Atos riznica srpske duše

M. L.

09. 06. 2014. u 20:15

Rade Bakračević iz Maribora snimio dokumentarni film o manastiru Hilandar. Cilj da se svedočenje o Svetoj carskoj lavri prikaže i na evropskim TV stanicama

BILO je nešto vizantijski plavo na hilandarskom nebu, dok je iguman Metodije govorio u oko naše kamere. Ovaj monah je zračio energijom koja je stvarala osećaj kao da je stigao iz nekog drugog sveta. Svi smo bili zadivljeni njegovom pojavom i pričom o duhovnoj snazi Svete srpske carske lavre manastira Hilandar.

Ovo su zapisi iz filmskog dnevnika Radeta Bakračevića, vođe Srpskog kulturnog društva „Štajerska zajednica“ iz Maribora, koji se sa članovima svoje ekipe upravo vratio sa Svete Gore.

- Snimali smo nedelju dana i istinski osetili snagu pravoslavlja oličenu i u monaškoj posvećenosti Bogu i veri - priča Bakračević. - Sada od 50 sati snimljenog materijala treba ne samo montirati film koji će trajati 45 minuta, nego i u tom prikazu Svete Gore odslikati dušu pravoslavlja.

Bakračevićev tim na put je krenuo uz blagoslov patrijarha Irineja, a imao je posebnu dozvolu igumana Metodija, pa je pored crkve, monaških kelija, zgrada i imanja, snimio i unutrašnjost riznice, a potom i ostale objekte na Svetoj Gori.

EKIPA Filmsku ekipu na projektu „Manastir Hilandar na Svetoj Gori Atos“ čine snimatelji Zdravko Majstorović iz Maribora, Radoslav Živković iz Kraljeva i Tomislav Bakračević iz Raške, Ivan Rajović, književnik iz Kraljeva, Hadži Momir Bakračević, organizator, slovenački književnik Marjan Pungartnik, novinar Zorica Zec iz Beograda i montažeri TV Apače iz Slovenije.

Film će ekskluzivno prikazati bogatstvo hilandarske riznice koja čuva oko 1.200 ikona, od kojih su desetine čudotvorne i spadaju u najvrednije primerke vizantijske umetnosti. Tu je i 507 rukopisnih povelja srednjovekovnih vladara, 1.041 unikatna rukopisna knjiga sa ukupno 312.000 strana, 80 starih štampanih knjiga od V do VII veka, 40.000 knjiga od VII veka do danas.

- Riznica sadrži i veliki broj dela primenjene umetnosti: sitnu kamenu plastiku, zlatarske predmete, duborez, nameštaj, tkanine, kao i bogatu etno-zbirku - prepričava snimatelj Zdravko Majstorović. - Dragocenosti se čuvaju i u oltaru glavne crkve, gde su svetiteljske mošti, dva krsta načinjena od ostataka prvobitnog krsta raspeća (poklon cara Jovana Vataca), zatim krst ukrašen dijamantima, delovi Trnove krune, Hristove trske i Hristovog ogrtača, krv Hristova i rukopisi Svetog Save...

NEMA PARA ZA OBNOVU HILANDAR posle požara nije potpuno oporavljen - svedoči Rade Bakračević. - Nedostaje novac za završetak obnove manastira. Kada sam časnog oca upitao da pozove srpski narod po svetu da pomognu izgradnju Hilandara, rekao je razočarano: „Toliko puta sam zvao Srbe da nam finansijski pomognu, da više ne mogu da ih pozivam“.

Da snimi film o manastiru Hilandaru, sa ciljem da ga prikaže na više televizijskih stanica u Evropi, Radetu Bakračeviću je palo na um dok je lane boravio u manastiru Studenica, zadužbini Nemanjića, koji su stvorili i Hilandar.

- Živim decenijama u Sloveniji, u kojoj se sa članovima naše zajednice u Štajerskoj i sveštenstvom borim za očuvanje srpskog nacionalnog identiteta - kaže Bakračević. - Poslednjih godina imali smo seriju izložbi ikona i predavanja o pravoslavlju, koja su masovno posećivali i Slovenci. To mi je dalo dodatnu snagu da se upustim u ovaj projekat. Sveta Gora je ne samo pravoslavno svetilište, već i živa riznica srpske duhovnosti i kulture, simbol srpskog postojanja i zato svet treba da upozna istinu i suštinu života manastira Hilandar.

Premijera filma „Manastir Hilandar na Svetoj Gori Atos“ biće 16. oktobra na Festivalu dokumentarnog filma „Bdenje duše“ u Sremskim Karlovcima. Posle toga film će biti prikazan na specijalnim projekcijama u Gracu, u katoličkoj katedrali u Mariboru, u Banjaluci, Varaždinu, Bratislavi, Budimpšeti, Pragu i Beogradu. Bakračević planira da posle premijere radi film „Mala Sveta Gora“, o manastirima u Ovčarsko-kablarskoj klisuri.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

Стане

09.06.2014. 20:32

Браво Раде, нека те слижи здравље да још много тога снимиш.

Miro Markovic

22.06.2014. 19:04

Ono sto su Srbi kroz vekove gradili, cuvali i predavali dolazecim generacijama, se obicno pripisuje srpskim vladarima, plemstvu i svestenstvu. Medjutim, pozadi svega toga neprocenjivog kulturnog i duhovnog bogastva stoje nepoznati ljudi i zene, dobrotvori i bogougodnici, koji su radili, davali, i molili se svevisnjem Bogu za spasenje i oprostaj grehova svih nas. Veoma je tesko sve to zabeleziti i uciniti dostupnim svim vernicima, jer ga ima previse i sve je preskupo za obicnog coveka.