Pink panteri se nagodili s Tužilaštvom

N. Bijelić

25. 02. 2015. u 21:00

Od početka godine sklopljeno 14 sporazuma o priznavanju krivice za učinjena krivična dela. Članovima ove grupe, koja se sumnjiči za pljačkanje zlatara po Evropi, zbog nagodbe, smanjena kazna čak za deset godina

Пинк пантери се нагодили с Тужилаштвом

IVAN Šteko (28), koji je uhapšen u aprilu prošle godine zbog sumnje da je jedan od organizatora pljačkanja juvelirnica po Zapadnoj Evrope, a koga su pojedini mediji označili i kao pripadnika famozne grupe "Pink Panter", kako "Novosti" saznaju, sklopio je sa Tužilaštvom sprazum o priznavanju krivice, pa je tako osuđen na četiri i po godine zatvora. Sporazum je sklopio još jedan pripadnik grupe, Stefan Cvetković (28), koji je u zamenu za priznavanje krivice dobio 14 meseci zatvora, a dužan je da plati kaznu od 100.000 dinara. Njima je po zakonu pretila kazna i do 15 godina zatvora.

Ovi mladići uhapšeni su u Srbiji nakon višemesečne akcije kojom je koordinisalo Tužilaštvo za organizovani kriminal sa kolegama iz nemačkog državnog tužilaštva u Visbadenu i tužilaštvom Švajcarske. Osim njih iza rešetaka se našlo još 14 članova ove kriminalne grupe. Nekima od njih lisice su stavljene i u Nemačkoj i Švajcarskoj.

Pripadnicima ove grupe od 2013. pa do hapšenja, na meti su bile juvelirnice u Nemačkoj i Švajcarskoj. U lokale su ulazili naoružani, razbijali su vitrine sekirama i čekićima, a kako se tvrdi, odnosili su skupocene ručne satove i zlatni nakit. Tokom pretresa u stanovima uhapšenih pronađeno je više vrednih satova, među kojima su i oni marke "brajtling". Policija je saopštila da su novac ulagali u kupovinu nekretnina, automobila i provod.

Pored sporazuma o priznanju krivice Šteka i Cvetkovića, na isti korak odlučilo se i dvoje optuženih, protiv kojih se krivični postupak pred Specijalnim sudom vodi skoro sedam godina. Tako su, kako "Novosti" saznaju, sporazum sklopili Dejan Oketić i Aleksandar Vojinović, kojima se sudilo zbog optužbe da su zloupotrebivši položaj učestvovali u švercu naftnih derivata. Za ovo krivično delo predviđena je kazna od dve do deset godina zatvora.

Prema sporazumu, Oketić je osuđen na 20 meseci zatvora, a pored toga oduzeto mu je i 25.000 evra protivpravno stečene imovinske koristi. Vojinoviću je izrečena kazna od 25 meseci i oduzeto mu je 30.000 evra. Inače, Apelacioni sud je prošle godine ukinuo prvostepenu presudu izrečenu u ovom slučaju, tako što je, između ostalog, ovu dvojicu oslobodio optužbe za zločinačko udruživanje, dok je za druga dela, za koja su bili optuženi oni kao i ostali sa optužnice, doneo naredbu da im se ponovo sudi. Nedugo nakon toga, Oketić i Vojinović su predložili sporazum.

Po podacima do kojih su "Novosti" došle, Tužilaštvo je od početka ove godine pored ova četiri, napravilo još deset sporazuma, a ima najava za još četiri. U poređenju sa prošlom godinom, kad je sklopljeno 38 sporazuma, može se pretpostaviti da će se na ovaj način do kraja godine okončati više krivičnih postupaka. Prema mišljenju stručnjaka, pojedini okrivljeni se odlučuju na sporauzme jer su svesni da protiv njih postoje nepobitni dokazi. Suočeni sa izricanjem dugogodišnje zatvorske kazne oni pristaju da u zamenu za nekoliko godina manje priznaju delo koje im je optužnicom stavljeno na teret, što nije mala stvar. Sa druge strane, na ovaj način se skraćuju postupci, koji inače u našoj zemlji dugo traju, zbog čega puno i koštaju.

Prilikom sklapanja sporazuma, obe strane iznose svoje zahteve, a nalaze se "na sredini", tačnije na zajedničkoj tački i sa takvim dogovorom izlaze pred sud. Najbitnije u svakoj vrsti sporazuma jeste činjenica da ga sud ocenjuje kao prihvatljiv.


TRGOVINA LjUDIMA

TUŽILAŠTVO za organizovani kriminal je tokom ovog meseca napravilo deset sporazuma o priznanju krivice sa optuženima za nedozvoljeni prelaz državne granice i krijumčarenje ljudi, koji su osuđeni na ukupno 36 godina i 11 meseci zatvora. Zakon za ovo delo predviđa kaznu do 12 godina zatvora. Po postignutim sporazumima, izrečene su kazne od godinu do pet godina zatvora. Od njih je oduzeta i protivpravno stečena imovinska korist, od 500 do 5.000 evra. Na teret im se stavljalo da su omogućili ilegalan ulazak u Srbiju za više od 200 migranata, državljana Pakistana, Sirije, Avganistana i transport kroz našu zemlju. Cilj im je bio da se migranti prebace u Mađarsku, odakle bi dalje odlazili u zemlje Zapadne Evrope.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

Јес укро? Јесам! Слободан си!

26.02.2015. 04:01

Које...изметање од суђења!