19 godina od UBISTVA dopisnika Novosti: Istragu o mučkoj egzekuciji Milana Pantića mora da preuzme specijalno tužilaštvo za organizovani kriminal

Z. GLIGORIJEVIĆ

11. 06. 2020. u 14:33

Pomen dopisniku „Večernjih novosti“ iz Jagodine, ubijenom pre 19 godina

19 година од УБИСТВА дописника Новости: Истрагу o мучкој егзекуцији Милана Пантића мора да  преузме специјално тужилаштво за организовани криминал

Foto I. Marinković

JAGODINA – Paradoksalno je da je mučko ubistvo dopisnika „Večernjih novosti“ iz Jagodine Milana Pantića do sada istraživalo sedam radnih grupa, a da je njihov rezultat nula. On je hrabro i beskompromisno pisao o sumnjivim privatizacijama „Jagodinske pivare“, Cementare, i verovatno je bio trn u oku moćnicima kojima je objektivnim pisanjem pokvario račun – ocenio je zamenik glavnog i odgovornog urednika Kompanije „Novosti“ Milan Babović prilikom današnjeg pomena povodom 19 godina od Pantićevog ubistva.

On je dodao da je „brutalno ubistvo Pantića na ulazu u njegov dom savršeni primer dobro organizovanog zločina“ i da njegove kolege neće da se smire dok istina o njegovom mučkom ubistvu ne izađe na videlo i dok neposredni egzekutori, posebno nalogodavci tog gnusnog zločina, ne budu privedeni pravdi. Babović je ispred kolektiva „Večernjih novosti“ dao apsolutnu podršku da se ovim slučajem ubistva, koji nema epilog već 19 godina, pozabavi Specijalno tužilaštvo za organizovani kriminal.


Predsednik UNS Vladimir Radomirović takođe je bio mišljenja da ovu istragu treba da preuzme Specijalno tužilaštvo za organizovani kriminal kako bi naredne godine konačno moglo da se kaže da su pronađene ubice i nalogodavci ubistva.



- Pantić je ubijen 2001. godine, posle promena u Srbiji. Bio je jedan od onih koji su verovali da je došlo vreme slobode štampe i da će o korupciji i zloupotrebama moći da se piše. Tu iluziju platio je glavom. Svi znamo da je privatizacija, sprovođena u Srbiji od 2001. godine do nedavno, bila puna korupcije, da su oni koji su bili na vlasti sebi i svojim prijateljima nameštali da kupe fabrike koje su bile u narodnom vlasništvu. Žao mi je što vladajuća stranka koja je na vlast došla zahvaljujući besu naroda zbog tih pljačkaških privatizacija nije ispunila svoje obećanje da će kazniti odgovorne za tu pljačku. Mi ćemo se boriti da bar budu kažnjeni oni koji su naručil i izvršili ubistvo Milana Pantića – zaključio je Radomirović.



NAGRADA


Žiri koji je odlučio da ovogodišnji laureati nagrade za novinarsku hrabrost „Milan Pantić“, prestižnog priznanja, budu dopisnici „Večernjih novosti“ iz Crne Gore Veliša Kadić i Milutin Sekulović nije imao dilemu. Oni su, prema Babovićevim rečima, „radili u vučijem okruženju, savesno, objektivno i precizno izveštavali o vanvremenskim litijama, ali su bili žrtve nerazumne represije policije i vlasti u Crnoj Gori“.



Pošto su bili sprečeni da dođu, laureati su poslali pismo zahvalnosti, u kome se, pored ostalog, navodi: „Okrutnom igrom sudbine, iznenada, bez najave, kako to i biva kada odlaze najbolji, zaustavljen je još jedan bogati novinarski život. Velikim iskustvom i svojom mirnoćom, u čijem središtu je bila ogromna ljubav prema svojim novinama - „Večernjim novostima“, i ljudima koji ih prave, Milan Pantić najavljivao je dugo trajanje. Nažalost, tačku na njegov život je prije 19 godina, po nalogu moćnika, stavio ubica. Od tada je Božija bašta bogatija za još jednog ugodnika, koji se našao u društvu najboljih- nebeske redakcija „Novosti“.










Pratite nas i putem iOS i android aplikacije