U Arilju obustavljen otkup kupine

V. ILIĆ

21. 07. 2018. u 14:03

Nevolje proizvođača crnog jagodičastog voća u zapadnoj Srbiji sa lokalnim hladnjačarima. Kočnica na početku sezone otkupa. Cena bila između 30 i 35 dinara po kilogramu

У Ариљу обустављен откуп купине

Foto Tanjug

U ARILjSKOM kraju hladnjačari su obustavili otkup kupine, čija se otkupna cena kretala od 30 do 35 dinara. Proizvođači su bili iznenađeni ovakvim činom, jer je berba tek otpočela, dok, sa druge strane, otkupljivači navode da nema potražnje za ovim bobičastim voćem, te da ne mogu da u hladnjačama skladište kupinu, jer preuzimaju veliki rizik da im ona ostane neprodata.

Porodica Milosavljević iz sela Mirosaljci, koja ima 60 ari zemlje pod ovim bobičastim voćem, kaže da im je ovo jedini izvor prihoda.

- Krenuli smo sa berbom, ali su nas zvali iz hladnjače da više neće otkupljivati, pozvali smo i druge i dobili isti odgovor. Kasnije smo saznali da su i ostali proizvođači obavešteni o ovome. U velikom smo problemu, jer posle maline koja je propala i čija cena je bila mala, mnogo smo uložili u kupinu - kazali su nam Milosavljevići.

Veliki problem je što su se proizvođači kupine zadužili kod nekih hladnjačara za skupe preparate i sada ne znaju kako će da ga otplate.

Dr Aleksandar Leposavić, stručnjak za bobičasto voće u Institutu za voćarstvo u Čačku, navodi da proizvodnju kupine u Srbiji prate brojni problemi kao što su otežan plasman i pad cena, velika osetljivost svežih plodova na neadekvatan transport, neracionalno organizovanje otkupa i prodaje na svetskom tržištu, nedostatak novčanih sredstava u vreme otkupa, neblagovremena isplata proizvođačima i mnogi drugi.

BEZ PRIMEDABA KAKO je "Novostima" rečeno u tržišnoj inspekciji, niko od proizvođača kupina nije zvao ili poslao primedbu Ministarstvu trgovine, da je prikinut otkup ovog voća.

PROČITAJTE I: Krupanj baca kupine

Zbog ovih problema poslednjih godina dolazi do velikih oscilacija u proizvodnji. Tako je bilo perioda kada je otkupna cena plodova bila visoka što je izazvalo nekontrolisano širenje kupine, ali i onih kada su proizvođači bili u dilemi da li zasade krčiti ili ne. Što se tiče stanja u zasadima ove voćne vrste u našoj zemlji, trenutna situacija ne ide u prilog proizvođačima. Nezadovoljni cenom u prošloj godini, veliki broj njih nije posvetio odgovarajuću pažnju svojim zasadima - rekao je Leposavić. - Vremenski činioci su doprineli da veoma mali procenat zasada postigne potrebnu kondiciju, a kiše tokom juna i jula su uticale i na kvalitet plodova. Kao rezultat toga, hladnjačari su veoma oprezno krenuli u kampanju otkupa. Zadnjih dana neki od njih su i obustavile prijem u hladnjače.

Kao opravdanje za ovo, otkupljivači navode zalihe iz 2017. pa čak i 2016. godine, loš kvalitet, neodgovarajući sortiment i slično. Nasuprot tome, proizvođači kupine u drugim delovima sveta (zemlje Južne Amerike, Kanada) u ovoj godini su imali znatno bolju situaciju i plasman celokupnih količina na svetskom tržištu.


TREĆE MESTO

PO obimu proizvodnje i privrednom značaju u našoj zemlji kupina je u grupi jagodastog voća na trećem mestu, iza maline i jagode. Gaji se na oko tri hiljade hektara. Na svetsko tržište plasira se preko 90 odsto od ukupne godišnje proizvodnje, pretežno u smrznutom stanju. Relativno male količine izvoze se u svežem stanju i u obliku drugih prerađevina. Poslednjih godina primetan je trend porasta plasmana plodova kupine u svežem stanju na domaćem tržištu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (5)

Gradimir Radivojević

21.07.2018. 14:29

Dami neko objasni iz ministarstva poljoprivrede , kako u Maxiju 125.grama košta 99.dinara, tu se vidi da razni tajkuni diktiraju cenu.

већа потрошња

21.07.2018. 14:59

Био сам недавно по Западној Србији - нема падине брда и окућнице где нема купине, стварно је има много. Дајте је на домаће пијаце, за 150 динара у малопродаји куповаће се много више. Затим, правите сокове, џемове, слатка да је сачувате дуже ... Ми увек купујемо на планини све то, иако испадне скупље него у продавници, а неретко је слабијег квалитета. Мора се радити и мењати приступ. Затим, део тога би се могао продати поред пута ако се истакне цена и она је нижа него у граду.

Prle

21.07.2018. 22:17

@већа потрошња - Vi to onako iz iskustva savetujete, vec ste probali, isplati se..

mihajlo

21.07.2018. 17:42

interesantno. pre par nedelja kupovali smo kutijicu od 200 grama za 100 dinara, sto znaci da je kilogram kupina na pijaci kostao 500 dinara. ko uzima razliku izmedju 35 dinara koju dobija proizvodjac i 500 dinara koji dobija prodavac na pijaci?

zooooki

21.07.2018. 17:47

U srbiji sta god da radis ne isplati se jer nemas prodaju zagaantovanu kupite total poprskajte sve spakujte se i preko nema leba od poljoprivrede

nebojsa

21.07.2018. 23:29

Dragi narode od seljaka svi zive,mi moramo da radimo za badava da bi drugi sposobni primali tudje nege,socijalne pomoci ,penzije itd.NIJEDNU VLAST NEZANIMA SRPSKI SELJAK NJIH SAMO ZANIMA DA SE OBEZBEDE ZA POKOLJENJA NAZALOST TO JE ISTINA.