SUDIJA IZ VRANJA: Lažni Vučićev savetnik je i mene prevario

J. STOJKOVIĆ - N. BIJELIĆ

28. 08. 2018. u 12:02

Vranjski sudija Marija Janićijević, čije su se skandalozne fotografije pojavile u medijima, kaže da je žrtva prevare. Nema istrage zbog teških optužbi na račun sudije

СУДИЈА ИЗ ВРАЊА: Лажни Вучићев саветник je и мене преварио

Marija Janićijević

NAKON što su se u javnosti pojavile teške optužbe na račun sudije Marije Janićijević iz Osnovnog suda u Vranju, a medijske stupce ispunile skandalozne fotografije na kojima je obnažena - nadležni organi ne preduzimaju ništa da ispitaju ceo slučaj i eventualno sankcionišu odgovorne! Sa druge strane, Marija za "Novosti" potvrđuje da je podnela krivičnu prijavu protiv Zvonka Cvetkovića iz Kragujevca zbog "urušavanja ugleda i karijere".

- U ovom trenutku se nikakav postupak ne vodi u Osnovnom sudu u Vranju - rekla je za "Novosti" Aleksandra Tošić, sudija ovog suda zadužena za odnose sa javnošću.

U Višem javnom tužilaštvu takođe navode da do ovog trenutka nema prijava protiv sudije Janićijević uprkos mnogobrojnim optužbama koje se pominju u medijima. Javnost je najviše uznemirila priča da se Marija bavi prostitucijom, kao i da je svojevremeno uzela mito u postupku protiv vranjskih lekara optuženih za nesavesno lečenje petogodišnje devojčice Dijane Marinković, koja je preminula.

Na sve ove optužbe Marija za "Novosti" odgovara tvrdnjom da je "žrtva proganjanja".

- Doživela sam veliki šok, ne samo ja već i moja porodica i prijatelji. Ali još mi je teže što sam shvatila da sam žrtva prevare - rekla nam je sudija. - Naime, Zvonko Cvetković, koji je dostavio fotografije, snimke i SMS prepisku odranije je poznat policiji i to zbog prevare, jer se u Nišu predstavljao kao lažni savetnik tadašnjeg premijera, a sada predsednika Aleksandra Vučića.

RANIJE PREVARE ZVONKO Cvetković (63) iz Kragujevca, kako je ranije pisano u medijima, optužen je da je prevario Nišlijke N. R. i V. M. za 30.000 evra i 350.000 dinara, predstavljajući se lažno kao nepostojeći savetnik tadašnjeg premijera Aleksandra Vučića. On se predstavljao i kao radnik BIA, čak i lekar!

Zato je Marija Janićijević, kako tvrdi, podnela krivične prijave. Ipak, nije želela da govori o prirodi odnosa sa Cvetkovićem "kako ne bi ugrozila istragu". Pored važnog pitanja da li je sudija zaista činila krivična dela, ostaje nejasno da li bi sud u kojem radi, ali i druge pravosudne instance, trebalo da je sankcionišu zbog skandaloznih fotografija.

Prema rečima advokata Tihomira Konstantinovića, u konkretnoj situaciji pre svega treba utvrditi šta je tačno.

- Ako se radi o originalnim slikama, bez obzira na to da li je u pitanju privatna kolekcija, ona je kao sudija morala da vodi računa da to može slučajno ili namerno da dospe u javnost, što stvarno nije na svom mestu - navodi Konstantinović. - Svaki sudija ima obavezu lepog ponašanja i pridržavanja kodeksa, kao i date zakletve, mora da vodi računa da svoju funkciju i svoj esnaf na neki način ne ugrozi.

Konstantinović napominje i da sudiju zbog ovakvih stvari može da sankcioniše predsednik suda u kojem radi ili Ministarstvo pravde. I to gubitkom posla ili dobijanjem opomene, što bi za nju bila najbolja solucija. Naš sagovornik ističe da sudije uživaju poseban ugled svuda u svetu, pa i kod nas i moraju da vode računa o svojim postupcima, kako za vreme suđenja, tako i u privatnom životu.

Zgrada Osnovnog suda u Vranju

Advokat Gordana Božilović, koja je dugi niz godina bila i sudija u beogradskom Okružnom sudu, navodi da određeni bonton i norme ponašanja treba da postoje kod svakoga od nas, bez obzira na to kojim se poslom bavimo. Ona ističe da ljudi treba da znaju kako da se oblače i ponašaju, a pre svega oni koji obavljaju visoke funkcije.

- Ne znam koji su motivi da se neko tako slika - kaže Božilovićeva, ali ističe i da svako ima pravo da u svoja četiri zida vodi svoj život. - Po meni, ovde je prioritetnije pitanje, kako su te slike dospele u javnost. Ko je došao do njih, na koji način i koji motiv je imao da tako nešto plasira. Jer nešto što neko privatno radi, ne bi trebalo da se plasira u javnosti.

ADVOKAT: OPTUŽBE PSIHOPATE

PRAVNI zastupnik Marije Janićijević, advokat Dragan Nikolić, kaže da se protiv njegove klijentkinje nije vodio, niti postoje bilo kakve šanske da se povede postupak na osnovu optužbi jednog "psihopate" i "patološkog lažova".

- Ovo nije hajka samo na sudiju Janićijević već na čitavo pravosuđe, jer sutra svaki sudija može biti meta - rekao je Nikolić.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (18)

Hisar 008

28.08.2018. 12:20

Kada se otvori istraga,može se govoriti o laži ili istini.U pravosudje narod slabo veruje, a prozivanje adv.Nikolića o "hajci na celo pravosudje" je nekorektno i neprofesionalno.

Pera Detlić

28.08.2018. 12:24

Neko ovde debelo "laže", nije to prvi ni zadnji slučaj u našem "pravosuđu", "nezsvisnom"!?

Драган Р

28.08.2018. 12:24

Па добро, можда је тај ,,Звонко Цветковић,, заиста преварант, криминалац и психопата, али то је у овом случају најмање битно. Право питање је одакле таквом човеку ласцивне поруке и порно фотографије судије Марије Јанићијевић и може ли таква особа у нормалној земљи да обавља посао судије?

Nina

28.08.2018. 12:28

Advokat koja je pre 30 godina dolazila u mini suknji na posao zbog čega je predsednik suda u kome je tada bila sudija,vraćao kući da se presvuče...

vik

28.08.2018. 12:28

Sta je problem u slikama sa plaze? Nije ona samo sudija nego i ljudsko bice i zena koja vodi racuna o svom izgledu. Ocigledno je ovde neko malo i zavistan. Ne moze joj se uskratiti da se privatno slika. Ako voli da ide i na nudisticku plazu njena stvar. Time nije ucinila nikakvo krivicno delo niti je ugrozila ugled profesije. U sudnici i na poslu mora se ponasati u skladu sa kodeksom i pravilima, a sta radi privatno je njena stvar - naravno u koliko je sve u skladu sa zakonom.

ggoga

28.08.2018. 12:33

Ово је типичан пример сатанизације прелепе ,паметне,школоване особе,која је највероватније донела пресуду која не одговара неком локалном моћнику.Она је судија у Суду - на свом радном месту,а на свим осталим местима је грађанка , која има права као и сви остали.Кога је брига шта се објављује на личном фејс-бук профилу'?Какво лажно моралисање??

Realno

28.08.2018. 14:18

@ggoga - Svako ima pravo naravno,ali slike gde je neko obnazen,i to salje nekom,a pritom je sudija,e to treba da vodi racuna.Nije ona obican gradjanin

Ronin

28.08.2018. 12:38

Pišete: "skandalozne fotografije, na kojima je Marija Janicijevic obnažena..." To je vama novinarima SKANDALOZNO, a nije vam skandalozno, što se u raznoraznim rijaliti programima, uživo, na tv Hepi tv Pink, učesnici/ce seksaju uživo pred kamerama?! Nije važno što ih na TV-u gledaju njihovi roditelji, braca, sestre, familija itd. Da li je normalno da roditelji uživo gledaju seks, svoje cerke ili sina? Onda se društvo čudi, zašto nam deca sve više zastranjuju!!!

Osveta

28.08.2018. 13:05

Meni se ovo čini kao klasično "pakovanje" od strane nekog moćnog ko je razočaran. Da li nije zadovoljan presudom ili mu ljubav nije uzvraćena, to ne znamo.

Braco

28.08.2018. 16:34

ALOOO BRE GOSPODJO SUDIJAAKO OSI SE SLIKALA GOLAISTOG MOMENTS SI MOGLA ZNATI DA TE SLIKE MOGU DA BUDU KOMPROMITUJUCE. PREMA TOME SVJESNO SI TO UCINILA. KAO SUDIJA TREBA DA BUDES UZOR U DRUSTVU I KAKO TI MOZES DA IMAS AUTORITET I DA SUDIS NEKOME KO ZA ISTI SLUCAJ MOZE DA BUT PRED TOBOM. SLIKE KAD SE POSALJU NA INTERNET SU JAVNE INFORMACIJE I MOZE DA IH ZLOUPOTREBI BILO KO I BILO KAD. RAZRIJESTIT SUDSKE MANTIJE PA NEK IDE U KAFANU DA RADI.

Jovan

28.08.2018. 16:45

To je uradila namerno radi promocije kao i mnoge druge.cilj je da bude poznata a neko ce je pozvati u rijaliti,....

Дорћолка

28.08.2018. 17:49

Ма сама слика судије све говори. Боље да настави са другим послом, боље ће проћи, а можда уђе у "Задругу2".

Goran Ristic

28.08.2018. 18:44

slikala se nije рa sta ako je sudija mora da ima moralna nacela a i mito.je sigurno tu negde a ona sva naivna .

sasha

01.09.2018. 17:54

pustite lepoticu na miru,umesto da je razumemo i pomognemo,mi je pljujemo i grdimo.Opet je neka nezahvalna muska stoka iskoristila da se naruga yeni umesto da joj bude zahvalan do kraja zivota.Pozdrav sudiji i sve najlepse u zivotu.