Malavi - kolevka ljudske vrste?

FoNet

28. 10. 2009. u 11:12

 Najnovija otkrića praistorijskog oruđa i ostataka hominida u oblasti Karongo na severu Malavija daju novu potvrdu da bi se upravo tamo mogla nalaziti "kolevka čovečanstva" - područje na kome se pojavio najstariji predak ljudi.

 KARONGA - Najnovija otkrića praistorijskog oruđa i ostataka hominida u oblasti Karongo na severu Malavija daju novu potvrdu da bi se upravo tamo mogla nalaziti "kolevka čovečanstva" - područje na kome se pojavio najstariji predak ljudi.
Nemački arheolog, antropolog i paleontolog Frideman Šrenk iz Frankfurta izjavio je ovih dana časopisu Sajens da su dvojica studenata iz njegove ekipe, koji su obavljali iskopavanja sredinom oktobra, otkrili praistorijske alatke i zub hominida.
"Ovo najnovije otkriće praistorijskih alatki i ostataka hominida dodatno potvrđuju teoriju da se afrička Velika raselina, koja se lučno prostire kroz istočni i južni deo 'crnog kontinenta', i sama lokacija blizu Karonga mogu smatrati kolevkom čovečanstva", uveren je profesor Šrenk.
Hominid, čiji je zub pronađen, pripada porodici primata koja uključuje čoveka i njegove praistorijske pretke.
Ostaci su pronađeni na lokaciji u Malemi, 10 kilometara udaljenoj od Karonga. Na lokaciji se takođe nalaze ostaci nekih od najstarijih dinosaura koji su u ovom području živeli pre 100 i 140 miliona godina, dok se za hominide procenjuje da su živeli pre milion do šest miliona godina.
Profesor Šrenk se nalazi na čelu ekipe istraživača iz Evrope i Afrike koja namerava da osnuje Afrički centar za interdisciplinarna istraživanja evolucije sisara i hominida u Malaviju.
Karonga se nalazi 615 kilometara severno od Lilongve, glavnog grada Malavija, i blizu je granice sa Tanzanijom.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije