Iz pet okruga juga Srbije 21 poslanik

S. J. MATIĆ

21. 05. 2018. u 20:01

Prema statistici, čak 102 predstavnika građana u parlamentu su iz glavnog grada. Podaci ukazuju na to da preti trend "beogradizacije" skupštine

Из пет округа југа Србије 21 посланик

Foto N. Fifić

JUG Srbije važi za siromašniji i nerazvijeni region, a može se reći da nije naročito bogat ni po broju svojih predstavnika u narodnom parlamentu. Statistika govori da jug, koji čini pet okruga - Pčinjski, Jablanički, Toplički, Pirotski i Nišavski i gde živi oko 1,1 milion stanovnika, u Skupštini Srbije predstavlja samo 21 poslanik.

Nasuprot tome, iz Beograda, koji broji 1,6 miliona stanovnika, delegirana su 102 tribuna. To je gotovo pet puta više predstavnika naroda iz prestonice nego s juga zemlje.

Brojke govore i da jedan narodni poslanik iz Beograda zastupa nešto više od 15.000 građana, dok poslanik iz recimo Niša ili Pirota predstavlja u proseku 52.000 "južnjaka".

Svih ostalih poslanika, iz Vojvodine i centralne Srbije, koje zajedno broje oko četiri i po miliona stanovnika, ima 127. Ovakvi podaci ukazuju na to da očigledno preti trend "beogradizacije" srpskog parlamenta.

PROČITAJTE JOŠ: Propao svaki peti klub

Poslanik SPS Novica Tončev, koji je iz Surdulice, ukazuje na to da je geografska struktura ove, ali i ranijih saziva Skupštine Srbije pokazatelj toga da treba ozbiljno razmišljati o promeni izbornog sistema:

- Imamo devastirane opštine i regione, koji godinama uopšte nemaju svoje predstavnike u Skupštini i njihov glas se ne čuje. Zato bi za nas bio optimalan kombinovani izborni sistem, tako da se bar trećina poslanika bira direktno. Tada bi sve političke stranke tragale za najjačim i najkvalitetnijim lokalnim liderima.

IZ SVIH OKRUGA CENTRALE gotovo svih stranaka su u Beogradu, a ujedno se i sve odluke donose u glavnom gradu, gde je i najbrojnije biračko telo. Kada je u pitanju SRS, u vrhu naše liste uvek su stranački predsednici okruga, tako da imamo poslanike iz Jablaničkog, Nišavskog, Zlatiborskog, Južnobačkog i drugih okruga - kaže nam poslanik SRS Miljan Damjanović.

Ovako, dodaje on, imamo situaciju u kojoj "može da se računa" na prolazno mesto na izbornoj listi samo ako si blizak sa liderom stranke. Takva kombinatorika, kako smatra, frustrira glasače, jer Srbija nije Beograd, a lideri stranaka vole Beograđane zato što u Beogradu niko i ne zna ko je poslanik iz njihovog grada. Na taj način vrh svake partije sprečava da ojačaju lokalna imena, jer postoji rizik da će posle da "soliraju".

Da je nedovoljna zastupljenost poslanika sa juga posledica proporcionalnog izbornog sistema, smatra i Zoran Živković, lider Nove stranke, uz opasku da je u Beogradu koncentracija svih događaja, pa i političkih.

- Mi se zalažemo za to da se izborni sistem promeni i da se deo poslanika bira direktno. Srbija bi bila podeljena na 100 izbornih jedinica i u svakoj od njih glasalao bi između 60.000 i 65.000 ljudi. Na taj način bi svaki deo Srbije imao svog zastupnika u parlamentu - kaže nam on.

Pored tih 100 poslanika, još 50 bi se biralo proporcionalno i taj deo bi se ostavio strankama da u vrhove lista uvrste, recimo, žene, ako ih po većinskom sistemu ne prođe dovoljno, kao i da se koriguju eventualni drugi nedostaci. U takvom parlamentu, kaže Živković, bilo bi manje poslanika, jer on smatra da nema potreba da ih bude 250.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)

Goran

21.05.2018. 21:44

Možda je zato jug i siromašan jer 105 gladnih dolazi iz mesta koje ništa ne proizvodi sem trutova...

Дарко

21.05.2018. 23:59

Зато Американци имају Сенаторе из сваке савезне земље који их представљају у Сенату, а а све делове Србије представљају Београђани који нису зашли даље од Београда осим кад иду на митинг и учине 3 корака у том граду од лимузине до бине. Цео политички систем је труо као и држава сваким даном ми се све више гади.

dragankpt

22.05.2018. 07:47

Tako treba upravo su ti regioni glasaci aktuelne vlasti, osvrnite se na rezultate.