VIŠE STOTINA SRBA NA PARASTOSU U GRAČANICI: Šetnja u znak sećanja na žrtve pogroma

D.Zečević

17. 03. 2019. u 14:42

Parastosom i šetnjom do spomenika ubijenim Srbima na KiM ispred Doma kulture u Gračanici obleženo sećanje na petnaestogodišnjicu martovskog pogroma

ВИШЕ СТОТИНА СРБА НА ПАРАСТОСУ У  ГРАЧАНИЦИ: Шетња у знак сећања на жртве погрома

Foto D. Zečević

Parastosom i šetnjom do spomenika ubijenim Srbima na KiM ispred Doma kulture u Gračanici obleženo sećanje na petnaestogodišnjicu martovskog pogroma.

- Danas obeležavamo jedan od najtežih dana u našim životima i jedan od najpotresnijih događaja u savremenoj srpskoj istoriji.. Razmera nasilja za koje danas ceo svet zna pod imenom „pogrom“ je tolika dan nam je potrebo nekoliko sati samo da prebrojimo ono što je uništeno, da prebrojimo imena 800 ljudi koji su pretučeni i povređeni, da se setimo 4000 nevoljnika koji su tih dana izgubili krov nad glavom. Kako opisati spaljivanje crkava i manastra, pljačku ikona i knjiga, spaljene biblioteke , kako je moguće da je to stalo u samo dva dana. Imena postadalih, Borivoja Spasojevića, Jane Tučev, Dragana Nedeljkovića, Dobrivoja i njegovog sina Borka Stolica , Boana Perića, Zlatibora Trajovića, Nenada Vesića i Jugoslava Savića, postala su simbol ukupnog stradanja.Pominjući njih mi spominjeno strahove i muku svih žrtava – rekao Srđan Popović, gradonačelnik Gračanice okupljenima u Domu Kulture na akademiji kojoj je obeleženo petnaest godina od martovksog progroma nad Srbima na KiM pod nazivom „Petnaest godina nezabrava“. Opominjući da su Srbi uvereni da za mnoge njihove žrtve na KiM pravda neće stići na zemaljskoj pravdi, prvi čovek Gračanice ukazao je da i samo obeležavanje sećanja na pogrom i neravdu znači traženje i vapaj za pravdom zapravo neodustajanje od pravde.


- Nikada nećemo odustati od želje za pravdom .Nastavićemo da tražimo od međunarodnih zvaničnika da pronađu i kazne vinovnika jer bez toga naši životi nikada neće biti normalni. I ne samo to.


Odnosi Srba i Albanaca biće trajno i bolno obeleženi martovskim haosom i nasiljem i nepoverenjem prema međunarodnoj zajednici da zatiti slabe i nemoćne -dodao je graodnačelnik Popović i naglasio da je očigledno bila namera organizatora pogroma, kojih je prema proceni međunarodne zajednice bilo nekoliko desetina hiljada, da sve Srbe proteraju sa KiM.-Želeli su da se mi nikada ne oporavimo i da naš život izgubi svaki smisao na ovim prostorima, da odemo i ne vraćamo se a da spaoljeno ne obnavljamo.-Upravo zbog želja onih koji su organizovali i sproveli martovski pogrom, po rečima gradonačelnika Gračanice, Srđana Popovića petnaestogodišnjica pogroma povod je da se pozove na obnovu Gračanice, da se ovo mesto obnovi izgradi jer su kako je ukaza mnogi graodvi južno od Ibra ostali bez Srba.


- Upravo zato povodom petnaest godina nezaborava šaljemo poruku svima da moramo raditi i graditi jer mi ostajemo ovde-naglasio je graodnačenik Gračanice na akademiji povodom petnaestogidišnjice od martovskog pogroma na KiM.Obeležavanje ovog jednog od strašnijih događaja i sistematskog nasilja nad Srbima na Ki počelo je parastosom u manastiru Gračanica i litrgijom koju je uz sasluženje monaštva i sveštenstva služio vladika Teodosije. Potom su okupljeni žitelji Gračanice i okolnih sredina centralnog KiM predvođeni vladikom i monaštvom ali i predstavnciima Kancelarije za KiM, grada Prištine i opštine Gračanica noseći bele ruže u rukama prošetali do spomen obeležja sa imenima ubijenih Srba na KiM postavljenim u dvorištu Doma kulture gde su položili cveće.
-Sećamo se i spominjemo sve nevine srpse žrtve počev od 1998 godine do današnjeg dana.Nikada ih nećemo zaboraviti a krvavim zločincima koji su počinili teška zlodela sigurni smo da Bog neće dati mira ni na ovom ni na onom svetu-istakla je Nataša Šćepanović iz Udruženja Kosmetskih žrtava .



Inače, u sinhronizovanim napadima na sve srpsko na Kosmetu tokom pogroma marta 2004 godine ubijeno je 19 osoba, od kojih osam Srba, dok je 11 Albanaca stradalo u obračunu s pripadnicima međunarodnih snaga bezbednosti.Srušeno je i zapaljeno 35 crkava i manastira, oko 800 srpskih kuća, 10 javnih objekata, škola, pošta i domova zdravlja, a proterano je više od 4.000 Srba.Inače, tokom obeležavanja pogroma u Gračanici prikazan je film autora Ranka Đinovića „Stradanje“ dok je simbolično u 12,44 u Kosovskoj Mitorvici položeno cveće na spomen obeležje ubijenim Mitrovčanima a parastos je služen kod spomenika Beli anđeo kod glavnog mosta na Ibru.

NEKAŽNjAVANjE ODGOVORNIH


- Pravde za 17. mart 2004. godine i nasilje nad Srbima još uvek nema. Ni dan danas nije sprovedena ozbiljna istraga niti su nalagodavci i organizatori pogroma za to kažnjeni. To nekažnjavanje je suštinski prećutno odobravanje institucija na Kosovu takvom jednom strašnom događaju, i samim tim daje za pravo nekima da još uvek misle da nasilje mogu ponoviti i da za to neće biti kažnjeni. Pre samo nekoliko dana američki Stejt department je jasno ukazao na ono na šta mi godinama ukazujemo a to je da se određena vrsta nasilja nad Srbima i dalje dešava. Ona se dešavala i u godinama nakon 17. marta 2004. godine ali se dešavala i u godinama pre tog organizovanog nasilja nad Srbima. Pogrom je bio i masakr žetelaca u Starom Grackom i ubistvo dece u Goraždevcu, pogrom je i ubijanje Srba u Cernici, pogrom su i Livadice, pogrom je i svako rušenje spomen ploče u blizini Velike Hoče kidnapovanim novinarama, pogrom je svaki porušeni spomenik na pravoslavnim grobljima, pogrom je i hapšenje Bogdana Mitrovića –ovo je juče povodom petnaestogdišnjice martovskog pogroma nad Srbima na KiM istakao Dalibor Jevtić, potpredsednik Srpske liste pozivajući u saopštenju javnosti upravo 17 marta da se spreči bilo kakav vid nasilja nad srpskim narodom na Kosovu, da se ne dozvole nikakvi sukobi. -Mir mora da bude jedini interes svih, a odgovornost je na institucijama zaduženim za bezbednost na Kosovu. Srpski narod na Kosovu nikada neće odustati od života na ovim prostorima, i uvek će težiti mirnom i životu dostojnog čoveka-dodao je Jevtić i naglasio da su posledice nasilja koji se tada dogodio još uvek vidljive u vidu sela bez Srba poput Svinjara u kome je nekada živelo 580 Srba, kao i hiljade proteranih Srba širom Kosova a koji ni dan danas nisu uspeli da se vrate u svoje domove.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije