Bilt protiv promena granica na Balkanu; Marković: Razgraničenje znači poseban status Srbima
10. 08. 2018. u 19:55
Sve dok nema normalizacije odnosa između Beograda i Prištine, nerešeno kosovsko pitanje će ograničavati potencijale obe strane i stabilnost u regionu, ocenio je bivši švedski premijer Karl Bilt

Kosovska Mitrovica; Foto: Depositphotos
"Diskretno, srpski i albanski politički lideri istražuju mogućnost da pomire svoje razlike razmenom teritorija", naveo on u tekstu za "Vašington post", dodajući da ta ideja nije nova i da cirkuliše već godinama u Beogradu, ali da je nedavno privukla pažnju i vodećih albanskih krugova.
Tu može postojati više verzija. Kosovo bi moglo da ustupi područje severno od Ibra, naseljeno uglavnom Srbima, i stekne diplomatske pluseve, a moguće i dobije dominantno albanskim stanovništvom naseljene lokacije na jugu Srbije. Srpski predsednik Aleksandar Vučić je razmišljao u tom pravcu, a i albanski premijer Edi Rama deluje prijemčiv, kako mi je rekao tokom razgovora", kaže Bilt."
On, međutim, smatra da, iako se diskurs polako kreće ka novim podelama u regionu, to je "recept za geopolitičku nestabilnost", pošto je Balkan "ionako suviše bakanizovan".
Prema njegovim rečima, podela Kosova bi ponovo otvorila debatu o budućnosti Bosne, a tu je i još teže i opasnije pitanje Makedonije, u kojoj Albanci čine značajan deo stanovništva.
Bilt kaže da ima i onih u Briselu i Vašingtonu koji bi mogli reći da, ako se lideri u regionu slože oko razmene teritorija izmedu Srbije i Kosova, zašto bismo mi imali neke primedbe.
On, međutim, ocenjuje da je takav pristup može izazvati nevolje u budućnosti.
"Nesumnjivo, kompromis se mora naći između Beograda i Prištine, kako bi se unapredile evropske i atlantske integracije obe zemlje. To može da uključi i veći stepen decentralizacije za srpske delove Kosova, i može značiti prijem Kosova u UN", naveo je on.
Prema njegovim rečima, to je opasno, a Vašington i Brisel moraju da osveste pred tim rizicima.
"Postepena integracija Srbije i Albanije u EU i NATO, sve na bazi postojećih granica i ograničenja, jedini je put ka trajnoj stabilnosti u regionu. Igranje sa granicama i podele na Balkanu bilo je opasno ranih 1990-ih i ostalo je takvo i sada", ocenjuje Bilt.
MARKOVIĆ: RAZGRANIČENjE ZNAČI POSEBAN STATUS SRBIMA, A NE GRANICU NA IBRU
Razgraničenje Srba i Albanaca ne podrazumeva povlačenje granice na Ibru, već poseban status za sve Srbe na Kosovu i Metohiji u različitim stepenima, kaže istoričar Predrag Marković.
„Razgraničenje mora da bude veoma nijansirano. Ono ne podrazumeva da se poptuno zaborave Srbi južno od Ibra, već da Srbi u enklavama, kao i naše svetinje i manastiri imaju posebna status“, rekao je Marković za TV Pink.
On istovremeno ocenjuje da su građani Srbije iscrpljeni nedefenisanim statusom Srbije i da bi određena stabilizacija države na jugozapadu doprinela boljem životu svih građana.
PROČITAJTE JOŠ: Marković: Hrvatska istorija jedinstvena po domaćem holokaustu
“Mi ne znamo gde je Srbija sada. Razjašnjavanje odnosa i jedno trajno rešenje tragičnog sukoba između dva balkanskog naroda doprineće blagostanju građana Srbije“, smatra Marković.
On je naveo da se o razgraničenju Srba i Albanaca na političkoj sceni govori decenijama i podsetio da je tu temu još sedamdesetih godina prošlog veka pokrenuo Dobrica Ćosić.
MILIVOJEVIĆ: ODLAGANjE PITANjA RAZGRANIČENjA DUGOROČNO ŠTETI SRBIJI
Odlaganje rešavanja pitanja razgraničenja Srba i Albanaca dugoročno bi moglo samo da šteti Srbiji i njenim interesima, kaže diplomata Zoran Milivojević.
On smatra da nije izvesno da će međunarodne okolnosti za rešavanje tog pitanja biti povoljnije nego što su u ovom trenutku.
„Sada je momenat da se to reši, ne postoji nikakvo obrazloženje da bi Srbiji svako odlaganje ovog pitanja u budućnosti moglo da ide u korist“, rekao je Milivojević za TV Pink.
On je ocenio da je, kada je izašao sa stavom o razgraničenju, predsednik Srbije imao u vidu sve rizike sa kojima će u budućnosti Srbija biti suočena na političkom, ekonomskom i demograrsfkom planu i sa kojima je, kaže, nedavno upoznao i javnost u Srbiji.
xxdet
10.08.2018. 20:25
Sve price za malu decu. Nista od toga nije tacno, neko prica iz neznanja, neko izmislja. Kosovo je Srpsko i tako ce ostati. Zna se sta to znaci hteli mi to ili ne a isto to znaju i Albanci. Ono je uslov opstanka Srbije i pravoslavlja u celini. Nema polovicnog resenja. Na zalost gurnuti smo u takvu situaciju i sad svako svoje zablude mora da plati. Srbi svoje sa okolnom bracom skupo platise ali ce uskoro Siptari da plate svoje zablude u koje su dovedeni planom katolika i belosvetske mafije.
У какву год „обланду“ завили - Није по Уставу !
jel te neki novi srpski jezik gde reči dobivaju druga značenja? ako već koristimo reč mrskih nam nemaca (nem grenze - srb granica) barem znam sta ta reč znači
Granica je prema Albaniji gde joj je i mesto!
Srbiji je potrebno resenje kojim cemo imati dugotrajan mir, ovo pitanje se mora resiti, ne sme ostati nasoj deci nereseno
Komentari (41)