Podrška je ključna za sve inovativne poduhvate
02. 03. 2018. u 15:14
Konferencija o inovativnom preduzetništvu i novim tehnologijama održana 1. marta okupila je veliki broj mladih preduzetnika, inovatora i IT stručnjaka
.jpg)
Vladimir Đorđević
Vladimir Đorđević, generalni direktor kompanije "Viza" za Jugoistočnu Evropu, partnera konferencije, istakao je da pomoć malim i srednjim preduzećima neće izostati ni ovog puta, a jedan od najvećih problema sa kojim su osnivači suočeni jeste pronalaženje izvora finansiranja.
„Sada je veoma lako da se neko istakne kada je u pitanju tehnologija, ali je neophodna odgovarajuća podrška. Mi želimo da pomognemo razvoj tehnologije i smanjimo distancu između učesnika u trgovini, u komunikacijama, u plaćanjima. Cilj je da omogućimo da mala i srednja preduzeća Srbije budu dostupna globalno i ponude svoje proizvode”, rekao je Đorđević.
On navodi kako su uočljive i velike promene u očekivanjima korisnika koji sve više žive digitalnim načinom života i tragaju za pogodonijim sredstvima plaćanja.
.jpg)
“Preduzetnici žele da prošire svoje poslovanje otvarajući nove kanale prodaje, poput elektronske trgovine ili uvođenje bezgotovinskih plaćanja koja donose sigurnost transakcija i pre svega zadovoljnije klijente. Svi ovi trendovi doprinose digitalnoj transformaciji koja postaje centar promena širom regiona”, istakao je Đorđević.
Visa je i u oktobru na prvom “#SerbiaCashless” forumu koji je održan u Beogradu, ukazala na važnost bezgotovinske ekonomije i istakla da se Srbija uspešno kreće tim putem, ali je potrebno da se ispune dva osnovna preduslova – investiranje u tehnologiju i edukacija stanovništva.
Studija “Bezgotovinski gradovi” u kojoj je ispitivan stadijum digitalne zrelosti u sto gradova, pokazala je da se Beograd nalazi u sredini, a to znači da ima perspektivu da bude digitalno napredan. Ova studija bavila se analizom potencijalnih prednosti kada bi ljudi, poslovanja i vlade usvojili digitalna plaćanja širom sto gradova. Ustanovljeno je da bi porast digitalnih plaćanja u različitim gradovima mogao da rezultira u ukupnoj digitalnoj neto prednosti od 470 milijardi američkih dolara na godišnjem nivou. To znači da bi svaki od 100 gradova mogao da ostvari, u proseku, 4,7 milijardi dolara godišnje – što iznosi oko 3,08 prosečnog BDP-a. Prednost bezgotovinskog plaćanja je velika, a primeri su u svetu, da ono utiče i na nizak nivo korupcije i suzbijanje sive ekonomije.
Ono što je od izuzetne važnosti jeste finansijska edukacija, kako za razvoj zemlje tako i za što kvalitetniji život pojedinca. Upravo za projekat o finansijskom obrazovanju (FinPis), koji je predstavljen na “#SerbiaCashless” forumu, kompaniji "Viza" dodeljena prestižna nacionalna Svetosavska nagrada Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, i tokom 2018. godine očekuje se uvođenje finansijskog obrazovanja u 36 škola u Srbiji, a ono će obuhvatiti rad sa 1260 vaspitača, učitelja i nastavnika, i čak 15.000 dece predškolskog i školskog uzrasta.