Migranti pred vratima Srbije
23. 06. 2018. u 13:02
Kao prihvatni centar po principu "i vuk sit i ovce na broju" Brisel već video Albaniju. Holandija blokirala pristupne pregovore s Tiranom

Izbeglice na balkanskoj ruti / Foto AP
BRISEL
OD STALNOG DOPISNIKA
EVROPA ne zna šta će sa izbeglicama, a kao idealno rešenje, iz ugla Brisela, za njihov prihvat u vidu "regionalne platforme za iskrcavanje" bila bi evropska zemlja van EU. Najviše se "tipovalo" na Albaniju, izgledalo je da se sve odvija po planu, a onda je stigao hladan tuš iz Haga - holandski parlament odbio je započinjanje pristupnih pregovora s Tiranom, što bi ceo projekat moglo ozbiljno da dovede u pitanje, a u centar pažnje izbaci neku drugu zemlju, možda, čak, i Srbiju.
Albanija je dobitno rešenje za EU i zato što nije članica, ali će istovremeno poštovati šta traži Brisel, jer želi da se pridruži Uniji. Angela Merkel, kao lider zemlje koja je do sada primila daleko najviše migranata, tako bi mogla da odahne i izbegne dalje zatezanje odnosa sa svojim ministrom unutrašnjih poslova, što bi moglo u pitanje da joj dovede i ceo mandat.
Austrijski izvori navode da se po pitanju centralnog izbegličkog kampa, navodno, već vode pregovori s vladom iz Tirane iz koje, zasada, ne stižu potvrde. Ali, mnogi u EU misle da bi upravo Albanija bila odlično rešenje. Blizu je, a dovoljno daleko, ima prostora za prihvat i, što je najvažnije, izlaz na more. Do nje migranti, koji dolaze vodenim putem, ne moraju kroz kopno EU. Kao idealnu luku nemački mediji su već videli Drač, koji ima kapacitete da prihvati velike brodove.
Pročitajte još: Oko Srbije obruč od migranata
S druge strane, Albanija, koja se ionako nalazi na balkanskoj ruti, mogla bi dobro finansijski da zaradi, ali i da čitavu situaciju iskoristi kao monetu za potkusurivanje u procesu evropskih integracija. Ali, isprečili su se Holanđani.
Na glasanju u četvrtak, odbili su početak pristupnih pregovora sa Tiranom koje je predložila Evropska komisija. Iako ova odluka nema obavezujući karakter za vladu, ministar spoljnih poslova ove zemlje do sada je uvek poštovao stav poslanika, što znači da bi Albanija mogla da ostane bez početka pregovora, a Brisel bez prihvatnog centra.
Albanija je "isplivala" kao moguće rešenje na osnovu ideje o izgradnji prihvatnog centra koju su prve iznele Austrija i Danska, a zatim je prihvatio i predsednik Evropskog saveta Donald Tusk. Tu bi se vršila "trijaža": ko ima pravo na azil, nastavio bi dalje ka EU na osnovu kvota, dok bi drugi bili vraćeni kućama, po idealističkom briselskom scenariju, koji, do sada, u različitim varijantama, još nikada nije zaživeo, jer su izbeglice uvek pronalazile alternativni pravac.
Nemačka je bila protiv dok se pitala samo Angela Merkel, ali se s idejom slaže ministar unutrašnjih poslova Horst Zehofer. Francuska ne može da ostane usamljena, pa je zato ovaj predlog ipak unet u nacrte zaključaka za predstojeći Samit EU za kraj sledeće sedmice. Jer, situacija je urgentna.
Zasada se zvanično ne navodi zemlja u kojoj bi mogli da se slivaju i stacioniraju migrantski tokovi. Nezvanično se dosta pominjao i Tunis iako nije u Evropi, stidljivo su sricana i imena Ukrajine, Bosne i Hercegovine, pa čak i Srbije. Ali, doskora je sve naginjalo ka Albaniji.
Igor Lazic
23.06.2018. 13:16
postaviti vojsku na granice i nepušači nikoga
Ni pod kakvim uslovima ne treba primati izbeglice, kome trebaju neka ih i udomljava. Uostalom, najbrže će do Evrope stići avionom, nema razloga da se muče pešačeći preko Srbije. Ako ih primimo tek nam onda nikad neće dati da uđemo u EU. Ko će primiti Srbiju u EU sa izbeglicama na svojoj teritoriji? I bez njih nas ne primaju a zamislite tek sa njima. Kao da nam zabijaju ekser u mrtvački sanduk. Političari, mislite o tome.
Дозвољавање уласка "мигрантима" било би равно самогеноциду
Dosta nam je i HAGA I EU neka oni sami uzimaju plod svoga rada nas su dovoljno unistili, oni predaju oruzije i izazivaju ratove!!!
Hoce li se nasa drzava opametiti?!
Komentari (28)