Poveriocima veća zaštita kod stečaja

M. N. S.

15. 10. 2016. u 13:29

Šta donose nove izmene Zakona o stečaju: Osnovni cilj izmena je da se unapredi položaj obezbeđenih poverilaca i sam proces ubrza

Повериоцима већа заштита код стечаја

Osnovni cilj izmena je da se unapredi položaj obezbeđenih poverilaca i sam proces ubrza

ZAKON o stečaju moramo menjati kako bismo otklonili sve što ga čini neefikasnim i što ga je dodatno opterećivalo.

To je juče izjavio Dragan Stevanović, državni sekretar u Ministarstvu privrede, koji se obratio učesnicima prvog okruglog stola o Nacrtu izmena i dopuna Zakona o stečaju, održanom u Leskovcu.

- Osnovni cilj izmena je da se unapredi položaj obezbeđenih poverilaca i sam proces ubrza - kaže Stevanović. - Ovim će se dodatno unaprediti poslovni ambijent kako bi on bio izvestan i siguran za poslovanje, a dovešće i do napretka Srbije na svetskoj ekonomskoj sceni.

Direktorka Agencije za licenciranje stečajnih upravnika Danijela Vazura rekla je da će izmenama obezbeđeni poverioci moći da utiču na izbor ili razrešenje stečajnih upravnika. Kako je istakla, uvodi se pravo preče kupovine za obezbeđene poverioce i omogućava obustava postupka stečaja i prodaje imovine u trenutku kada se namire poverioci.

Značaj ovih izmena i unapređenje odredaba zakona će doprineti tome da se prekine začarani krug dugovanja između preduzeća, a i radnici u ovim preduzećima će brže naplaćivati svoja potraživanja, jer značajan broj njih ima status založnih poverilaca.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije