TORLAK OSTAJE NAŠ: Imaćemo domaću vakcinu?

I. Kovačić

14. 09. 2017. u 19:31

Pronađen strateški partner za čuveni srpski institut. Potrebno dosta truda da se obnovi proizvodnja

ТОРЛАК ОСТАЈЕ НАШ: Имаћемо домаћу вакцину?

STRATEŠKI partner uložiće 40 miliona evra u Institut "Torlak" i omogućiti da ova ustanova ostane i dalje u državnim rukama - najavio je ministar zdravlja dr Zlatibor Loar. U nadležnom ministarstvu poručuju da će "Torlak" proizvoditi naše "domaće" vakcine i serume.

- Nešto manje od godinu dana trudili smo se da nađemo nekoga ko će uložiti novac, a da "Torlak" ostane srpski. Našli smo investitora koji će da uloži 40 miliona evra i koji je saglasan sa svim onim što je naša vizija "Torlaka" - rekao je ministar Lončar.

Poštujući želju investitora ministar ne otkriva ime novog strateškog partnera:

- Onaj ko će uložiti zasada ne želi da se pominje, ali ulaže u "Torlak" jer ima svoje tržište.

Vest o pronalaženju investitora za "Torlak" naišla je na pozitivan odjek među stručnjacima. Profesor dr Zoran Radovanović, epidemiolog u penziji, za "Novosti" kaže da se nada da je novi investitor farmaceutska kuća iako ministar Lončar nije otkrio o kome je reč:

- Ukoliko je strateški partner "Torlaka" farmaceutska kompanija to bi značilo da ćemo moći da izvozimo vakcine jer ćemo za njih imati licencu. Međutim, trebalo bi imati u vidu da nije jednostavno obnoviti proizvodnju u "Torlaku" jer je tehnologija potpuno zasterala, a ono što je još važnije je da nema odgovarajućeg stručnog kadra. Zbog dugog niza godina urušavanja ove ustanove mnogi stručnjaci su napustili posao, znatan broj njih je dobio otkaze od "partijskog" rukovodstva, a značajn broj je penzionisan - kaže prof. Radovanović.

VAKCINA PROTIV GRIPA UPUĆENI veruju da će novi strateški partner "Torlaka" da omogući da se naredne sezone protiv gripa vakcinišemo domaćim cepivom. To bi na prvom mestu značilo veću bezbednost kao i prestanak učestalih špekulacija oko javne nabavke vakcina proti gripa.

Pročitajte još: Kinezi bi da ulažu i u Niš

Inače, cilj da "Torlak" ostane naša kuća i da funkcioniše na višem nivou vlada je imala još od 2012. godine kada je donela odluku o obrazovanju koordinacionog tela za vođenje pregovora i predlaganje mera za unapređenje proizvodnje i distribucije imunoloških lekova u Institutu za virusologiju, vakcine i serume "Torlak", čiji je zadatak vođenje pregovora sa zainteresovanima za saradnju sa Institutom.

U vreme kada je na čelu resora zdravlja bila dr Slavica Đukić Dejanović pregovori oko strateškog partnerstva vođeni su sa velikim farmceutskim kompanijama "Glakso Smit Klajn", "Sanofi Paster" i "Fajzer". U vreme mandata dr Đukić Dejanović spekulisalo se i da je švajcarska kompanija "Novartis" zaintereosvana za "Torlak".

Dok je ministarstvo zdravlja vodio dr Tomica Milosavljević, od 2002. do 2011. godine, planirano je da se u pogon za proizvodnju vakcine protiv dečje paralize uloži 3,6 miliona evra. Nažalost, taj poduhvat je propao i "Torlak" je 2007. godine potpuno obustavio proizvodnju ovog cepiva. Nije sprovedena ni investicija od milion evra za kompletnu obnovu pogona za proizvodnju vakcine protiv gripa. Osim proizvodnje vakcina u "Torlaku" se rade analize i detektovanja brojnih virusa, antialergijski testovi i proizvodi serum protiv zmijskog otrova.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)

СЕНОВИЋ

14.09.2017. 22:06

Одмах идем да се вакцинишем против нечега.

realist

15.09.2017. 03:59

Domace je svoje,a ne EU proizvodi su samo probe za miseve.Ne sve Ali pretezno jer se Radi u profitu.