I Beograd još vaga kako će na samit u Sofiju
02. 04. 2018. u 00:01
Brisel na mukama tokom priprema za samit EU - Zapadni Balkan, jer tri članice ne žele za sto sa Prištinom. U finalnom tekstu, čiji se nacrt piše, meri se svako slovo zbog država koje ne priznaju Kosovo

Aleksandar Vučić i španski premijer Marijan Rahoj / Foto Tanjug
BEOGRAD još vaga u kom će formatu Srbija biti zastupljena na Samitu Evropska unija - Zapadni Balkan, koji se održava 17. maja u Sofiji, jer su se promenile okolnosti, pa su, osim Španije, i Rumunija i Kipar blizu odluke da ne prisustvuju glavnoj diskusiji na skupu.
Ove tri članice EU, koje ne priznaju Kosovo za državu, ne žele da budu za istim stolom sa predstavnikom Prištine, niti da se sa njim nađu na zajedničkoj fotografiji koja je uobičajena za ovakve konferencije. Kako saznaju "Novosti", istovremeno, EU očekuje da naša zemlja ima svog predstavnika na skupu u Sofiji.
Španija, Rumunija i Kipar mogli bi da pribegnu planu B, pa da njihovi zvaničici budu samo na radnoj večeri, planiranoj dan uoči samita, dok bi ih sutradan na konferenciji predstavljale neke druge članice. Takva praksa nije novost unutar Evropske unije, jer je moguće da jedna članica zastupa i stav neke druge. Ali, ovde je problem što unutar EU ne postoji zajednički stav o temi kao što je Kosovo, pa je pitanje ko bi istupao u ime Španije, Rumunije ili Kipra.
Iako do ambicioznog samita ima još mesec i po, u Briselu su već sada u nevoljama kako da sroče finalni tekst, baš zbog tretmana lažne države Kosovo.
- Već smo počeli pripremu finalnog dokumenta, što je dosta neuobičajeno. Razlog za to je što među članicama moramo da usaglasimo različite senzibilitete, s obzirom na suprotne stavove po pitanju statusa Kosova - kaže za naš list izvor iz vrha Evropskog saveta koji direktno učestvuje u pripremama za samit.
Prošle nedelje, na Radnoj grupi za proširenje, počelo je odmeravanje rečnika koji bi zadovoljio svih 28 članica, a sve ostale teme, kao što je priprema za otvaranje novih poglavlja u pristupnim pregovorima, u ovom trenutku stavljena su u drugi plan.
Očekuje se da će biti primedaba, kao i kod nedavnog usvajanja Strategije o proširenju i da će se do poslednjeg momenta voditi računa o svakom detalju završne deklaracije.
Svaku reč kroz lupu će posmatrati najpre Španija, koja je od katalonskog slučaja zacementirala svoj ionako čvrst stav, ali i sve ostale članice koje ne priznaju jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, poručuje naš sagovornik.
Sve ovo Briselu zadaje veliku glavobolju, jer je namera bila da se u Sofiji pošalje snažna i ujedinjena poruka u odnosu na ceo region. Zajedničkom deklaracijom, podsetimo, trebalo bi da se politički potvrde garancije iz Strategije. Cilj je da se naglasi da svi sa Zapadnog Balkana imaju svoje mesto u Evropskoj uniji, ali tako da se zaobiđe pominjanje nepriznate državnosti Kosova, s tim što u EU ne primaju regione. U Strategiji proširenja je to jasno izbegnuto, pre svega na insistiranje Španije, a Priština tada nije bila zadovoljna sadržajem.

Johanes Han i Žan Klod Junker sa Bojkom Borisovim u Sofiji / Foto Tanjug
ČESTITKA TATI OLIVERU
UBIJENI lider Građanske inicijative "Srbija, demokratija, pravda" Oliver Ivanović rođen je na jučerašnji dan 1953. godine. Tim povodom njegova supruga Milena na "Tviteru" je napisala:
- Danas bi napunio 65 godina...
Ona je objavila i čestitku koju mu je napisao sin i na kojoj piše:
- Tata, srećan rođendan.

BRNABIĆEVA I VUČIĆ O KiM
PREDSEDNIK Aleksandar Vučić i premijerka Ana Brnabić razgovarali su juče na višesatnom sastanku u Predsedništvu Srbije o važnim državnim pitanjima. Glavna tema razgovora bila je pitanje Kosova i Metohije, zatim i ekonomija, s obzirom na dobre pokazatelje u prvom kvartalu, a reči je bilo i o rekonstrukciji Vlade.
ERDOGANOVA LEKCIJA HARADINAJU
- NIJEDAN lider, nijedna zemlja, ma koliko moćna bila, ne može da upravlja nama. Niko ne sme da preti vladi i premijeru Kosova, osim naroda koji mu je dao mandat - izjavio je Fatmir Ljimaj, zamenik premijera privremenih institucija u Prištini, reagujući na poruke koje je kosovskom premijeru Ramušu Haradinaju uputio predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan (na slici).

Erdogan je kritikovao Haradinaja zbog otpuštanja ministra unutrašnjih poslova i šefa obaveštajne agencije posle hapšenja šest turskih državljana, pod optužbom da pripadaju pokretu Fetulaha Gulena, koga Ankara smatra odgovornim za neuspeli puč sa ciljem svrgavanja Erdoganove vlasti 2016. godine. Podsetivši da je Turska bila druga država posle SAD koja je priznala nezavisnost Kosova, Erdogan je Haradinaja nazvao marionetom "čije konce povlače drugi" i poručio da će se "karijera premijera Kosova završiti".
SCG
02.04.2018. 01:28
Ako drzimo do sebe,onda nikako.!!!
Шта има да се вага? Што не би Вучић ишао са румунским, грчким и шпанским представницима?
Крчаг иде на воду док се не разбије. Шпанци неће са шиптарима да буду на заједничкој слици, а некмоли да као нешто преговарају или недајбог потписују. За то се време "српске" власти премишљају шта ће и како ће. Највећи је проблем како објаснити смушеном народу загрљаје са шиптарима. Нема друге но да се дају извештаји и интервјуи поваздан док смушени народ не заборави о чему је ту уопште реч. То је шљакало до сада па ће ваљда и од сада. Крчаг иде на воду док се не разбије.
@неимени - Poštovani, i vi i mnogi drugi grešite kad govorite o tome da se naša vlast premišlja. To je samo priča za sluđeni narod, a ići će i to predsednik Države, i slikaće se Tačijem, i rukovaće se. I onda će nam 10 dana po 24 sata dnevno objašnjavati kako to nije ni priznanje ni poniženje i kako je naš njihovom oštro obrusio i kako smo svima pokazali da ne mogu da se igraju sa nama i kako time samo postajemo jači? A Španija i ostali? Oni nemaju tako pametnog i hrabrog predsednika kao mi.
@неимени - Драгане јасно је то мени. Само ми није јасно како му то пролази све ове године. Кад се дочепа микрофона па почне да мрмља не стаје. Сваком нормалном човеку који поседује минимум аналитичке свести његово мрмљање постаје очито након два три минута. Немам другог објашњења осим да су људи који знају како користити ум мањина у Србији. Тај крчаг никако да се разбије.
Komentari (46)