VIŠE STOTINA SRBA NA PARASTOSU U GRAČANICI: Šetnja u znak sećanja na žrtve pogroma
17. 03. 2019. u 14:42
Parastosom i šetnjom do spomenika ubijenim Srbima na KiM ispred Doma kulture u Gračanici obleženo sećanje na petnaestogodišnjicu martovskog pogroma

Foto D. Zečević


-Sećamo se i spominjemo sve nevine srpse žrtve počev od 1998 godine do današnjeg dana.Nikada ih nećemo zaboraviti a krvavim zločincima koji su počinili teška zlodela sigurni smo da Bog neće dati mira ni na ovom ni na onom svetu-istakla je Nataša Šćepanović iz Udruženja Kosmetskih žrtava .

Inače, u sinhronizovanim napadima na sve srpsko na Kosmetu tokom pogroma marta 2004 godine ubijeno je 19 osoba, od kojih osam Srba, dok je 11 Albanaca stradalo u obračunu s pripadnicima međunarodnih snaga bezbednosti.Srušeno je i zapaljeno 35 crkava i manastira, oko 800 srpskih kuća, 10 javnih objekata, škola, pošta i domova zdravlja, a proterano je više od 4.000 Srba.Inače, tokom obeležavanja pogroma u Gračanici prikazan je film autora Ranka Đinovića „Stradanje“ dok je simbolično u 12,44 u Kosovskoj Mitorvici položeno cveće na spomen obeležje ubijenim Mitrovčanima a parastos je služen kod spomenika Beli anđeo kod glavnog mosta na Ibru.
NEKAŽNjAVANjE ODGOVORNIH
- Pravde za 17. mart 2004. godine i nasilje nad Srbima još uvek nema. Ni dan danas nije sprovedena ozbiljna istraga niti su nalagodavci i organizatori pogroma za to kažnjeni. To nekažnjavanje je suštinski prećutno odobravanje institucija na Kosovu takvom jednom strašnom događaju, i samim tim daje za pravo nekima da još uvek misle da nasilje mogu ponoviti i da za to neće biti kažnjeni. Pre samo nekoliko dana američki Stejt department je jasno ukazao na ono na šta mi godinama ukazujemo a to je da se određena vrsta nasilja nad Srbima i dalje dešava. Ona se dešavala i u godinama nakon 17. marta 2004. godine ali se dešavala i u godinama pre tog organizovanog nasilja nad Srbima. Pogrom je bio i masakr žetelaca u Starom Grackom i ubistvo dece u Goraždevcu, pogrom je i ubijanje Srba u Cernici, pogrom su i Livadice, pogrom je i svako rušenje spomen ploče u blizini Velike Hoče kidnapovanim novinarama, pogrom je svaki porušeni spomenik na pravoslavnim grobljima, pogrom je i hapšenje Bogdana Mitrovića –ovo je juče povodom petnaestogdišnjice martovskog pogroma nad Srbima na KiM istakao Dalibor Jevtić, potpredsednik Srpske liste pozivajući u saopštenju javnosti upravo 17 marta da se spreči bilo kakav vid nasilja nad srpskim narodom na Kosovu, da se ne dozvole nikakvi sukobi. -Mir mora da bude jedini interes svih, a odgovornost je na institucijama zaduženim za bezbednost na Kosovu. Srpski narod na Kosovu nikada neće odustati od života na ovim prostorima, i uvek će težiti mirnom i životu dostojnog čoveka-dodao je Jevtić i naglasio da su posledice nasilja koji se tada dogodio još uvek vidljive u vidu sela bez Srba poput Svinjara u kome je nekada živelo 580 Srba, kao i hiljade proteranih Srba širom Kosova a koji ni dan danas nisu uspeli da se vrate u svoje domove.