Uredne platiše obezbede novac za održavanje, ali taj fond ISPARI: Zbog DUGOVA drugih stanara, zgrada je stalno BEZ PARA u kasi
05. 03. 2020. u 16:02
Posle raskida ugovora komšije treba da jure i utužuju one koji nisu platili

DUGOVE koje pojedini stanari zgrada imaju prema profesionalnim upravnicima sada uteruju redovne platiše! Iako postoji mogućnost da se neplatiše utuže i tako namire potraživanja, pošto je proces skup, pojedini organizatori profesionalnog upravljanja posežu za raskidom ugovora, a potom zaostala dugovanja povuku sa računa stambene zajednice i osiguraju sebi 100 odsto isplatu za svoj rad prethodnih meseci. Uprkos tome što su uredne platiše obezbeđivale novac za investiciono održavanje zgrade, taj fond ispari i ode za dugovanja prema upravniku, a zgrada je stalno bez para u kasi.
Ovakva situacija zadesila je i stanare zgrade u Ulici Gvozdenog puka 13b na Zvezdari u Beogradu, kada je firma IPM raskinula ugovor sa njima. Pošto su pojedini stanari ostali dužni upravniku, iznos od oko 30.000 dinara skinut je sa računa stambene zajednice. A stanarima je dat spisak neplatiša koje oni ili novi upravnik treba da jure.
- Na taj način ostali smo bez novca koji smo mesecima izdvajali za investiciono održavanje zgrade. Mi koji smo uplaćivali redovno i za upravnika i za fond treba da jurimo one koji nisu platili, da bismo vratili naše pare - žale se stanari. - To je isto kao da EPS očekuje da umesto njega naplaćujemo dugovanja za struju. Ima stanova koji se izdaju, a ni vlasnici ni podstanari ne žele da plaćaju profesionalno upravljanje. Država je propisala obaveze za vlasnike, ali očigledno nema mehanizam da ih zaštiti od onih koji ne poštuju propise.
Pročitajte još - Da li upravnici zgrada beže od rada?
Bivša profesionalna upravnica ove zgrade Vesna Pejić, iz firme IMP, navodi da su sa računa skinuli onoliko novca koliko su im ukupno dugovali svi stanari. Napominje da su zbog neizmirenih obaveza raskinuli ugovore sa 60 stambenih zajednica.
- Nismo utuživali stanare koji ne plaćaju, jer bi nam za to trebala saglasnost ostalih stanara - navodi Pejićeva. - Neka sada oni izaberu upravnika iz redova komšija, pa neće morati da plaćaju. Nijednog trenutka nije skinuto više od onoga što je namenjeno upravniku.
U Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture saglasni su da shodno zakonskim propisima, profesionalni upravnik ne sme da uzima sa računa novac koji nije uplaćen u te svrhe.
- Ne može da uzima novac, ali svakako ima mogućnost uvida uplata na tekući račun stambene zajednice, te može utvrditi ko je uplatio, a ko nije - navode u nadležnom ministarstvu. - Može uzeti samo deo koji je uplaćen u te svrhe, a eventualno protiv vlasnika posebnih delova koji nisu uplatili, pokrenuti izvršni postupak kako bi namirio svoja ugovorna potraživanja.
Postala je praksa da veliki broj profesionalnih upravnika ne želi da se bavi zgradama pod čijim krovom ima mnogo dužnika, pa za nekoliko meseci rada ili nerada u višespratnicama naplate svoja potraživanja i idu dalje. Zbog toga se stambeni fond isprazni, pa novca nema ni za kakve radove, jer moraju da se nadomešćuju rupe u kasi zbog onih koji nisu izdvajali za platu upravnika. I taman kada se i putem izršitelja te pare ipak vrate u fond, dolazi drugi upravnik, a oni koji nisu plaćali, nastavljaju sa istom praksom. I tako ukrug.
TUŽBA SE NE ISPLATI
KADA se ulazi u postupak utuženja, prvo ide opomena. Potom se angažuje advokat za šta je potrebno 6.000 dinara - navodi Ljubiša Banovački, predsednik Udruženja profesionalnih upravnika Beograda. - Za predizvršenje ide 2.000 dinara, pa za utuženje još 4.000 dinara. Upravnik tuži neplatišu uz saglasnost stambene zajednice, koja ta sredstva za troškove utuženja mora da ima na računu. Iako se taj novac kada se naplate dugovanja vraća zgradi, mora se unapred izdvojiti.
PRECIZNO U UGOVORU
PREMA rečima Ljubiše Banovačkog, predsednika Udruženja profesionalnih upravnika Beograda, profesionalni upravnik ima mogućnost u ugovoru da navede da će u slučaju raskida i zaostalih neizmirenih obaveza namiriti dug sa računa zgrade.
- Ako to ugovorom nije precizirano, stambena zajednica može da tuži organizatora - smatra Banovački. - Ipak, mi moramo da naplatimo svoj rad, pa je za upravnike najbolje da to preciziraju ugovorom. U toku njegovog važenja, upravnik utužuje neplatišu u ime stambene zajednice, ali kada jedna od strana raskine ugovor, namirujemo dugovanja s računa stambene zajednice.
mika
05.03.2020. 17:26
Dok primaju plate i on i čistačica sve je u redu. Čim treba nešto uraditi onda uzmi pare i daj ostavku - sramota.I zato služe ti "profisionalni upravnici"
Ne razumem ! Zašto je potreban advokat kod utuženja ??? Ako postoji odluka stanara (Stambene zajednice), postoji opomena dužniku, postoji dug dužnika, postoje obezbedjene pare za predizvršenje i utuženje, čemu tu služi advokat ? Možda, da i on uzme neki dinar, kad se već može ? Može li sud ako mu se podnesu svi potrebni dokazi i obezbede te pare za predizvršenje i utuženje da reši slučaj bez advokata ???
Platis kad bi svaki Dan placa li lopovi ce jos brze da sredjuju u njihovih dzepova. Sa falsifikovanim racunima.
Znači bitno da se upravniku ne duguje.
Sjajno! Mi imamo isti slucaj sa upravnikom koji usput nista ni ne radi.
Komentari (14)