Plastenici i njiva miliji od kancelarije

Lj. P. Z. G.

12. 05. 2019. u 12:05

Braća Nenad i Rade Panić iz Vilova kod Titela, poljoprivredni inženjeri, uspešni povrtari. Sade povrće u šest plastenika površine 3.000 metara kvadratnih, a na 60 jutara zemlje seju kukuruz, pšenicu i soju

Пластеници и њива милији од канцеларије

Braća u modernom plasteniku Foto Z. G.

BRAĆA Panić iz Vilova kod Titela, Nenad (34) i dve godine mlađi Rade, obojica poljoprivredni inženjeri, znanje stečeno na novosadskom Poljoprivrednom fakultetu, već deceniju uspešno primenjuju na svom gazdinstvu. Mada se niko u porodici ranije nije bavio poljoprivredom, njih dvojica, bratski i stručno, uz podršku najbližih, u osam plastenika površine oko 3.000 kvadratnih metara gaje povrće, a istovremeno obrađuju oko 60 jutara zemlje, trećina je pod kukuruzom, a ostalo, pšenica i soja.

Ovim mladim, akademski obrazovanim ljudima gotovo danonoćni rad ne pada teško, jer kako kažu, rade ono što vole, i ne mogu sebe da zamisle u nekim kancelarijama. Doduše, stariji, Nenad se oprobao u tom poslu u titelskoj opštini, ali je posle godinu i po, 2014. godine, definitivno shvatio da to nije za njega.

U dnu dvorišta, podno Titelskog brega, bele se četiri plastenika sa paradajzom i krastavcima. I u ona dva veća, rasprostrta na njivi u vilovskom ataru jedre zelene biljke su već pune cveta i plodova. Ponosno ističu da je sve njihovih ruku delo, sami su varili i montirali metalnu konstrukciju, a njihove supruge ih farbale, razvlačili najlone, postavljali sisteme za zalivanje, proizveli rasad. Za dva plastenika su dobili podsticaj od Pokrajine.

Pročitajte još - U plasteniku stiču znanje

- Prvi plastenik smo podigli pre deset godina, uzgajali smo papriku i dobro smo prošli - pričaju nam Panići u svom domu u kojem pod istim krovom, što je neoubičajeno za današnje prilike, složno žive četiri generacije, baka po ocu Zagorka, otac Stevo, majka Rosa, Nenad sa suprugom Zoricom i ćerkama Rosom i Stankom, i Rade sa suprugom Bojanom i sinom Stefanom. - To nam je dalo podstrek da nastavimo, i sada, evo, imamo šest plastenika. Radi se od jutra do mraka, ali se ne žalimo, a u posao je uključena cela porodica.

U plastenicima braće Panić, povrće sezonski smenjuje jedno drugo, tako da proizvodnja traje bez prestanka 365 dana u godini. Već sada planiraju da posle berbe krastavaca i paradajza, čija sezona počinje 1. juna, posade papriku, pa u decembru ponovo na red dolaze zelena salata i rotkvice, i tako sve ukrug.

U maloj bratskoj zadruzi svako ima svoje zaduženje, kako u šali kažu, spram svoje stručnosti. Sve se detaljno isplanira i ništa se ne prepušta slučaju. Nenad, koji je završio ratarstvo, brine o proizvodnji, dok je Rade kao agroekonomista zadužen za plasman i tržište. A povrće koje oni proizvedu prodaje se na novosadskim pijacama, najviše Limanskoj, Futoškoj i Kvantaškoj.

Ambiciozna braća Panić, koji su 1994. godine u Vilovo izbegli iz Bosne i Hercegovine iz sela Jezero kod Teslića, planiraju da prošire i povrtarsku i ratarsku proizvodnju, i svoju, i budućnost svojih porodica vide na selu i radu na zemlji. Otkrivaju nam da nameravaju uskoro da u dvorištu porodične kuće naprave i mini-hladnjaču.

BROJKE

U ŠEST plastenika je, trenutno, ukupno 7.000 strukova paradajza i krastavaca. Prethodno su braća tu proizvela 30.000 glavica zelene salate i 10.000 rotkvica.

BUMBARI ZA OPRAŠIVANjE

ZA oprašivanje biljaka, braća Panić koriste bumbare, a u plastenicima su postavljene kartonske košnice. Upotrebu pesticida i herbicida izbegavaju, jer je njihovo opredeljenje proizvodnja zdrave hrane, te zbog toga koriste isključivo stajsko đubrivo.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije