POSLANIK RUSKE DUME: Moskva će braniti pravo Beograda na Kosovo i Metohiju
25. 03. 2019. u 08:37
Jevgenij Primakov, poslanik ruske Dume u intervjuu za "Novosti": Uloga Rusije je da se dosledno bori za bezbednost Srba

Jevgenij Primakov / Foto "Sputnjik"
STAV Rusije prema krizi na Kosmetu je da će podržati svaki zahtev Beograda prema Moskvi. Nama je stalo da se poštuju prava vaše zemlje na južnu pokrajinu i Rusija je garant da nećete izgubiti u tom procesu. Podržaćemo svaku odluku vašeg državnog vrha oko sudbine KiM, ako se ona donese uz politički konsenzus i ako to rešenje ne izazove građanski sukob. Rusiji je najvažnija imovinska i lična bezbednost Srba na Kosovu i Metohiji.
Ovako, za "Novosti", govori Jevgenij Aleksandrovič Primakov, poslanik Ruske dume i unuk čuvenog šefa ruske diplomatije i obaveštajne službe Jevgenija Maksimoviča Primakova, jednog od najzaslužnijih Rusa za Kumanovski sporazum i donošenje Rezolucije 1244 u SB UN.
Primakov se, za "Novosti", prisetio "dedinih priča" kako je vratio avion koji je poleteo iz Moskve 24. marta 1999, u poslednjem pokušaju da spase Jugoslaviju od bombi.
- Vraćanje aviona je bio simboličan gest i poruka zemljama NATO da se Rusija, iako oslabljena, ne slaže sa agresijom - kaže naš sagovornik.
* Kako je to konkretno izgledalo pre 20 godina?
- Jevgenij Maksimovič Primakov je dolazio u Beograd i Miloševiću je donosio predloge Moskve, ali i one druge, koje je Zapad imao u tom trenutku. Njihov odnos je bio pun poštovanja i srdačnosti, verovali su jedan drugom. Jevgenij Maksimovič je govorio Slobodanu kako će Srbija i Rusija moći da "trguju", odnosno gde je realno da vas podržimo u zahtevima i gde bi zapadne zemlje mogle da popuste. Podsećam da je stav NATO 1999. bio da se vaša zemlja slomi bez alternative, da se odrekne Kosova i da skloni svoju vojsku i policiju iz pokrajine. Rezolucija 1244 je pravna garancija da je Kosovo deo Srbije i primer diplomatije kompromisa koji je stvoren da se etnički ne očiste Srbi sa terena.
PROČITAJTE I: NATO AGRESIJA - DVE DECENIJE KASNIJE: Rat koji se nije mogao izbeći
* Jevgenij Maksimovič je 2009. prvi govorio da je vreme da se razmišlja o razgraničenju, tačnije da Srbima ostane sever KiM i enklave u kojima žive?
- To je bila poznata ideja koju razmatraju i dan-danas. I ovde u Beogradu se to razmatra. Stav Rusije je da Beograd to treba da reši i takvu odluku donese ili ne.
* U Srbiji se sve više govori kako naš evropski put nema alternativu?
- Vi se nalazite u Evropi i u okruženju evropskih zemalja. Ekonomski život je povezan sa EU. Srbija treba da poštuje svoj interes i ako donese odluku da uđe u EU, mora da to učini uz svoje uslove. Vidimo šta se desilo sa ekonomijom, privredom Bugarske, koja je potpuno uništena posle ulaska u EU. ne smete da dozvolite takav odnos. Podsetiću vas i da su svojevremeno evropski funkcioneri govorili da će se Srbija pridružiti EU uz "sitne ustupke": kada isporuče Karadžića Hagu, ispoštuju zajedničku politiku EU, uvedu sankcije Rusiji...
* Kažete da treba znati gde su "crvene linije"?
- Treba razumeti gde je granica, gde je kompromis, gde treba sačuvati kičmu. Mi brinemo za interese srpskog naroda, srpsku bezbednost. Ako Srbija uđe u EU, pod svojim uslovima, onda će to biti korisno za zemlju.

* Da li smatrate da bi za našu zemlju rešenje bilo pristupanje BRIKS, ili vojnom savezu ODKB?
- Ne mislim da stvari treba postaviti - BRIKS ili EU. Treba da sarađujete i sa jednima i sa drugima. Ako Srbija želi da se približi ODKB, to jeste dodatna mogućnost. Ali, rukovodstvo Srbije izabralo je put vojne neutralnosti, koji ima svoje prednosti.
PUTIN
* DA li vam je deda pričao zašto je 2000. odlučio da povuče kadidaturu za predsednika Rusije?
- Jednostavno. Procenio je da je Vladimir Vladimirovič Putin bolje rešenje za Rusiju.
Toko
26.03.2019. 17:26
Bravo Rusi! Ali kako cete protiv ovih nasih sto cepaju i pregovaraju o kosovu
Komentari (1)