Ili ćirilica ili kazna milion dinara

I. MIĆEVIĆ

31. 07. 2018. u 10:49

Novi zakon predviđa da ćirilično pismo ima apsolutnu prednost nad latiničnim. Ovo pismo moraće da koriste državni organi, mediji, firme, obrazovne i naučne institucije

Или ћирилица или казна милион динара

Do sada su ćirilica i latinica bile podjednako zastupljene u natpisima / Foto P. Milošević

VLADA Srbije formiraće savet za srpski jezik čiji će posao biti da brine o poštovanju službene i javne upotrebe srpskog jezika i ćiriličkog pisma. Savet će imati devet članova koji će se, paralelno sa Odborom za standardizaciju srpskog jezika, starati o normiranju, negovanju, unapređivanju i zaštiti službenog jezika i matičnog pisma.

Ovo je deo novina koje je, kako "Novosti" saznaju, Ministarstvo kulture predložilo Vladi Srbije, a koje bi trebalo da se primene izmenom i dopunom Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisama. Nedavno je i ministar kulture Vladan Vukosavljević izjavio da je predlog upućen Vladi Srbije, te da će on uskoro ući u redovnu proceduru, ali i da očekuje polemiku povodom izmena ovog važnog zakona.

Članove saveta za srpski jezik imenovaće Vlada Srbije, a izveštaj o radu podnosiće Skupštini najmanje jednom godišnje. Pet članova će predlagati Odbor za standardizaciju srpskog jezika, a četiri ministarstva za kulturu i prosvetu.

- Savet analizira i daje mišljenje o stanju službenog jezika i matičnog pisma u Republici Srbiji i na srpskom jezičkom području, daje sugestije u kreiranju i sprovođenju jezičke politike, daje predloge za razvoj i unapređenje stanja službenog jezika i matičnog pisma - navedeno je u dokumentu u koji su "Novosti" imale uvid.

Foto P. Milošević

Obaveze saveta biće i da daje sugestije i predloge za uređenje drugih pitanja u oblasti službenog jezika i matičnog pisma, kao i međuresorne saradnje. Propisano je da savet bude formiran šest meseci posle usvajanja izmenjenog zakona.

Na srpskom jeziku, ćirilicom, kako je predviđeno, obavezna je komunikacija u pravnom prometu, posebno za navođenje naziva, sedišta i delatnosti preduzeća, naziv robe, uputstva za upotrebu nekog proizvoda, deklaracije za proizvode, garantne listove, račune, potvrde...

Celokupna komunikacija državnih, pokrajinskih i organa lokalne samouprave moraće da bude na srpskom jeziku, ćirilicom. Isto važi i za obrazovne i naučne ustanove i medije čiji osnivač je država, koji imaju državni kapital, kao i za elektronske medije sa nacionalnim, regionalnim i lokalnim frekvencijama. Ćirilica će biti obavezna i za sva javna preduzeća i ustanove i preduzeća sa većinskim državnim kapitalom, kao i profesionalna i strukovna udruženja koja predstavljaju svoju oblast na nacionalnom i međunarodnom nivou.

Predloženi zakon definiše latinicu kao pomoćno pismo, te ako se nešto ispisuje na oba pisma, ćirilica mora da ima prednost.

Ukoliko institucije koje imaju obavezu da koriste ćirilicu prekrše ovu odredbu, odgovorno lice biće kažnjeno od 5.000 do 100.000 dinara. Kazna za preduzeće koje latinicom ispiše naziv robe i usluga, uputstvo za upotrebu, deklaraciju ili garantni list biće od 500.000 do milion dinara, a odgovorno lice u organizacijama koje ignorišu ćirilicu biće kažnjeno do 70.000 dinara.

Postoje i izuzeci od službene upotrebe jezika i pisma, i to kada je reč o privatnoj komunikaciji, pisanju i upotrebi ličnih imena, dvojezičkim publikacijama i kompjuterskim programima, prihvaćenoj naučnoj i tehničkoj terminologiji, naučnim i umetničkim delima, kao i naučnoj i obrazovnoj delatnosti škola na stranim jezicima. Izuzete su i marke proizvođača i robe i oznake porekla robe i usluga.

MANjINSKA PRAVA

DEFINISANA je i službena upotreba manjinskih jezika. Propisano je da manjinske zajedice imaju puna prava na službeno korišćenje maternjeg jezika, u skladu sa Evropskom poveljom o regionalnim i manjinskim jezicima.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (250)

жељко

31.07.2018. 10:54

Богу хвала да сте се сетили!!! У сред Београда, не да нема ћирилице, него нема ни српске речи!!!!!

биће, биће

31.07.2018. 11:51

@жељко - У сред Београда је настањено највише оних којима то наопако стање прија очима и души. То су потомци комуниста, некадашњих српских одрода, конвертита у утопијско Југословенство зарад удобног живота. Данас су њихова деца и унуци разноразни либерали са својим маштањима о Западу и презиром према народу из кога потичу. Нису сви такви у фамозном кругу двојке, али они покондирени који јесу ће се обрушити на ову одлуку свом трулом аргументацијом конвертитског гнушања према својим коренима.

Драгољуб Збиљић

31.07.2018. 16:22

@жељко - Ви сте потпуно у праву. Добро сте проценили ко ће и како дочекати ово нормално планирано враћање живота српској азбуци. Намножено је много латиничара и то је нескривено дело комуниста и њихових наследника који су, што се ћирилице у Срба тиче, спроводили оно из окупације у Првом светском рату, када је ћирилица забрањена и уместо ње наређена хрватска латиница. Комунисти су били много мудрији од оних који су забрањивали ћирилицу. Нису је забранили, него су је прогонили преко двоазбучја.

Борис

01.08.2018. 03:53

@жељко - У местима где има мањина у значајнијем броју треба дозволити (као до сада) и упоредну употребу и латиничног писма тј. језика дотичне мањине. Наравно да сам за оштро кажњавање било какве дискриминације било које мањине. За очекивати је да пример Србије следи и Српска, у којој је јавна употреба чирилице исто на ниским гранама. Иначе мислим да је употреба чирилице лакнус папир за стање свести нашег народног бића. Ово ми се чини као светло на крају тунела. Дај Боже да сам у праву.

Bender

07.08.2018. 11:08

@жељко - Pod reči "manjina", ti pogrešno pretpostavlljaš da postoji samo etnička manjina. Postoji i jezička manjina. Srbiji koji se isključivo služe latinicom su jezička manjina. Ovaj pravni akt bi ozakonio diskriminaciju te manjine, a to je neustavno.

Избор писма није појединачно право

08.08.2018. 11:20

@жељко - Поштовани Benderу, очигледно је да очајно лоше размишљате у вези са српским писмом и правима "мањине" у случају писма. Где сте видели још у свету да постоји појединачно "право" да бира писмо за језик било којег другог националног колективитета или народа. Писмо се свуда у свету решава за сваког појединца на исти начин: једно писмо за један језик и цео народ који се тим језиком служи. Кад бисте Ви били у праву, онда би у целој Европи све "језичке мањине" биле "дискриминисанее" јер не бирају писмо

Hercegov Grad

31.07.2018. 10:57

Tamo gde je to najgore u nacionalnim manjnama dozvoljava se upotrebamaternjeg pisma bez obaveze cirilice,sto smatram greskom jer treba svi da pisu cirilicukao obavezno pismo,a svoje nacionalno pusmo da koriste u kunikaciji izmedju sebe!

Srboljub

31.07.2018. 12:17

@Hercegov Grad - Onda verovatno smatraš i da Srbi u Hrvatskoj, BiH i Crnoj Gori isto tako moraju da pišu latinicom, a svoje nacionalno pusmo da koriste u kunikaciji izmedju sebe?

Д. З.

31.07.2018. 16:26

@Hercegov Grad - Као што ми када смо у Енглеској и тамо живимо морамо да енглески језик пишемо само њиховом латиницом, исто је таква обавеза сваког другог да, када користи српски језик, тај језик пише српским писмом, ћирилицом. Ко то хоће стално да само од Срба тражи оно што не тражи ни од кога другога?

Bender

07.08.2018. 11:06

@Hercegov Grad - Nije "obaveza da se srpski piše ćirilicom". Prestani sa izmišljanjem.

Miro

31.07.2018. 11:00

Lepo zamišljeno, samo se bojim da će "rupa" koja dopušta upotrebu manjiskih jezika biti maksimalno zloupotrebljavana. Pobogu, neka manjine nauče već jednom jezik i običaje zemlje koja ih je primila, i neka shvate da su baš to - manjina. Ako im se ne sviđa, mogu lepo u svoju maticu, pa neka rade šta hoće.

Дарко Бабић

31.07.2018. 12:43

@Miro - Власи имају свој језик, а матица им је Србија. Они немају где да иду. Знам, није се мислило на њих, али правила морају бити универзална.

драгана

31.07.2018. 14:42

@Miro - Vlasi govore srpsko-rumunskim.To i nije poseban jezik.Kao kada bismo za Veanjance rekli da govore poseban jezik.

Bender

07.08.2018. 11:06

@Miro - Manjina bi u ovom slučaju bila i ona grupa Srba, koja želi da se služi latinicom, kao jednim od svoja dva standardna pisma. A diskriminacija manjina je, prema članu 21. ustava - zabranjena. Ne može postojati nekoliko grupa gradjana Srbije koje imaju različita prava: - Srbi koji se služe ćirilicom - dozvoljeno - Manjine koje se služe "svojim pismom" - dozvoljeno - Srbi koji se služe latinicom - zabranjeno Prema ustavu, svaka diskriminacija je zabranjena (član 21.)

Наставник

31.07.2018. 11:03

У потпуности подржавам ове мере, али треба додати још једно, да онај ко не зна ћирилицу, не може да заврши четврти а не осми разред основне школе, а камоли факултет!!!

Magik

13.08.2018. 12:19

@Наставник - Pa ko je pustio tolike nepismene na toj ćirilici nego vi gospodo kolege nastavnici!? Zar samo zato sto pišu na tom pismu koje vas čini nacionalno svesnim svoje veličine, dok sadrzaj i pismenost zanemarujete vi sitne duse? Posle se vajka te: Nema veze sto su deca izasla iz škole funkcionalno nepismena kad mu ga šaraju na ćirilici. To je isto ko da kazete "neka su me pokrali, samo nek su srpski lopovi". Odavno ste prestali biti prosvetni radnici i postadoste birokrate i ćate pa deca bris iz škole.

Lex

31.07.2018. 11:04

Зашто нису обухваћена сва правна лица регистрована у Србији?Робне марке нека плаћају додатно или нека региструју робне марке на ћирилици као у Русији. Име и презиме у личним картама и пасошима да се уписује на ћирилици (српски) и на енглеском (једно испод другог). Сви медији и сајтови правних лица регистрованих у Србији морају да се отварају на ћирилици прво. Имена на дресовима спортиста у домаћим првенствима да се исписују ћирилицом, укључујући и за странце (транслитерација). Велики помак!

Bender

07.08.2018. 11:02

@Šćepan Šćekić - Ta glupost bi u roku od 15 minuta bila oborena na ustavnom sudu

Виктор

31.07.2018. 11:06

Коначно. Кад се Устав не поштује, онда мора законски да се реши.

Bender

07.08.2018. 11:02

@Виктор - Ustav, u članu 21. kaže: "Pred Ustavom i zakonom svi su jednaki. Svako ima pravo na jednaku zakonsku zaštitu, bez diskriminacije. Zabranjena je svaka diskriminacija, neposredna ili posredna, po bilo kom osnovu, a naročito po osnovu rase, pola, nacionalne pripadnosti, društvenog porekla, rodjenja, veroispovesti, političkog ili drugog uverenja, imovnog stanja, kulture, jezika, starosti i psihičkog ili fizičkog invaliditeta." http://mojustav.rs/tekst-odredbe-23/

Алхемичар

31.07.2018. 11:08

Тако је , подржавам став Владе Србије , пишем ћирилицом већ 20 година и сви ми мормо да се окренемо нашем писму и азбуци.

Bender

07.08.2018. 11:00

@Алхемичар - "Naše pismo" je i latinica. Prestanimo da izmišljamo da je samo ćirilica "naše pismo".

Ур Нино сар Сербуле

31.07.2018. 11:09

До доласка Тита и комуниста на власт у СФРЈ се писало искључиво ћирилицом , која је претеча винчаснког писма Србице.Морамо чувати наше културно благо , тако што ћемо с е окренути ћирилици .

Istina

31.07.2018. 12:03

@Ур Нино сар Сербуле - Netačno. Do dolaska TIta zemlja se nije zvala SFRJ, niti se u njoj pisalo isključivo ćirilicom. Ali je ćirilica u Srbiji bila dominantna sve do osamdesetih godina prošlog veka, o čemu svedoče stare fotografije.

Утеривач

31.07.2018. 13:27

@Ур Нино сар Сербуле - Нино,..: Ваша констатација није тачна! Латиница се први пут "озваничила" у Београду и Србији за време окупације у Првом светском рату! Између два рата тј у Краљевини Југославији и до 60тих је доминирала ћирилица али са отварањем према западу и нашим тредиционалним помодарством почела је да се шири Гајева латиница као "да странци могу да се снађу" и "није интелектуалац ко не користи латиницу" (немојте ми рећи да то није истина) . Иначе поседујем књиге штампане у Загребу ћирилицом 50тих година

Д. З.

31.07.2018. 16:28

@Ур Нино сар Сербуле - Рекли сте све саме голе истините чињенице. Свака част на познавању српског наметнутог проблема у писму за свој језик.

Jugo

31.07.2018. 11:13

Ćirilicu trebamo čuvati i negovati! Ona je naša svetinja koju je neprijatelj uvek gazio i uništavao! Ako gazimo Ćirilicu onda gazimo svoj identitet! Ja pišem latinicom jer moram i ne živim u Srbiji al se rukom uvek podpisujem Ćirilicom. Dati odredjene privilegije firmama koje prednost daju Ćirilici i službene dokumente izdavati u Ćirilici ako se drugačije ne zahteva odnosno ako nisu za upotrebu u inostranstvu!

Дарко

31.07.2018. 11:21

Милион је мала казна...То би требало да буде најнижа казна...Заштита ћирилице нема цену.Штитећи ћирилицу штитимо идентитет.

Утеривач

31.07.2018. 11:25

Апсолутно и једино исправно. Неопходно је још и да се коначно стандардизују начини превођења, пресловљавања тј. писања страних речи ћирилицом!

Мика

31.07.2018. 12:06

@Утеривач - Тако је, мада је то решено у принципу одавно. Пиши као што говориш.Под немачком окупацијом све је још било на ћирилици, погледајте старе слике Београда са рекламама "Џенерал Моторс"Добра страна је да коришћење ћирилице смањује убацивање енглеских квазиизраза у језик и подстиче употребу адекватних израза.

Д. З.

31.07.2018. 13:59

@Утеривач - То је решено у Правопису српскога језика.

Утеривач

31.07.2018. 23:49

@Утеривач - Д.З.: На жалост није у потпуности решено! На пример нисмо стандардизвовали изразе у рачунарству и информационим технологијама, па се не зна да ли се нешто преводи, користи наш термин, пресловљава или пише према изговору, а има тога још!

~БГ~

31.07.2018. 11:28

Подржавам! морамо штити национално писмо! ако треба и пооштрити казне

Вук Вукша

31.07.2018. 11:33

Погледајте само пфедратне слике Ћирилица на целом Хелму-Балкану и само Ћирилица.

protiv struje

31.07.2018. 11:45

Kažu da je latinica došla u Srbiju s Jugoslavijom i ako nje sada nema onda treba da se vratimo ćirilici; da li onda možemo da kažemo da nam je i hrišćanstvo došlo-nametnuto s Bliskog istoka i sada kada imamo slobodu možemo da ga napustimo i vratimo se našoj slovenskoj religiji? Žalosno je i da mnogi broje latinične nazive radnji i tako zagledani u „nebo“ ne vide nešto mnogo značajnije za srpski identitet-konkretno npr.s kojim „svetskim i domaćim šarenilom“ nam se žene zabavljaju i rađaju decu.

Против незналица

31.07.2018. 14:52

@protiv struje - Латиница је дошла у Србију са аустроугарском окупацијом. Пре тога је била потпуно непозната на овим просторима. Један од првих закона које је окупатор донео јесте онај о законској забрани употребе српске ћирилице. Имате ли можда још неких нејасноћа и / или недоумица око тога када је и на који начин латиница доспела у Србију???

Маја М.

01.08.2018. 15:57

@protiv struje - Са којом Југославијом?! За време Краљевине ЈУгославије на свим вратима државних установа на северу Војводине био је натпис: "Говори државним језиком".

Milan

31.07.2018. 11:52

Треба чувати своје писмо као што сви народу чувају своја писма и своју културу.

Милош

31.07.2018. 12:02

Живи били па видели! Подршка, наравно, али видећемо како ће то да изгледа у пракси.

Драгољуб Збиљић

31.07.2018. 16:33

@Милош - Изгледаће то све добро с ћирилицом, али само ако власт буде хтела да се ситуација са српским језиком и, посебно, писмом доведе у нормалну, у складу с Уставом. Не буде ли хтела власт, неће бити вајде. Само исправна власт која поштује свачија права у језику и писму, па и права Срба у Србији и изван Србије, све ће бити нормално тек тада. Појединци не могу да спроведу решење питања писма ако то не буду хтели власт и српски правописци и уопште лингвисти.

Bender

07.08.2018. 10:55

@Милош - Ovo nema veze sa "dovodjenjem u sklad sa ustavom". Ustav nikako ne odredjuje pismo srpskog jezika, već odredjuje pismo u "službenoj upotrebi". Prestani da izmišljaš stvari.Takodje, očekuj da će ovo pitanje biti postavljeno na ustavnom sudu i na kraju i srušeno, jer je neustavno da se gradjani Srbije diskriminišu (oni koji se služe jednim od dva standardna pisma srpskog jezika - latinicom)

Ludilo kao sistem

31.07.2018. 12:08

Zašto se Srbi bune protiv kazni za nevezivanja pojasa koji im glavu čuva, a do ludila podržavaju kazne za upotrebu drugog zvaničnog pisma? Većina, doduše, ne zna najbolje ni jedno ni drugo pismo, biće da je to razlog.

Ljudi moji, ma jeli to moguće!?

31.07.2018. 12:08

Srbi počeli da cene svoje pismo!?Naša školovana elita prihvatila svoju odgovornost?!

Mihajlo

01.08.2018. 16:29

@Fedor - Kako to da Rumuni nisu nestali, kad su u 19. veku sa ćirilice prešli na latinicu?! Sad je 21. vek a oni i dalje Rumuni, pravoslavci...

БГД - 011

02.08.2018. 15:59

@Fedor - @ Mihajlo - А како то да нису нестали Руси, Грци, Кинези, Јевреји, Јапанци, Јермени, Персијанци, Арапи... када су са којекаквих сликовних писама и ко зна каквих све хијероглифа "прешли" на своје садашње азбуке, које свакако нису латиничне?!? Узгред буди речено: ово моје контрапитање је потпуно хипотетичко (и савршено бесмислено исто као и ваше), наравно...

Тодор

31.07.2018. 12:23

То мора да важи за све а не само за државне установе и предузећа у власништву државе.Све што је на јавном месту и под српски мора прво да буде на српском писму.И неможе више да се под српски подразумева латиница.Тако на многим местима стоји срб па онда латиница и ћирлица што је недопустиво.

Драган

01.08.2018. 18:22

@Тодор - @Тодор. Одлично Тодоре! Али још нешто: УНЕСКО води евиденцију свега штампаног материјала у свакој земљи: објављене књиге, научни радови, штампани листови и часописи итд. Био сам неколико дана у Паризу у УНЕСКО. И оно што сам сазнао тамо, веома ме је изненадило: Пошто је Уставом Србије одређено да је службено (officielle) писмо ћирилица, а хрватским уставом одређена је латиница, УНЕСКО евидентира све што се штампа на латиници у Србији као хрватска културна и историјска баштина.

Драгољуб Збиљић

03.08.2018. 13:32

@Тодор - Поштовани Драгане, то сте добро објаснили за оне који не знају. А таквих има много. Ми тиме што наши лингвисти и власт још не уважавају Устав државе у вези с писмом и што се понашају као да и даље постоји српскохрватски језик, чинимо много лоше сами себи. Кад је разбијен српскохрватски језик, језик је формално разбијен на српски и хрватски. Како се уз језик морало регистровати у свету и писмо, свако је могао да региструје своје писмо уз свој језик: Срби своју ћирилицу, Хрвати своју латиницу.

Зоран

31.07.2018. 12:28

И приватне фирме и сви други морају то да поштују.Неможе рецимо “Икеа”или “Идеа”да у својим објектима користе страно писмо а не уставно службено писмо.То мора да важи за све који послују у србији.Као и у свем државама на свету.Поред писма мора да се забране стране речи у нашем језику а и називи предузећа морају бити на српском значењу.

Milan

31.07.2018. 12:32

Sve je to lepo smisljeno, samo sto nije receno da ce ceo prenos u cirilicno pismo dokumenata jednog preduzeca biti naplaceno iz dzepa zaposlenih, odnosno iz njihovih plata. Prenos i stampanje hiljade stranica dokumenata je ogroman trosak.

Драгољуб Збиљић

31.07.2018. 12:37

1. Све је то што пише о употреби ћирилице у Србији нормално је. А министар је добро приметио да ће бити великих спорова у вези с тим. Чак ће бити и отпора. Зашто? Зато што није лепо народу и недовољно ученим школованим људима објашњено основно. Устав Републике Србије (усвојен на референдуму) 2006. године унормалио је решење питања писма у српском језику с праксом у решавању питања писма у свим другим језицима: дакле, једноазбучје. Нису од власти и посебно лингвиста дата следећа објашњења.

Д. Збиљић

31.07.2018. 12:37

2. Сви министри до сада,а посебно министри културе, нису предлиожили оно за шта су обавезни били: примена уставне одредбе из Члана 10. Устава Србије који је решио питање писма како се то ради у свим другим земљама у њиховим језицима. Требало је објаснити да су лингвисти избегавали све до данас да питање писма у језику Срба ускладе с уставном одредбом у Члану 10. и с целокупном праксом у Европи у решавању питања писма.

Д. Збиљић

31.07.2018. 12:38

3. Српски лингвисти су решили питање писма у Правопису српскога језика као у српскохрватском језику и тиме су се уздигли изнад опште европске праксе у решавању питања писма у свим другим језицима. То је омогућило непримењивање уставне одредбе. Српски лингвисти су 1993. и 2010. узели себи слободу да су они ти који су изнад Устава. Тако српски народ није имао од кога да научи ко је, када, како и зашто заменио српску азбуку у Србији 90 одсто.

Д. Збиљић

31.07.2018. 12:39

4. Власти су после 2006. године имали друге бриге, а писмо и уставна обавеза из Члана 10. није их много занимала. Лингвисти у српским језичким институцијама нису објашњавали зашто је важно за Србе враћање српског писма у употребу. Задржали су одредбе Правописа српскога језик по слову Новосадског договора који је био политички наметнут договор о српскохрватском, а не српском језику.

Драгољуб Збиљић

31.07.2018. 16:13

@Miloš - Милош појма нема шта пише у Уставу Србије. А пише у Чл. 10: "У Републици Србији у службеној употреби су српски језик и ћириличко писмо.Употреба других језика и писама у службеној употреби је по закону у складу с Уставом."То једино значи, да је уставно српски језик везан само за ћирилицу и да српски језик нема два писма, баш као што их нема ни у једном језику у Европи.Милош, дакле, није ни читао актуелни Устав Србије (из 2006), него цитира неку одредбу из неког југословенског устава.

Драгољуб Збиљић

31.07.2018. 16:37

@Miloš - Ћирилица је, по Члану 10. Устава још од 2006. и званично и једино писмо, али су власти и лингвисти све до данас избегавали примену обавезе из уставне (народне) обавезе из уставне одредбе.

Драгољуб Збиљић

31.07.2018. 18:03

@Miloš - Дубоко извињење овом Милошу. Тачно је ово што је констатовао. Ћирилица је у Члану 10. Устава "званично писмо" за српски језик. Званично и једино. У Уставу су латиничко и друга писма писма других језика, језика мањина које живе са Србима у Србији и они имају пуно право на свој језик и свој писмо у складу с Уставом.

Bender

07.08.2018. 08:35

@Miloš - Ćirilica NIJE u ustavu Srbije "zvanično pismo za srpski jezik", već je pismo u "službenoj upotrebi".Čoveče, pišeš istu laž desetinama puta na ovoj stranici, a to jednostavano nije istina. Shvati da je jedna stvar "korišćenje pisma u službenoj upotrebi" a kompletno druga stvar "odredjivanje pisma srpskog jezika". Druga, još važnija stvar. ti daješ pravo manjinama da koriste slobodno svoje jezike i pisma, a Srbima to ne daješ. Po ustavu Srbije (čl. 21) bilo kakva diskriminacija je zabranjena

Дарко Бабић

31.07.2018. 12:39

Француска је пример државе која брине о свом језику. Са Израелом је исти случај. Не морамо ни ићи тако далеко, довољно је погледати у комшилуку - да, да, наша браћа Хрвати.Ово како је у чланку све наведено говори да ћемо кренути стопама одговорних држава које сам горе навео. Систематичност, а не стихија.

Д. Збиљић

31.07.2018. 12:41

5. Хрватски лингвисти и политичари су одмах схватили још 1967. да се одрекну Новосадског договора да би засновали свју варијанту језика у хрватски језик. Оснажили су правописно оно што су увек радили у складу с европском праксом: пишући свој језик само својим писмом и нису никада гајили „богатство двоазбучја“ на тај начин да као Срби под тим почну да примењују замењивање свога писма. Зато Хрвати немају проблем свог писма као што су га себи направили сами Срби, тј. српске власти и лингвисти.

Marija

31.07.2018. 12:41

Apsolutno podrzavam, to je nas neki zastitni znak, nesto samo nase sto mi koristimo i imamo i trebamo ceniti i sto vise upotrevljavati. Danas sve vise mozemo videti nazive na stranom englesku, sto mislim da i nema smisla.

Д. Збиљић

31.07.2018. 12:41

6. Сад се мора рећи да ми за Хрватима много каснимо у решавању свог стандардног језика и, посебно, свога писма. Народ је присилно одавно навикнут на туђе писмо с јасном политичком намером од 1954. године до данас да Срби замене своје писмо хрватском гајицом. За ту замену највећи су кривци поједини српски језичари у институцијама који су помагали комунистима да Срби замењују своје писмо.

Д. Збиљић

31.07.2018. 12:43

7. Посебно су лингвисти дужни, али и политичари и државници, да Срби морају да се у враћању ћирилици угледамо на европску и светску праксу. Треба да објасне народу који је 70 година подвргаван заблудама о томе да је „свеједно којим писмом пишемо“, да смо ми „једини паметан народ који има два писма“ и да се народу и недовољно ученим школованим људима објасни зашто као ми до сада у писму нико не ради у Европи и свету.

Rodoljub

31.07.2018. 12:56

Ljudi dođite na sever Srbije, kao da sam u Mađarskoj, lične karte ispisane latinocom sa sve onim kvačicama, kako to službena lica da pročitaju, ispada kao da smo mi Srbi dužni da znamo jezik manjina, umesto da logično, oni poštuju srpski jezik. Ima li u čikagu gde je 200000 Srba upotrebe srpskog jezika u službama. Dosta mi ke više prava manjina, ako su došli i žive ovde, neka ih, neka su živi i zdravi ali moraju poštovati državu koja ih prihvata!

Bora

31.07.2018. 12:58

Po nacionalsti sam Srbin. Srbin sam i pisem latinicom, Srbin sam i ne nosim sajkacu, Srbin sam i ne pijem rakiju. Ne moram pisati cirilicom da bi nekome dokazivao da sam Srbin. Pisacu latinicom a znam i cirilicu. Ovo naturanje na silu nece proci.Latinca je takodje Srpsko pismo.

Цврц

31.07.2018. 20:55

@Bora - Братац, распитај се мало, латиница је први пут у Србију стигла 1915. на Аустоугарским бајонетима. Окупатор је ЗАБРАНИО ћирилицу и силом увео латиницу. Александар К. није вратио старо стање због западне "браће" а тренд искорењивања ћирилице су здушно наставили комунисти што је метастазирало у облике као што си ти. Историјска чињеница. лако проверљива.

Mora

31.07.2018. 13:06

I tako ce tehnokrate i legalisti da spasu svoju dušu sto ce da ozakone pozitivnu diskriminaciju jednih aspekata društvene prakse pa tako i upotrebu cirilicnog pisma nad drugim praksama kao sto je ravnopravna i slobodna i spontana upotreba drugih praksi pa tako i korištenja latinicnog pisma. A to sto time zadiru u sferu individualne slobode pojedinca da pise kako je do sada pisao i tako nije činio drugima štetu, to ce postati nezakonita društvena praksa. Cilj je da se ne štiti čovek vec birokrati

Вук

31.07.2018. 14:53

@Mora - Мислим да не разумете реч "службена". Ви код своје куће пишите како год хоћете али када одете на посао...и своје писмо или мејл пишете као службеник у банци или градској управи и обраћате се некоме у име банке, а не у своје лично име, онда користите искључиво ћириличко писмо.

Драган

01.08.2018. 18:07

@Mora - @Mora. Не знам да ли можеш да схватиш да си написао глупост. Замисли, био сам у Француској и написао сам једну представку општини Стразбур (Strasbourg), мада знам француски језик, али користио сам моје људско право да пишем на свом матерњем језику и писму (дакле, српским језиком и ћирилицом). Однесем тај папир на писарницу општине, а ти службеници ме у чуду гледају. Кажу ми да не могу да ми приме представку, јер није законито написана. Па зар се у Француској, правној држави, тако поступа?

ЉВЈ

04.08.2018. 17:29

@Mora - Живот у уређеним и цивилизованом земљама се заснива управо на позитивној дискриминације свега и свачега. Од језика до физичких и мерних јединица, светала на семафору, саобраћајних знакова, узраста када се полази у школу и постаје званично одрасла особа, до полне дискриминације (нису исти стандарди у војсци за жене и мушкарце, чак ни у спорту).

Opet Mora

13.08.2018. 11:59

@Mora - Mislim da Vi ne razumete da ovo o čemu govorite znaci da pristajete da budete podeljena ličnost kao da pojedinac dekretom moze da prepolovi svoje biće na privatno i sluzbeno i da samo sluzbeno treba da se izrazava jer privatno, latinicom, neće imati gde da nesto javno kaze ili napise. Pa tako gubi slobodu izrazavanja a slobodna ličnost jedino i moze da misli svojom glavom i koristi državi. Ovako kako Vi pišete postajemo privezak države bez mozga i duse a to znaci da ce nas lako zameniti roboti.

Каработовић

31.07.2018. 14:45

@vitabrevis - @ vitabrevis: За почетак, научите да пишете (т.ј. да чвакате) макар на том писму које тренутно користите.

Алкибијад

31.07.2018. 14:50

@vitabrevis - "Госпођа министарка" мора писати латиницом.

Д. З.

31.07.2018. 17:54

@vitabrevis - Тако је. Лажни паметњаковићи и неписмени воле да користе латиницу за српски језик, јер се тако себи чине паметнијима.

Д. З.

01.08.2018. 18:59

@vitabrevis - Витабревис треба да зна да је глагољица била прво писмо Срба по српској лингвистици, То многи оспоравају. Међутим, глагољица јесте претходила ћирилици, али је напуштена и замењена једноставнијом , лепшом и практичниом ћирилицом. Многи Словени, па и Хрвати су се служили глагољицом. Хрватски попови глагољаши писали су у својим црквама глагољицом чак до 20. века. Али су, коначно, морали, као католици, прећи на латиницу иако су чак и неки Хрвати у време Вука Караџића предлагали да и Хрвати пишу ћир

Bender

07.08.2018. 05:01

@vitabrevis - Aaaaa, znači u redu je da se glagoljica "napusti i zameni ćirilicom" ali nije u redu da se racimo ćirilica "napusti i zameni latinicom". Kako to? A da ti nisi lično malo previše zaljubljen u ćirilicu? Ako jesi, to je onda tvoj lični problem. Prestani da namećeš svoje emocije ostalim gradjanima.

zap

31.07.2018. 13:19

pa registarske tablice su nam na latinici, sad izbacujemo "naša" slova iz istih a nešto se kao zalažemo za ćirilicu.ako nije smetalo rusima, bugarima, grcima i sl da koriste svoje pismo zašto smo nama jeste. za par godina kad nestane para pa ćemo opet da menjamo tablice :-)

Edge

31.07.2018. 13:30

Samo je slovo j dozvoljeno. Jedino to slovo je Vuk uzeo iz latinice i na taj način isprljao ćirilično pismo ali je korist od toga nemerljiva. Problem čirilice je i to što zauzema i više mesta od latinice. Tekst je duži zbog širokih slova. Rusi štite ćirilicu najbolje iako postoji i latinizacija njihovig pisma ali to nije kao kod nas.

Горан

31.07.2018. 13:47

Коначно и једна лепа вест из Србије! Пуна подршка ћирилици!!!!

Teodor

31.07.2018. 14:00

Колико само овде има коментара бескомпромисних бораца за ћирилицу. А бар половина од њих не зна правопис и граматику српског језика.

Lex

31.07.2018. 14:16

@Teodor - Бар половина зна. То свакако није проблем писма, него нашег школства.

Д. З.

01.08.2018. 18:49

@Teodor - Научиће језик, Теодоре, уз мало труда. Важно је да се Срби поново, као сви други народи, обједине у свом писму у свом језику. Латиницу треба користити у латиничким језицима. Али не треба само ми да пишемо различито свој језик. Кад би ваљало разбити свој народ по писму, то би урадили бар у још једном народу у Европи. Народ који се тера да пише различитим писмом свој језик, циљ је један, јасан и познат: да се Срби разбију, полатиниче и онда асимилују, као што је то учињено са Србима католицима.

Bender

07.08.2018. 04:57

@Teodor - Srpski jezik koristi dva standardna pisma: ćirilicu i latinicu. Teorija da je ćirilica "naše pismo", a latinica "tudje" je moderni fašizam. Niko tebi ne brani da koristiš ćirilicu, ali to važi i za tebe. Prestani da namećeš drugim ljudima tvoje želje. Ako gradjani žele da se služe latinicom, tvoje je da to poštuješ.

Rajko

31.07.2018. 14:02

Kakve budalastine! U ovoj zemlji je zakonom, ustavom, propisano da su oba pisma ravnopravna, i cirilica i latinica. Citam i pisem i jedno i drugo potpuno jednako! Medjutim svaki gradjanin ove zemlje je diskriminisan ako zelii da mu se odredjen dokument, bilo da je LK ili bilo koji drugi dokument izda na latinicnom pismu! To mu samo stvara financijske i ostale probleme zbog toga sto taj gradjanin mora da placa prevodioca i notara da mu prevedu i overe te dokumente za potrebe prema ostatku sveta.

Lex

31.07.2018. 14:27

@Rajko - Не знам о чему Ви причате. Уставом је одређено да је само ћирилица службено (званично) писмо. Документи се издају у складу са Уставом и законима, у овом случају користећи званични језик и писмо. Пасош је путна исправа и он се издаје само са латиничким исписом података (а то је противуставно и противзаконито). Требају сви подаци да се уносе паралелно на српском (ћирилица) и на енглеском - једно испод другог. Тако се то ради у Русији, Бугарској или Грчкој.

Ха! Ха! Ха!

31.07.2018. 14:38

@Rajko - @ "Rajko" - А зашто уопште коментаришете Устав и закон о званичној употреби језика и писама ("oba pisma ravnopravna"), кад је из вашег коментара очигледно да ама баш ништа од тога никада нисте ни површно прочитали?!?

Реална

31.07.2018. 14:52

@Rajko - У Београду нисам приметила ћириличне

Пера

31.07.2018. 16:00

@Rajko - @Rajko Oчигледно ниси био нигде у “остатку” света! Документи морају да се преведу и овере у другим Државама, били они на ћирилици или латиници! У том случају шта би Кинези или Јапанци радили! Информиши се мало!

Деда

31.07.2018. 16:02

@Rajko - Слободно ти пиши латиницом у Хрватској !!!

Драгољуб Збиљић

31.07.2018. 17:47

@Rajko - И ја знам и пишем латиницом, али Ви не знате ни шта пише о службеном језику и писму у Уставу, ни шта о томе пише у уставима других земаља, нити знате каква је сва пракса у Европи и свету у вези с језиком и писмом. И зато што ништа од тога не знате, не знате ни како је и зашто, уз чију фаворизацију и када српско писмо доведено, без икаквог стварног разлога, до данашњег затирућа. Намерно ширени незнање и заблуде у вези са српским језиком и писмом довели су Србе да незнања које је његово писмо.

Bender

06.08.2018. 12:08

@Rajko - Ne postoji jedno pismo, nego dva. Srpski jezik koristi dva pisma, ćirilicu i latinicu. Ustav Srbije (niti drugih zemalja) ne odredjuje pismo ili pisma srpskog jezika, nego korišćenje (takodje neustavno) pisma "u službenoj upotrebi". Čoveče, ovo što danima pričaš nije utemeljeno u stvarnosti.

драгана

31.07.2018. 14:29

@. - Čemu služi sinhronizacija?To je jedan od vidova zaglupljivanja.Vežbajte sa čitate.Izuzetna je lepota i višestruka korist od gledanja (kvalitetnog) filma na originalnom jeziku,sa glasovima glumaca u originalu i sa čitanjem prevoda.Nismo teletabisi.

Реална

31.07.2018. 14:50

@. - Живим у Немачкој и не подносиим њихове синхронизоване филмове.

Горан

31.07.2018. 14:52

@. - Драгана, Французи и Немци и Руси и све озбиљне државе синхронизују филмове. Као прво, свака озбиљна држава чува свој језик зато што су на свом језику најбоље шансе да се схвати и разуме о чему се говори. Даље, какву уметничку вредност добијаш од филма који 60% не видиш, зато што мораш да се усредсредиш на доњи део екрана да би прочитао/ла превод? Иначе, филм је за гледаље а не за читање текста у доњем делу екрана.

strelok

31.07.2018. 14:55

@. - Пуна подршка за ћирилицу, али синхронизовање је злочин против уметности, осим тамо где је стандардно, у цртаним филмовима за млађу децу, неким документарним емисијама...

драгана

31.07.2018. 16:23

@. - Gorane, ono što je neophodno,ti je da se film kvalitetno prevede.Rekla sam već, samo teletabisi nisu sposobni da prate radnju filma i čitaju tekst istovremeno.Nama nedostaju sinhrinizacija razuma i srca,kao i neke druge "sinhrinizacije" ljudi i društva.

Драгољуб Збиљић

31.07.2018. 16:47

@. - Ви сте у праву за то. Али је чињеница да нико други свој језик не пише туђим писмом или у двоазбучју ако већ има свој језик и своје писмо. А Срби имају и свој језик и своје (ћириличко) писмо, па немају никакву корист ако користе туђе писмо у свом језику. Имају само штете, јер се делећи се по писму културно и идентитетски разбијају као народ. Зато се нико у свом језику и писму не понаша као што то и данас чине само Срби.

Bender

01.08.2018. 07:04

@. - Ne izmišljaj.Ne postoji "tudje pismo", jer ako mi koristimo latinicu, onda je latinica naša, isto koliko i ćirilica. Srbi nisu izmislili ćirilicu, nije je jedini koriste na svetu.Naša su OBA pisma.

Д. З.

01.08.2018. 11:34

@. - Бендер не разуме да да је свако писмо које је састављено за сваки језик, ако има и један различит знак, зове писмом тога народа. Ћирилица у овом саставу коју је коначно уобличио Вук Караџић само је српско писмо јер истим писмо пишу само Срби и оно је састављено само за језик Срба или српски језик. Дајле, постоји српск ћирилица таман као што постоји и хрватска латиница која је под забранама ћирилице наметана и Србима посебно у Првом светском рату и, потом, у НДХ-у. Ви то нисте научили.

Маја М.

01.08.2018. 15:40

@. - Какве смо среће синхронизовали би нам Хрвати, као и преводе већине филмова...

Bender

06.08.2018. 11:25

@. - D.Z. ne razume da ne čini jedan različiti znak - novo pismo, jer bi u tom slučaju postojalo 200 ćirilica. Na planeti zamlji, u realnom svetu, postoji jedno, ćirilično pismo. E upravo to jedno, jedino ćirilično pismo NISU Srbi izmislili, niti ga jedini koriste. Baš kao što Hrvati nisu izmislili latinicu.

кими

31.07.2018. 14:16

Лепо је што се прича о очувању ћирилице. Ћирилица је наше културно наслеђе, али што је много важније - она је и савршено писмо. Само би било добро да се не оде у неку крајност која не би била практична и која би могла да доведе то отежавања појединцима и фирмама. Свакако, нама су потребна оба писма, и лепо што можемо да комуницирамо и на ћирилици и на латиници. Лично, користим оба писма. Ако ми је потребна промена из једног у друго, користим разне алате у Wordu или на сајту cirlat.pravac.com

Драгољуб Збиљић

31.07.2018. 16:03

@MatijaBG - Хрватима нико не брани нити ће у Србији икада бранити да хрватску варијанту српског језика пишу својом, хрватском латиницом. Овде је реч о службеном језику Срба који, по Уставу и пракси у Европи и свету, мора бити поново само на српском писму ћирилици, баш као што је увек био и језик Хрвата на хрватској абецеди (ГАЈИЦИ). Због потребе очувања свог ћириличког идентитета од хиљаду година, Срби не треба и не смеју да наставе замењивање свога писма туђим писмом у свом језику.

Д. Ј. М.

31.07.2018. 16:47

@MatijaBG - Хоћу и ја латиницу, али не у свом језику!

MatijaBG

31.07.2018. 16:52

@MatijaBG - E baš neću da se vratim u svoju postojbinu i baš hoću da koristim "hrvatsku"verziju!

Драгољуб Збиљић

31.07.2018. 17:40

@MatijaBG - Нико ти не брани да пишеш хрватском латиницом ако си Хрват и ако је то твоја латиница. Али то није српско писмо и службени српски језик мора бити писан ћирилицом, као што хрватски језик у Хрватској, рецимо, обавезно се пише само хрватском латиницом. Ред и закон морају да важе и за Србе и њихов језик и писмо као и за сваки други народ, његов језик и његово писмо.

Bender

07.08.2018. 04:54

@MatijaBG - A ti ćeš da mu baš zabraniš kojim će se on pismom koristiti. Proglašavaš se za odredjivača pisma i teraš ljude da se izjašnjavaju kao Hrvati. Pa komedija. Hahaha. Inače, shvataš li koliko je ovo neustavno? Hrvati u Srbiji mogu da izaberu slobodno da koriste koje god oni pismo žele (recimo hrvatski i latinicu). A Srbi MORAJU da koriste srpski i ćirilicu. Ustav Srbije zabranjuje bilo kakvu diskriminaciju (član 21.)

DW

31.07.2018. 13:11

Не знам да ли се још негде у свету један језик пише са два писма.

Драган

31.07.2018. 13:15

Посетио сам српско гробље на Зејтинлику у Солуну, где су сахрањени српски војници из Првог светског рата. На многим местима у крипти капеле потомци тих ратника остављају цедуље, у којима се захваљују за жртву коју су принели на олтар слободе своје отаџбине, али су те цедуље дивљења исписане на писму које ти ратници не познају - на латиници.Тако се део Срба несвесно и не примећујући асимиловао изгубивши српски идентитет. Зато поздрављам закон, јер су једном морали да дођу на власт паметни људи.

SASA

31.07.2018. 13:17

Ja pisem cirulucom od kad sam rodjen ali posle u skoli naucio sam i latinicu. Treba negovati cirilicu ali kada bi se arapi i japanci slepo drzali samo njihovog pisma pa ko bi procitao putokaz. Grci na primer. Madjari dok je pisalo iskljucivo na madjarskom niko nije isao preko Madjarske.

Деда

31.07.2018. 16:15

@SASA - Потпуно је погрешна претпоставка да ће те странци разумети ако пишеш латиницом.Путокази могу да буду на ћирилици и на енглеском ако се већ бринеш за странце !

Драгољуб Збиљић

31.07.2018. 17:51

@SASA - Тачно тако. Тако раде, на пример, Грци. на таблама на путевима им је прво грчки језик и грчко писмо, а испод тога енглески језик и енглеско писмо. Мада немају права да нас терају да странцима исписујемо ознаке на њиховим језицима и писмима у својој држави. Јер ни они у својим државама нама и другима не исписују називе места нашим, српским језиком и писмом. Ми кад идемо код њих, морамо да знамо њихов језик и писмо. Па нека се и они потруде да науче наш језик и писмо као ми њихово.

Маја М.

01.08.2018. 15:48

@SASA - Прођох недавно кроз Аду, место на северу Војводине. Табле у граду са натписима латиницом (ваљда за Србе), на мађарском језику за националну мањину и на енглеском, за туристе...

Bender

07.08.2018. 04:59

@SASA - Grčki jezik koristi JEDNO pismo, a srpski DVA. Tako da, kada na srpskim putevima ili ulicama vidiš latinicu, to znači da vidiš srpski jezik. Prestani da širiš propagandu da srpski jezik koristi samo ćirilicu kao jedino pismo. To nije istina.

Любитель

31.07.2018. 13:17

Хвала богу, коначно, да неко почиње да освешћује овај слуђени народ макар и законом.

da se ja pitam

31.07.2018. 13:42

cirilica bi sluzila samo u poeziji i ljubavnim stihovima, a sve ostalo sto nas okruzuje napravljeno je na latinicnim podrucjima i ispisano imenom. Propisite Crkvi i manastirima da se drze cirilice sve ostalo je sloboda izrazavanja. Mi koji se bavimo tehnikom i elektronikom ne mozemo ni jednu rec napisati ciricom, hvala

Lex

31.07.2018. 14:47

@da se ja pitam - Сигурно су из тог разлога Руси, Кинези, Јапанци потпуно затуцани и уопште се не баве техником јер њихово писмо није латиничко.

драгана

31.07.2018. 16:27

@da se ja pitam - Evo vam izazova elektroničari i tehničari i ...pronađite na programima na ćirilici.

Plavić

31.07.2018. 13:47

Пазите сестре Српкиње и браћо Срби - Немци пишу латиницом!

Д. З.

31.07.2018. 23:45

@Plavić - И многи други, а не само Немци пишу латиничким писмом своје језике. Али више од пола света пише и ћирилицом, и кинеским писмом, и руским ћириличким писмом и многим другим писмима од укупно у свету око 3.000 писама.

Д. З.

31.07.2018. 16:43

@драгана - Не само да тако треба, него је уставна обавеза да се у Србији спроведе уставна обавеза из Члана 10. да се све што се пише српским језиком пише српским, ћириличким писмом. Дакле, и треба тако и обавезно је да буде тако јер нико не сме да багателише Члан 10. Устава који је народ изгласао на референдуму. Проблем је код Срба што су они највише подлегли Брозовом законоправилу да се "устава и закона не треба држати као пијан плота", поготово ако је то у корист Срба и њиховог писма.

RRpantela

31.07.2018. 14:34

Konacno jedna prava odluka. Ne samo kazna vec i zabrana obavljanja delatnosti. Zabraniti sve reklame i nazive pisane bilo kojim stranim jezikom. Gde u svetu u bilo kojoj zemlji imate osim domaceg pisma i Srpsko?

Мајстор

01.08.2018. 13:46

@gaga - Стварно? Зашто онда не пишете српским писмом?

Дејан

31.07.2018. 14:36

Ти, Боро ни латиницу не знаш. Знаш, али енглеску - без дијакритика.

Драгољуб Збиљић

31.07.2018. 16:49

@Mašnica - Не само да би требало, него је по слову Члана 10. Устава Србије обавезно да буде. А власт је та која мора да спроводи Устав, ако не жели да се прави неред и државна и народна штета.

Bender

01.08.2018. 06:58

@Mašnica - Ne izmišljaj.Ustav odredjuje korišćenje ćiriličnog pisma u "službenoj upotrebi", a ne u sveobuhvatnoj upotrebi. Ne širi propagandu koja je zasnovana na lažima.

Драган

01.08.2018. 17:51

@Mašnica - @Bender. Бендеру, кад би живео у Хрватској, да ли би и тада смео да кажеш да су оба писма равноправна и да су и латиница и ћирилица хрватска писма?

Д. З.

02.08.2018. 15:15

@Mašnica - Поштовани Benderу, Устав мор д говори о "службеној употреби". А Ви треба да разумете да нико у свету нема једно писмо у службеној, а друго писмо у некаквој другој употреби. Свако други, користи једно писмо за свој језик у свакој употреби. Зар Ви, мислите, да Хрвати или, рецимо, Енглези користе за писање својих језика латиницу у "службеној употреби", а у некој другој "употреби" Хрвати и Енглези пишу ћирилицом, грчким, кинеским, арапским или још неким писмом своје језике?

Bender

06.08.2018. 11:22

@Mašnica - Ustavi sveta se ne bave niti uredjuju koja će pisma biti korišćena u kojem jeziku, već uredjuju pitanja država. Pravopisi, ali i de facto stanje, odredjuju koja će pisma biti u upotrebi u jezicima. Takodje, postoje mnogi jezici koji koriste dva, pa i više pisama. Srpski jezik u tome nije jedini. Za Hrvate me baš briga šta oni koriste, kao i za Engleze.

Реална

31.07.2018. 14:55

Радујем се овом новом закону, подржавам потпуно. Само да тај посао не уради неко неквалификован, да не испадне нешто накарадно...

Frajer

31.07.2018. 15:19

Cista glupost,ja sam na svakom mogucem dokumentu potpisan latinicom stampanim slovima.Treba odrzavati cirilicu tu se slazem ali ne treba siliti narod da je koristi ako pojedincima ne odgovara.

MatijaBG

31.07.2018. 16:56

@Frajer - Ovo je klasično kršenje Ustava, koje ističe ravnopravno korištenje dva pisma.

Д. З.

31.07.2018. 17:34

@Frajer - Ви уопште не разумете зашто само Срби имају проблем са својим писмом. Ви не знате како је, када и зашто дошло до тога и ко је то "унередио" и зашто. Где сте видели да неко у Енглеској каже да не треба никога "силити да енглески језик пише енглеском латиницом ако неће", или где сте чули да је неко као Ви паметан у хрватској рекао да не треба никога силити да хрватски језик пише хрватском латиницом, него да може писати тај језик којим хоће писмом. Јесте ли разумети какву сте бесмислицу написали.

Деда

31.07.2018. 18:28

@Frajer - Очигледно ниси прочитао устав ни на једном писму !!!

драгана

31.07.2018. 21:02

@Frajer - Frajeru,to što ste potpisani štampanim slovima,bilo kog pisma,u svojim dokumentima,govori o pismenosti i stručnosti službenika tih ustanova.

Bender

01.08.2018. 06:57

@Frajer - "svoje pismo"Ne postoji jedno "svoje pismo", nego dva. Nauči to. Srpski jezik koristi DVA pisma.

Драган

01.08.2018. 17:36

@Frajer - @Bender. Α ςαστο βι γοσποδινε μισλιτε δα σαμο Σρβι μοραιυ δα ιμαιου δβα πισμα, ονι μογου δα ιμαιου ι τρι ι βισε πισαμα. (превод на српску транскрипцију) Зашто Ви господине мислите да само Срби морају да имају два писма, они могу да имају и три и више писама. Дакле, г.Бендеру, ову горњу реченицу сам написао српским језиком, али грчким писмом и као што видите не изгледа лепо. Е тако Србима не изгледа лепо кад се српски језик пише несрпским писмом.

Bender

06.08.2018. 11:19

@Frajer - Ne mislim samo ja srpski jezik mora da ima dva pisma. To misle preko 70% korisnika srpskog jezika. Ova nebuloza sa "transkripcijom" sa grčkog jezika je povezana sa ovim pitanjem toliko koliko i veza krastavaca i slonova. I ne, ti nisi ovu rečenicu napisao srpskim jezikom na grčkom jeziku, jer se srpski jezik ne koristi i ne piše grčkim pismom, već ćirilicom i latinicom, danas. U prošlosti se pisao i glagoljicom i crkvenoslovenskom ćirilicom, itd.

neboja

31.07.2018. 15:25

Silom se nista nece postici.Engleski jezik i latinica "gaze"sve pred sobom na nivou cele planete.Za sto godina postojace samo Engleski,dzabe nam opiranje.

драгана

31.07.2018. 16:15

@neboja - Može biti da je tako.Mada je taj Vaš stav čist nihilizam.Dok nas ne pregaze govori ćemo i pisati srpski;u srpskim zemljama.

Miomir

31.07.2018. 16:06

Cistota jezika....a varvarizmi...napr. klanovi, mafifje, a imamo rec "bande" kao apsolutno istu jezicku oznaku na srpskom jeziku.....

Miloš

31.07.2018. 16:28

Srbija je ubedljivo poslednja zemlja u Evropi, kad je reč o primeni i poštovanju bilo kakvih donetih zakona.

Д. Ј. М.

31.07.2018. 17:29

@Miloš - Милош није у праву у свом тумачењу проблем ћирилице уопште у Срба, али што се тиче примене Устава и закона поптуно је у прву. И није јасно откуд толико "непрепоручивања" таквог мишљења кад је то гола чињеница! да се поштује Члан 10. Устава, у Србији не би бикло никаквог проблема у вези са српском ћирилицом у српском језику. Него, проблем је што власт то не спроводи, а до сада нема ни усаглашен закон са Уставом..

SASA

31.07.2018. 16:39

Alo ljudi, pola Srbije nam je u inostranstvu. Ti koji su otisli tamo krajem sezdesetih i picetkom sedamdesetih imaju unuke koji ne govore srpski jezik a ostavimo to dali znaju cirilicu. Kad bi bar znali srpski makar i latinocom ga pisali.

драгана

31.07.2018. 20:56

@SASA - Ova odluka o ćirilici i nije u službi naših u dijaspori, kako se to kaže, za naše emigrante.Ona je u službi Srba OVDE,na srpskim prostorima.

Banater

31.07.2018. 17:45

E vala neću je pisati kao što ni do sada nisam ja živim u VOJVODINI i dosta nam je više kulturalnog silovanja koje sprovodite nad nama poslednjih sto godina,gegule neće na dobro ovo izaći !!!!

Лала - Банат

31.07.2018. 20:27

@Banater - У реду је убоги тролчићу у покушају, а сада - искулирај мало и нађи неко друго место за лечење својих фрустрација...

драгана

31.07.2018. 20:54

@Banater - Šteta što ste neplodni za bilo šta drugo osim kukuruza,pšenice,suncokreta.Ah,da.I mržnja je odlično ponela rod.

Драган

01.08.2018. 17:21

@Banater - @Banater. Па Срби су навикли на забрану српског писма ћирилице. Још у марту 1849. када је влада Лајоша Кошута сравнила Нови Сад својом артиљеријом са Петроварадина, одмах је издала проглас да се забрањује у Српској православној гимназији у Новом Саду: српски језик и ћирилица, српска историја и на место тих предмета уводи се мађарски језик и писмо латиница и мађарска историја. И 1941. министар НДХ Артуковић издао је закон у којем се трећим и четвртим чланом забрањује употреба ћирилице.

Д. Збиљић

31.07.2018. 18:07

8. После министра културе Драгана Којадиновића који је с тадашњим својим саветником мр Браниславом Брборићем најзаслужнији за данашњу основу за спас ћирилице у Члану 10. Устава Србије из 2006. данашњи министар Владан Вукосављевић је први човек из власти који је, као добар правник, приметио да се не примењује Члан 10. Устава о српском језику и писму, па је иницирао ово усклађивање Закона о службеној употреби српског језика и ћирилице с уставном обавезом која се није примењивала 12 година.

Д. Збиљић

31.07.2018. 18:08

9. То је нешто најбоље, назначајније за српски идентитет и културу што је започео данашњи министар Владан Вукоасављевић, чиме је показао да се, као добар стручњак за право, али и човек који схвата значај културе, српског језика и српског писма и чиме је показао да се никакав напредак не може остварити међу Србима док се не предузму практичне мере за спровођење онога што је његова обавеза. А његова основна обавеза јесте баш то: да уставне одредбе и европска и светска пракса у Србији примењују.

Д. Збиљић

31.07.2018. 18:09

10. Последње за сада. Као човек с дужим искуством, сада се прибојавам да неком не падне на памет да смени баш овог министра зато што се ухватио озбиљно у коштац с једним српским дуго наметаним проблемом Србима у вези с писмом у њиховом језику. Бојим се да некоме не падне на памет да предложене добре измене Закона о службеној употреби језика и писма не задржи у фиоци до смене министра да би онда тај одличан закон био убачен у "корпу за отпатке", а да остане даље неспровођење уставне обавезе.

Борис

01.08.2018. 03:43

@Д. Збиљић - Хвала Вам, господине Збиљићу. Пратим ваше коментаре по патриотским сајтовима већ дуже време и наслућујем колика је ваша борба била. Надам се да је ово кључни момента повратка Срба себи самима. Иначе ово ће појачати позиције нашег народа у околним земљама на чији се идентитет удара. Било је понижавајуће гледати како се уништавају чириличне табле у Хрватској, а знати да у матици/цама ситуација по чирилицу није ништа боља. Наравно у местима где има националним мањина у значајнијем броју треба остав

Dragan

01.08.2018. 17:11

@Д. Збиљић - @Д.Збиљић. И ја имам ту стрепњу за министра. Може неко из владе да каже, на пример: "није нам тај закон приоритет, имамо ми важнијих ствари и већих проблема" -како се обично такав изговор користио, и предлог закона баци у неки дубоки бункер, како се то радили у време Ј.Б.Т.

Kiza

31.07.2018. 18:35

Vuk Karadžić, koji je svojom genijalnom reformom omogućio da srpski bude maltene jedinstven jezik u svetu koji može ravnopravno da se piše na dva pisma, prevrće se u grobu.

Д. З.

01.08.2018. 19:45

@Kiza - Није Вук хтео да уведе за Србе и њихов језик два писма. Него су то Хрвати морали да сачине латинуичјко писмо за језик из Вукове реформе јер им није дозвољено да, као католици, пуишу тај језик ћирилицом, која је писмо православних народа. Вука је Беч (пошто је био њихов грађанин и живео у Бечу) "убедио" да се сагласи с тим да католици (Хрвати) и8мају своје писмо латиничко. Аустроугасрска је, као што је то зналцима јасно, често је забрањивала Србима ћирилицу у Аустроугарској и наметала латиницу.

MatijaBG

31.07.2018. 18:40

Ovo nema veze sa ljubavlju prema sopstvenom jeziku i kulturi...ovde je reč o novom uzimanju para od naroda...koliko će samo novca trebati pojedincima da zamene table i reklame na radnjama...dakle,valjda će to sada država da im plati...

profesor za knizevnos i jezici

31.07.2018. 20:41

@MatijaBG - takoje !! necedu valda tamo neki koje kaki ne pismeni srbi da odlucuju kako ce mi intelektalci ko sto smo ja i vi da pise mo u srbije! ovo je bre dvajes prvi vek kaka bre njina cirilica tako pisu samo ne pismeni srbi za tucani i njini popovi iz srednji vek ,, a sto je sve u suprotnos sa : demokratiu toleranciu ljucka a i manjinska prava da pise mo mi gradjani sveta kako se nami oce. e tako nema da moze . mi se trebamo u gledati na susedne demokracke zemlje kake su nami hrvacka i kosovo i cg .

С. Караматијевић

31.07.2018. 20:56

@MatijaBG - @ MatijaBG: Ни твоји назови коментари немају апсолутно никакве везе са везом (а најчешће ни са темом текстова које "коментаришеш"), без обзира не то којим их "именом" потпишеш, па шта да се ради...

Утеривач

31.07.2018. 23:53

@MatijaBG - @profesor> Афсолутно ве подржавам у сви ставови!

Hobit

31.07.2018. 18:47

glupost, ja sam privatnik i plaćam porez državi i pisaću kako ja hoću....uostalom za par godina će veliki broj gradjana da ode odavde

Лала - Банат

31.07.2018. 20:25

@Hobit - Суперглупост! Наравно да нећеш да пишеш како ти хоћеш, јер то "правило" не постоји апсолутно нигде у свету.

драгана

31.07.2018. 20:48

@Hobit - A kada svi odu,Vi više nećete biti privatnik.Nemate kome.Dakle,zluradost Vam je besmislena zabava duše.

Драгољуб Збиљић

31.07.2018. 22:49

@Hobit - Ви причате бесмислице. Где то има у неком другом народу да у његовом језику може појединац да бира писмо. Замислите колико би писама било у енглеском језику у Америци ако би они применили Ваше правило да пишете службено језик писмом "којим Ви желите". То "бирање писма" било је смишљено наметнуто Србима да би се фафоризовало у Југославији хрватско писмо да би се Срби полатиничили, тј. заменили своје писмо да би се тако олакшала асимуилациј свих Срба као што је то урађено са Србима католицима.

kaca

31.07.2018. 23:55

@Hobit - Pa Vama kao privatniku niko to ni ne trazi. Drzavne ustanove, i institucije cije je vlasnistvo drzava imaju obavezu upotrebe cirilicnog pisma.

Bender

07.08.2018. 04:48

@Hobit - Pa ovde se baš o tome i radi, što se ovim predlogom želi ući u privatnu sferu gradjana koji je koriste javno. To neće proći, naravno.

Бања Лука-Западна Србија

31.07.2018. 20:40

Хвала Богу напокон се неко сјетио да ово стави на дневни ред. Да се мене пита ја бих то само баш онако како нам је наметнуто преко ноћи тзв. Новосадским књижевним договором укинуо. Да се уведе стандардизација са периодом прилагођавања од мјесец дана, након тога све живо кажњавати што је на другим језицима! Српски се пише само српском ћирилицом, не постоје два писма у Српском језику!

Д. Збиљић

31.07.2018. 22:44

@Бања Лука-Западна Србија - Ви сте потпуно у праву. Устав Србије је у Члану 10. то питање тако решио. Нема више српскохрватског језика и Устав је нормално решио да се српски језик пише само српским писмом. Тако је решено питање писма у једноазбучју у свим другим народима и њиховим језицима. Према томе, требало је само да се стриктно нареди примена Члана 10. Устава Србије, а не да се измишља "предност" и некакво "матично" и "помоћно писмо". Уставно је ћирилица једино писмо српског народа и његовог језика.

Bender

01.08.2018. 06:51

@Бања Лука-Западна Србија - Nije istina, čoveče, ne izmišljaj stvari. Ustav nije "normalno rešio da se srpski jezik piše samo srpskim pismom"1) ustav ne odredjuje nikakva pitanja oko srpskog jezika, već oko upotrebe u "službene svrhe"2) Ne postoji "srpsko pismo", već postoje DVA srpska pisma, tj. pisma koja koristi srpski jezik. Tako je po pravopisu i po realnosti. Ovi detalji su bitni, jer ti širiš neistine i propagandu.

Драгољуб Збиљић

01.08.2018. 11:25

@Бања Лука-Западна Србија - Бендер је навео потпуну неистину. Истина је само да је Правопис српскога језика погазио Члан 10. Устава Србије и да је задржао решење из српскохрватског језика. То није само неуставно, него је ноторна бесмислица која је против целокупне европске праксе у решавању питања писма. Нигде није решено питање писма на нерешен начин, тј. преко два писма. То је смишљено урађено да би се докрајчило затирање српске ћирилице. Срби немају два писма ни уставно ни лингвистички. Два писма су хир сербокроатиста.

Драгољуб Збиљић

01.08.2018. 13:41

@Бања Лука-Западна Србија - Само по незнању, може да постоји оно што не постоји. Нијко нормалан не прави два писма за свој језик, па то није урадио ни Вук Караџић, иако неки лжу да је и то урадио. Друго писмо за исти језик из Вуков е реформе направили су Хрвати за сбее по налогу Беча јер сње не само није хтело дозволити да католици пишу српском ћирилицом, него је хиљадугодишњи циљ полатиничавања Срба и кроз забране ћирилице у окупацијама и кроз лукаво увођење двописма за језик Срба после 1954. године у Југославији.

Драган

01.08.2018. 17:04

@Бања Лука-Западна Србија - @Д.Збиљић. Све је тачно што сте написали, само сам хтео да додам још нешто: службена употреба језика и писма треба да значи и: јавна употреба, на пример: на разним плакатима, на јавним обавештењима, на рекламама и свим другим текстовима који се јавно излажу ван просторија. Наравно, да само незналице мисле да Срби имају два писма, што је нонсенс. И то само зато што се у Србији (у време духовно-културне окупације) писало и латиницом. Па у Србији се некад писало и грчким писмом и арапским,што значи

Д. З.

01.08.2018. 18:34

@Бања Лука-Западна Србија - Па о томе је у Уставу, Бендеру драги реч. Устав у свакој земљи односи се на сваког грађанина. И свако подлеже обавези да се не гази народни Устав. А у њему, прочитајте, јасно пише у ставу који се односи на службену употребу српског језика и писма овако: "У Републици Србији у службеној употреби су српски језик и ћириличко писмо." Ви сте заборавили да нема више Југославије и српскохрватског језика. Не могу се из српскохрватског језика примењивати правила за српски језик и писмо. Ви сте се изгубили

Д. Збиљић

01.08.2018. 18:37

@Бања Лука-Западна Србија - Сасвим тако, поштовани Драгане. Устав је наравно у јавној употреби. Зато је, наравно, само јавна употреба и службена. Човек у личном, приватном коришћењу за своје личне, а не јавне потребе, може свој језик да пише и кинеским и било којим писмом од 3.000 писама на свету. Зато сам потпуно сагласан с Вама јер сте све тачно казали.

Bender

06.08.2018. 11:14

@Бања Лука-Западна Србија - Pa ti si komičan. Ti sada tvrdiš da je Pravopis srpskog jezika "pogazio član 10. ustava Srbije". Ti apsurdno ne znaš šta pričaš i konstantno mešaš (1) službenu upotrebu pisma i (2) upotrebu pisma. Ustav Srbije (neustavno) "uredjuje" samo ovu upotrebu opisanu pod (1). a ne pod (2). Pravopis srpskog jezika nikako ne gazi ustav Srbije, jer ustav Srbije ne uredjuje pitanja iz jezika i upotrebe pisma, već samo "službenu upotrebu".

Jovanča

31.07.2018. 21:07

Hoće li po ovom zakonu i nacionalni avio prevoznik da dobije ime na srpskom jeziku, ili će zakonodavac biti zadovoljan samo ako se naziv prefarba u Аир Сербиа?

`Ало latinicaru...

31.07.2018. 21:41

@Jovanča - А где пише и ко то каже да довека мора да се зове баш тако???

Бања Лука-Западна Србија

31.07.2018. 21:42

@Jovanča - Може и Ер Србија пошто се тако чита са енглеског.

Имре Балинт

31.07.2018. 22:09

Као припадник мађарске националне мањине /рођен сам у Бачкој а од детињства живим недалеко од Београда/, у потпуности подржавам предлог новог закона. Једина моја примедба односи се на заиста срамно прениске казне које су планиране за његово евентуално непоштовање.

Драгољуб Збиљић

31.07.2018. 22:38

Објашњење "Нови закон предвиђа да ћирилично писмо има апсолутну предност над латиничним." То је неуставно. По Члану 10. Устава Србије нигде се не спомиње да се српски језик пише двама писмима нити пише у том члану да треба ћириличко писмо да има "апсолутну" или било какву "предност" у српском језику, него јасно пише да су "у службеној употреби српски језик и ћириличко писмо". Ту је у Уставу тачка што се тиче српског језика и његовог писма. Нема никаквог другог писма за српски језик.

Bender

01.08.2018. 06:46

@Драгољуб Збиљић - "Ту је у Уставу тачка што се тиче српског језика и његовог писма."To nije istina. Ustav ne reguliše koje je pismo "srpsko pismo" nego odredjuje koje je pismo u "službenoj upotrebi".A i to je neustavno, jer "jači" član ustava zabranjuje diskriminaciju gradjana, a ovo je upravo to.Ustavom se samo jednoj grupi gradjana (Srbima) odredjuje da će se službeno morati služiti samo ćirilicom, a recimo Madjarima ne odredjuje da se moraju služiti latinicom, kad se služe madjarskim. Diskriminacija.

Драгољуб Збиљић

01.08.2018. 11:18

@Драгољуб Збиљић - Непрепоручиоци овог објашњења нису разумели истину коју сам објаснио. Ово што стоји у тексту као објашњење да "ћирилично писмо има апсолутну предност над латиничним". Тај део није тачан. Јер, Члан 10. Устава није одредио "предност ћирилици", него је тај члан одредио ћирилицу као једино писмо за писање српског језика. Устав, дакле, није предвидео два писма за српски језик, па да је дата "предност ћирилици", него је истина да је ћирилица одређена једина за писмо српског језика. То нисте разумели.

Драгољуб Збиљић

01.08.2018. 15:00

@Драгољуб Збиљић - Прочитајте, Бендеру, важећу одредбу у актуелном Уставу Србије. Тамо јасно пише само једно и заиста с тачком: "У Републици Србији у службеној употреби су српски језик и ћириличко писмо." Ту је стварно тачка у вези са српским језиком. Други став односи се на друге језике и писма, а не за српски језик. У том другом ставу одређује се када су мањински језици такође у службеној употреби по закону.Ви, поштовани Бендеру (лепо сте име дали себи!) нисте ни видели важећи Устав Србије. Узмите Устав.

Bender

06.08.2018. 11:10

@Драгољуб Збиљић - Vrlo sam tačno i precizno rekao. U ustavu je u pitanju odredba koja odredjuje upotrebu u "službenoj upotrebi" a ne bilo kakva upotrebu. I naravno da ustav Srbije ne odredjuje pismo srpskog jezika. To bi bio apsurd svoje vrste. Pisma srpskog jezika odredjuju jezički autoriteti, ali i sami korisnici srpskog jezika, de facto stanjem. Ako ne razumeš tu razliku, onda ti ne mogu pomoći, ali razlika postoji. Nikakva se tu tačka ne stavlja ustavom.

Đansr

31.07.2018. 23:51

Da vidiš čuda neviđenog koliko bi se tek novca slilo u kasu samo da se neko dosetio da u zakon uvrsti i to da mora da bude gramatički ispravno sve ono što se pojavljuje u javnom diskursu, na televiziji ili u novinama, dokumenti državnih institucija ili dopisi privatnih institucija državnim,... Mislim da nam obavezna upotreba ćirilice neće biti nikakva uteha ili spas kad 90 odsto stanovnika ne ume da sroči (ili, ne daj Bože, napiše) složenu rečenicu.

Fudbaler

01.08.2018. 00:13

Ćirilica mora da se očuva, i to je nešto što je važno za Srbiju. Ćirilica je srpsko pismo.

Драгољуб Збиљић

01.08.2018. 11:12

@Fudbaler - Латиница није никада састављана да буде српско писмо. Та латиница је Србима дуго наметано писмо на све начина, па и у окупацијама Срба забранама ћирилице. Латиница је смишљено наметана Србима да би се они преко замене своје ћирилице лакше латиничили, асими8ловани и тако нестајали. Ћирилица је једино српско писмо које је пострадало највише и најтеже у време Југославије, када је комунистичка власт наметнула Новосадски договор о српскохрватском језику (1954). Тада је извршена фаворизација латинице

Bender

07.08.2018. 04:45

@Fudbaler - Pa ni ćirilica nije nikada sastavljena da bude srpsko pismo. Nju su izmislili Grci iz Soluna da bi širili svoj vizantijski uticaj. Ako je "latinica smišljeno nametana", onda je i ćirilica smišljeno nametana, samo od strane pravoslavne crkve i Vizantije. Ćirilica nije "jedino srpsko pismo", jer je srpski jezik koristio glagoljicu, latinicu, crkvenoslovensku ćirilicu, Vukovu...

posteni gradjanin koji uredno placa porez

01.08.2018. 07:50

mogu samo da konstatujem da je administriranje po ovom pitanju nepotrebno, oba pisma su ravnopravna te da ovo samo pokazuje da je administracija u tom delu prekobrojna i da treba deo da se odpusti. Srbija je mala Jugoslavija i to ne mozete promeniti.

Д. З.

01.08.2018. 13:18

@posteni gradjanin koji uredno placa porez - 1. Оба су писма равноправна у старим југословенским уставима, када је извршена смишљена фаворизација латинице да би Срби изгубили свој ћирилички културни идентитет и да би се спровела асимилација Срба у чему нису успели непријатељи Срба, и поред забрана ћирилице, све док нису завладали комунисти и разбили смишљено Србе на два писма, да би латиничким писмом заменили ћирилицу. Наведите нам један једини још народ и језик у Европи јкод којих су "писма равноправна".

oldlala

01.08.2018. 10:02

Ћирило и Методије (грч. Κύριλλος και Μεθόδιος, стсл. Кѷриллъ и Меѳодїи) су били браћа из Солуна, који су ширили писменост и хришћанство међу неписменим Словенима у Великоморавској кнежевини и Панонији. Они су направили глагољицу, прво писмо Словена. To je poreklo pisma Srbije i nejasno mi je zasto je to nase pismo,i da li ako pisem latinicom ja nepisem srpski?

Треба знати истину

01.08.2018. 13:12

@oldlala - Олблала, када пишете српски латиницом, Ви сте сигурно или паметан Хрват који зна које је његово писмо или сте доведени до заблуда деловањем најпре окупатора који су Србима забрањивали њихову ћирилицу, а наметали им латиницу и заробљени сте умом комунистичке идеологије која је после 1954. године у Југославији више учинила у полатиничавању Срба од свих пртходних непријатеља, забранитеља ћирилице и завојевача заједно.

Д. Збиљић

01.08.2018. 13:08

@Nostradamus - Нострадамус је у праву. Јер сваки Енглез, сваки Француз, Американац, Хрват, Рус и било ко други сасвим сигурно размишља на свом језијку и на свом писму. Јер, језик и писмо су нераздвојни. Да није језика, писмо не би ни постојало. Само је код Срба од њихових непријатеља и својих неразумника смишљено спремљен програм да се Срби као народ разбију размишљањем наа два писма, да би се онда суровом фаворизацијом латинице разбио српски ум и ћирилички идентитет, посебно успешно подвалама.

Сима

02.08.2018. 18:17

@Nostradamus - Да, у суштини Србин на ћирилици пише, мисли и дише. Иначе и није Србин.

Драгољуб Збиљић

01.08.2018. 14:07

ПОХВАЛА Вечерњим новостима што су овде дозволиле полемику о овом веома важном питању за Србе и њихов језик. Свака част уреднику који стрпљиво објављује све коментаре. То је веома важно јер постоје велике заблуде и даље у вези са српским језиком и писмом, као и заблуде о непостојећим нигде више у Европи и свету језика у којима постоје два писма за један језик. Многи Срби не знају ко, када, како и зашто је унео ту праксу и заблуду само за Србе. Познатији лингвисти то неће да објашњавају.

Д. З.

01.08.2018. 18:27

@Kole - Поштовани Коле, губљење ћирилице је извршно пре отимања Косова и Метохије. А да смо били јединствени и јаки у својој култури, јединствени у свом језику и писму и патриоти као пре увођења комуниста који су нам затрли ћирилицу више од свих претходних завојевача и забранитеља ћирилице, много бисмо лакше чували своју отаџбину. Коле не разуме зашто се догодило да само Срби у 21. веку имају проблем нерешеног питања свог писма. Писмо се не може никада случајно изгубити.

Lolita

01.08.2018. 15:09

A hoce li g. Vukosavljevic da uvede inspektore za cirilicu koji ce na terenu da gule preostale preduzetnike koji su se drznuli da table istaknu na latinicnom pismu. Bože, kakvo zamajavanje naroda. Selo gori a baba se ceslja.

Д. З.

01.08.2018. 18:21

@Lolita - То се Ви, поштована Лолита чешљате латиницом и мислите да треба оставити све своје вредности и асимиловати се и нестати као Срби са својим писмом.

Mihajlo

01.08.2018. 16:34

Treba uvesti i zabranu iseljavanja naroda u latinične zemlje! Samo u ćirilične zemlje dozvoliti emigraciju!

Д. Збиљић

01.08.2018. 18:16

@Mihajlo - Много је мудар овај Михајло. Што не предложи да и све латиничке земље уведу, као што је то смишљено урађено само Србима, такође два писма, па да се те земље још више обогате на нашем "богатству двоазбучја", баш као што су нас обогатили када су одлчили да нам се уведе само за наш језик два писма, да би имало чиме да се замени и затре српско писмо и српски идентитет. Нека Михајло убеди латиничке земље да и они уведу и наше ћириличко писмо у њихов језик, па да имају два писма.

Д. З.

01.08.2018. 18:19

@Mihajlo - Како се, онда, Печуркару, Срби нису обогатили као други кад су већ прешли 90 одсто на хрватско латиничко писмо. Печуркар је много мудар кад верује да је латиничко писмо обогатило западне земље. Пошто печуркар пише већ латиницом, он ће се страшно обогатити на том писму.

oldlala

01.08.2018. 20:15

Ok sto se mene tice ukinite latinicu pocevsi od osnovne skole,ја се служим са оба писма јер сам тако научен и немислим да је то лоше без обзира зашто је дошло до употребе латинице која се користи углавном на западу,а који непризнаје ни један документ на ћирилици па због тога лјуди имају проблема.

Д. Збиљић

01.08.2018. 22:28

@oldlala - Потписани као "олблала" схватио је погрешно: да ће неко у Србији забранити да се учи латиница. Нису ни Енглези забранили да се учи било који језик и било које писмо, али се енглески, као и сваки други језик у Енглеској и изван ње пише само једним писмом, енглеском варијантом латинице. Тако и српски језик. Устав налаже да се он пише само ћирилицом, једним писмом као и сбви други, али Устав не забрањује да било ко свој језик пише својим писмом и да учи и познаје сваки други језик и његово писмо.

Dostana

02.08.2018. 10:45

Ljubav prema ćirilici je jedno a ćirilični fundamentalizam drugo. Ja sam na strani ljubavi. A ljubav se ne dostiže administrativnim putem niti kaznama. Ljubav prema pismu se strpljivo i pažljivo neguje kao i prava ljubav.

"ЛАТИНИЧКИ ФАШИЗАМ"

02.08.2018. 13:04

@Dostana - Dostana је измислила нови појам "ćirilični fundamentalizam". И то га нађе баш у Србији у којој данас, противно светској пракси и уставној обавези, у српском језику нема ни десетак процената српске азбуке укупно. Како треба, онда, назвати оне који су смишљено у време комунизма, после многих забрана ћирилице у окупацијама и у НДХ-у, заменили насиљем власти и фаворизовањем латинице уместо ћирилице. Да ли је то био, по Dostanи и њеној "научности" да изуми нове појмове, можда, "латинички фашизам"?

комунистички безобразлук

04.08.2018. 16:37

@Dostana - Како Вам онда не смета вишедеценијски латинични фундаментализам током кога смо били остали без личних докумената, телевизије, највећег дела штампе и часописа, матичних извода, уговора у банкама и другде, упутстава и гаранција, обавештења о садржају производа, саобраћајних знакова, платних картица, сајтова бројних предузећа и организација - на званичном српском језику? Још су нам се и ругали и ниподаштавали нас (модеран израз: дискриминисали) све време кад смо тражили то основно право.

Savremen covek

06.08.2018. 10:33

Mogu da komentarisem da opet Srbija ide unazad zbog anti-modernih nacionalista. Za pohvalu je imati jezik koji se moze pisati koristeci dva pisma, ne samo zbog turizma, vec i zbog mnostva drugih faktora. Sta je sa tehnologijom, internetom? Treba ocuvati cirilicu, i ja stojim iza toga, ali treba i odrzati status u modernom svetu, gde treba postojati univerzalno pismo, koje svi mogu procitati :). I da, Beograd na vodi ima natpis pisan latinicom. Ups

Жељко

07.08.2018. 17:15

Хвале и бране ћирилицу коментарима написаним латиницом...апсурд и јасан доказ штете нанете дуплим писмом , која је поделила већ издељену српску душу... Поштујмо себе да би то и други радили, ћирилица из пркоса и слободе.