Grad budućnosti u Borči
12. 10. 2017. u 20:01
"Novosti" u kineskom industrijskom čudu Sudžouu, gradu po čijem uzoru će se graditi tehnološki park u Beogradu
.jpg)
Futuristički grad izgrađen je na močvarama u blizini Šangaja
SUDžOU - SPECIJALNO ZA „NOVOSTI"
SAMO dve decenije bilo je potrebno da močvara u blizini Šangaja izraste u jedno od najvećih industrijskih čuda Kine i Azije, grad Sudžou, po čijem uzoru će sledeće godine početi gradnja industrijskog parka u Beogradu, vrednog 300 miliona evra.
Danas se industrijski park Sudžou prostire na 320 kvadratnih kilometara, u njemu živi i radi čak 800.000 ljudi, smešteno je 25.000 kompanija, od čega 100 sa liste 500 najvećih svetskih firmi. Godišnji BDP parka iznosi više od 30 milijardi evra, a samo kompanija "Simens" iz Sudžoua godišnje izveze robe u vrednosti od 10 milijardi.
Šta ovaj park znači za Kinu, a šta prvi srpski industrijski park može značiti za Srbiju, možda najbolje govori podatak da je, procentualno, sam Sudžou prošle godine imao veći privredni rast od kineske države.
Ministar za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović svoju trodnevnu posetu Kini u sredu je završio posetom Sudžouu i susretima sa predstavnicima kompanije ARTS, koja je projektovala kinesko industrijsko čudo, i koja će dizajnirati i park na levoj obali Dunava kod Pupinovog mosta.
- Park u Sudžou je verovatno najbolji inovacioni grad u svetu danas i po oceni Svetske banke sigurno jedan od prva tri industrijska centra na planeti. To je urbani sistem u okruženju fantastične ekološke efikasnosti i zelenih zgrada. Vodilo se računa i o sportu, odmoru, medicini i ljudi koji ovde žive i rade imaju apsolutno odlične uslove. Beograd izgradnjom ovog parka na principima na kojima je građen Sudžou može da postane regionalni lider u inovacijama i tehnologijama - objašnjava Popović, koji je i šef radne grupe Vlade Srbije za izgradnju parka.
.jpg)
Projekat, u kojem će srpska strana uložiti zemlju, a kineska finansije (investitor je kompanija "Čajna road and bridž korporejšn"), trebalo bi da privuče ne samo kineske visokotehnološke kompanije, koje su već izrazile želju da dođu u Beograd, već i njihove partnere iz celog sveta.
I zaista, industrijski park Sudžou izgleda kao uvećana maketa iz nekakvog kataloga futurističkih gradova, sa urbanim dizajnom, pametnim zgradama, neboderima, avenijama sa po osam traka, ali i bezbroj parkova i mnogo zelenila koje ublažava hladnoću betona, čelika i stakla.
Direktor ARTS Feng Zengong rekao je novinarima iz Srbije da će pokušati sva iskustva iz Sudžoua da prenesu na Srbiju, ali i da ih prilagode potrebama naše zemlje:
- Sigurno ćemo uspeti da napravimo najkonkurentniji, najbolji i najuspešniji primer industrijskog parka.
.jpg)
I BAZEN ZA ZAPOSLENE
KONCEPT života i rada na istom mestu i te kako je prisutan u industrijskom parku Sudžou. Zgrade u kojima su smeštene velike firme imaju apsolutno sve što je radnicima potrebno, od obdaništa i teretana do soba za odmor, razonodu, parkova unutar samih zgrada... Neke od kompanija, poput ARTS, koja će projektovati i srpsko-kineski industrijski park, imaju čak i bazen, koji je na raspolaganju zaposlenima.
Miki - Zg
12.10.2017. 20:23
Ovakovi tehnološki ,pokretački projekti ,zanimljivo Srbima u Srbiji nisu interesantni ?Ide priča ,mi smo gladni ,plata 200 evra ;okupacija RS ,itd :Ne znam što se hoće ?
@Miki - Zg - Miki a vi pucate od srece i uspeha,,zato svi ubrzano napustaju lijepu vasu,,,,svaka novoprimljena drzava u EU je ostala bez milion do 3 miliona stanovnika,,,,i kod vas ce ostati samo stari ,nemocni i pljackase vase vam lijepe ,,oni bar ne moraju vanka,,,tamo i onako nece moci krasti olako a i ide se u zatvor ,,ako se gradi ,,neko ce to koristiti ali bice u Srbiji,,mozes doci kao turista da vidis to cudo od grada,,a mozda jednog dana i kao gastarbajter
ejjjj. njih preko milijardu a nas jedva 2 miliona radno sposobnih. i za koga će biti ovo sve? jedino da uvozimo kineze
Jel ono idu izbori uskoro kod nas?!
Borca na vodi...
Komentari (22)