bavi najlepsim poslom na svetu prvo 50 dadanblatova ondak dajc , .... a sve grdje godina za godinom bog u pomoc
Kao dugogodišnji pčelar dugo se družim sa Zoranom i mogu slobodno reći da je pčelarski fanatik. Nezna se da li je više uspeha postigao fotografišući pčele ili pomagajući manje iskusnim pčelarima. Bravo za ovaj novinarski izveštaj.
"Треба гледати право. Јер да се хтело гледати иза себе, добили би смо очи на потиљку. Треба љубити земљу деце своје а не дедова својих. Јер част неће зависити од тога одакле долазимо него куда идемо."
Ja sam isto pčelar početnik od ove godine ❤️
Komentari (4)